30 Aralık 2013

İnternette gezerken komik bir fiyata bulduğumuz biletler sayesinde zıplayıp Münih'e gidiyoruz. Yola çıkarken yanıma 3 harita aldım:

1- Gezilecek yerler haritası
2- metro / tramvay ağı
3- Kumaş mağazaları 

Yılbaşı dönüşünde "Gezgin Terzi" yazılarıyla görüşmek üzere :)

Şimdiden herkese iyi yıllar! 28 Aralık 2013

Kış günü gece elbisesi yapacağım dedin. Gittin bembeyaz renk seçtin. Akıl parayla mı?

moda blogları tasarım kıyafetlerAldın elbiseyi straples yaptın. Karların içinde düdük gibi kaldın. Akıl parayla mı?
dikiş moda blog

Yıllardır aklıselim diye bilinen kocanı kendine benzettin

"Delirdin mi?! Buz gibi havada böyle gezilir mi?" diyecek derken, "Olmamış ki böyle. Beyaz deri eldiven daha iyi gidermiş" demez mi birden!

Aldın bir de boy boy fotoğraflarını çeksin istedin ondan. Akıl parayla mı?
en popüler dikiş blogları

İki gündür hasta düşüp uyutmayan oğlan çocuğu yüzünden günde 4 saat uykuyla ayakta kalmışsın. Babaanne gelir gelmez dışarı çıkıp elbiseni fotoğraflatmışsın. Tek eksiğin buymuş çünkü... Akıl parayla mı?
beyaz elbise
Utanmadan bir de bordo ayakkabılarıma uygun bordo bir yelek yapayım demişsin. Gel gör ki o kalıptan bu yeleği nasıl çıkardığını kendin bile çözememişsin. Ah bir de şunun okuluna gitseymişsin... Akıl parayla mı?
tafta

"Kış günü ne yapıyor bu iki deli?" diye mahallenin en akıllı kişisi belirmiş birden parkın köşesinden. 

Her gün sokağa bıraktığın yemeklerle doyacağını umduğun dost kişiymiş meğer gelen. 

"Şu insanlar var ya... Pek salak oluyorlar bazen!" 

"Bir de böyle bakın bakalım; poz nasıl verilirmiş kar manzarasında?" Vermiş pozunu, uzaklaşmış köşeden.

Esas mevzu yılbaşı elbisesi olunca, süslemek lazım kendini yılbaşı temasıyla. Madem beyaz giydin elbiseni, geçireceksin üstüne yılbaşı çiçeği renginde yeleğini. Takacaksın en ışıltılı kolyelerini.
elbise kombinleri blog beyaz elbise bordo bluzÇam ağacını da arka fona koydun mu tamam olacak hepsi! 

Niye garipsedin ki? Akıl parayla mı?
tafta bluz özel tasarım giysiler
Elbise detayları ve elbisenin dikiş adımlarını takip etmek isteyenler "Etkinlikler" sayfasına.

"Ben de yaptım bundan. Ben de! Ben de!" diyenler, göndersinler yılbaşından sonraki hafta içinde. Gelen fotoğraf sayısına göre yayınlarım sizin çalışmalarınızı da linkleriyle birlikte. 

Yelek detayları artık başka yazıya! :)

Kolyeyi beğendiyseniz buradan alabilirsiniz: www.tuhaftuhafiye.com

27 Aralık 2013

Yılbaşı gecesi iyice yaklaşırken, yılbaşı elbisesi dikişinde de son düzlüğe gelmiş bulunuyoruz. 

Bu aşamada güzel bir elbise dikişi için 2 adımımız kalıyor. 

İlk olarak elbisemize yandan gizli fermuar eklememiz gerekecek. Onun da yeni fotoğrafları var ama ben yazı dizisini daha fazla uzatmak istemediğimden eski bir yazımı paylaşmak istiyorum. Gizli fermuar eklemeyi bilmeyenler ve tüm sevenler için gelsin: "Öğren Çekirge: Fermuarları Gizli Tutmanın Yolları

İkinci olarak da acemi terziler için en beter mevzulardan biri olan dikiş çizgilerini denk getirme derdine değineceğim. 

Tecrübeli arkadaşlar yine bu keşfe epey gülecektir. Ancak benim gibi dikiş dikmeyi internetten öğrenenler için çok kıymetli bir püf noktası bu :-)

Giysilerinizdeki pens vb dikiş çizgilerini birleştirmek için iki parçayı DÜZ YÖNLERİNDEN hafifçe kıvırıp dikişleri denk getirecek şekilde teyelleyebilirsiniz. İşte böyle:


dikiş dikmek istiyorum
Bu düz taraftan teyelleme işlemini sadece dikiş çizgilerinin kesiştiği yerlerde yapmanız yeterli. Yani sonrasında ters tarafından iğneleyerek  düz dikiş geçebilirsiniz. 


Dikiş çizgilerinin düzgün birleşmesi gereken bir diğer yer de fermuar tarafında oluyor. Bunu kaydırmamak ise moda meraklısı birçok hevesli terzi için zor olabilir. 

Fermuarın tek tarafını diktikten sonra, diğer tarafını elbiseye sabitlemeden önce, dikiş çizgilerinin düzgün gelmesi için özel bir önlem almalısınız. Teyelleme konusunda son derece tembel olan bu hevesli terzimiz, fermuarın düzgün gelmesi için tam dikiş birleşim yerlerini işte böyle birkaç iğneyle tutturmak marifetiyle beceriyor :D


Fermuarı taktınız, elbisenizi muntazam şekilde tamamladıysanız iç dikişleri de overlok dikişiyle kapatabilirsiniz. Sürfile ayağını fazla kullanımdan kırmış, overlok makinasını ise hala almamış olan bu hevesli terzimiz, kalın kumaştan bir abiye yaptığının bilinciyle, dikiş paylarını da krem rengi biyeyle kapatarak, kendince kolaya kaçmıştır. Ama içten acayip havalı görünüyor. Bu iş tam bir "tasarımcı" elbisesi olmak üzere :)
dikiş detayları beyaz elbise

İşte bitti. Gizli fermuarımız gizemini korumayı başarıyor...

dikiş moda blog

Dikiş çizgilerinin tek hizada gidiyor olması gözleri yaşartıyor...
moda dikiş blog

Uygun bir takıyla yılbaşı elbisemiz ağlatan tatlar kıvamına kavuşuyor! 


beyaz abiye elbise
Bu güzelim elbisenin üzerimde sergilenmiş hali ise bir sonraki yazıya. Benim akıllara ziyan modellik becerim merakınızı uyandırmamış olabilir. Ama bu elbiseye eşlik eden bir sürprizim daha olduğunu söylemeliyim ;-)

Bir sonraki yazıyı kaçırmayın! 
Elbisenin dikişiyle ilgili önceki adımları takip etmek için Etkinlikler sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

25 Aralık 2013

Yeni yıla KendinDik.Com ve TuhafTuhafiye.Com'un hediyeleriyle girmek isteyenlerin katıldığı çekiliş, çekiliş şartlarında duyurduğum üzere 25 Aralık 2013 Çarşamba günü saat 10.00'da kapandı. 

Random.Org üzerinden yaptığım çekilişin ekran görüntülerinde gruplara göre katılımcı sayıları, çekilişin yapıldığı tarih ve saat ile bilgisayarın rastgele sıraladığı isimler yeşil çizgilerle görülebilir. 

İşte kazanan talihliler ve kazandıkları ödüller sırasıyla şöyle:

1. GRUP: TAKI VE DÜĞMELER

1. Deep Green Eyes : İlk ödül olan siyah aztek takı ve düğmeler


2. Nuray Beyaz: İkinci ödül olan zebra desenli takı ve gül şekilli düğmeler 

3. Oğuz Akdeniz: Üçüncü ödül olan pembe aztek takı ve düğmeler 


Bu gruptaki teselli ödülümüz ise Derya Özbey'e gidiyor! 
Lütfen paketleri gönderebileceğim adreslerinizi kendindik.com@gmail.com adresine 27 Aralık Cuma günü akşamına kadar özel olarak yazın!


2. GRUP: DKNY MARKA ELBİSE KALIBI VE KUMAŞ
1. Filiz Özkan

Bu gruptaki teselli ödülümüz ise Dikiş Kutusu'na gidiyor! Lütfen paketleri gönderebileceğim adreslerinizi kendindik.com@gmail.com adresine 27 Aralık Cuma günü akşamına kadar özel olarak yazın!

3. GRUP: KUMAŞ VE DÜĞMELER


1. Pelin Demiral : İlk ödül olan 1 mt siyah tül üzerine gümüş payet işlemeli payet kumaş 
6 adet 22 mm'lik dantel işlemeli metal düğme
2. Mesude Çapraz: İkinci ödül olan 1.5 mt empirme kumaş çivit mavi, beyaz renklerinde çiçek desenli 8 adet 15mm'lik çiçek deseni işlemeli polyester düğme 
3. Seda Akçal Öztaner: Üçüncü ödül olan 2 mt siyah - beyaz desenli saten kumaş
6 adet 20 mm'lik çiçek işlemeli metal düğme 

Bu gruptaki teselli ödülümüz ise Ayşe Avcı'ya gidiyor! 


Lütfen paketleri gönderebileceğim adreslerinizi kendindik.com@gmail.com adresine 27 Aralık Cuma günü akşamına kadar özel olarak yazın!

Çekilişe ilgi gösteren herkese çok teşekkür ederim! Kazananlara şimdiden iyi dikişler :)) Lütfen 27 Aralık Cuma akşamına kadar adreslerinizi bildirmeyi unutmayın! 

Ben teselli hediyeleri de dahil olmak üzere toplam 10 kişiye hediye göndermiş bulunuyorum. Çekilişi kazanamayanlar umarım çok daha güzellerini hediye alırlar bu yılbaşına! 

Herkese şimdiden mutlu yıllar! :))

24 Aralık 2013

Jenifer Lopez, Eva Longoria, Bianca Balti, Claudia Schiffer, son dönemde daha da ünlenen Victoria’s Secret Modeli Barbara Palvin ve Gossip Girl dizisi ile tüm dünyanın tanıdığı en popüler isimlerden olan Blake Lively’nin yüzü olduğu L’Oréal Paris markası yaratıcı bir projeye daha imza attı. En beğendiğim tasarımcılardan biri olan Özgür Masur; göz alıcı bakışlar sunan L’Oréal Paris Wings Midnight maskara için kelebek kanatlarını yorumladığı ikonik bir fular tasarımı gerçekleştirdi. 2014 kış sezonunun en öne çıkan aksesuarının fular olması ise bir tesadüf olmamalı.

Yoğun siyah ve dolgun kirpikler ile bakışlarda kelebek etkisi yaratan L’Oréal Paris Wings Midnight maskara için kelebek kanatlarını yorumlayan Özgür Masur; imzasını taşıyan L’Oréal Paris Wings Midnight maskaraya özel fular tasarımını Room Teşvikiye’de tanıttı.

Tüm seçkin parfümerilerde Wings maskara ve beraberinde herhangi bir L’Oréal Paris makyaj ürünü alımında hediye edilen bu ikonik fular, benim gibi kelebek desenlerine karşı koyamayan biri için harika bir aksesuar oldu. Gri ve mavi tonlarının ağırlıklı olduğu bu fuları yaratıcılığınızı kullanarak saç aksesuarı, bilek aksesuarı ya da çantanızda şık bir detay olarak da kullanabilirsiniz.


İçerik: kokoshgirl.com

Bir boomads advertorial içeriğidir.


23 Aralık 2013

Pek Havalı Çekirgeler,

Güzeller güzeli yılbaşı elbisemizin dikişinde sıra etek kısmına geldi. Bu aşamada yine bir "Öğren Çekirge" yazısı yazmam gerekiyor ivedilikle.

Bugünkü "Öğren Çekirge" dersimiz ise eteklerin arkasını havalandıran kapalı yırtmaçların nasıl yapıldığı üzerine olacak. Bu sefer gündüz gözüyle ve gerçekten güzel şekilde fotoğrafladım. Bu havalı giysi detayının da gizemini çözmüş olmanın haklı gururu içerisindeyim!


Etek kalıbını kumaşa aktardınız ve arka ortadan şu garip çıkıntılara kuşkulu gözlerle bakaren buldunuz kendinizi.

ADIM 1- Panik yapmayın! Etek arka parçalarını orta çizgiden yırtmaç açıklığına doğru sakince dikin. 

Etek arka parçanız şu an aşağıdaki gibi görünüyor. Şimdi bu açıklığı ne yapacağınızı kara kara düşünmeye başladınız... 


ADIM 2 - Dikdörtgenin başladığı noktadan aşağı doğru (mavi nokta ile işaretli) makinanızın en geniş dikiş açıklığıyla dikin. Teyelleyebilirsiniz de. Ben el dikişi konusunda biraz tembel olduğumdan makina dikişini tercih ediyorum. 

ADIM 3 - Yırtmaç parçalarının kenarlarını zigzag dikişle kapatın.  
kolay dikiş

ADIM 4 - Şimdi kenarları içe doğru katlayarak düz dikişle ayrı ayrı kapatın. 
yırtmaç nasıl dikilir

ADIM 5 - Şimdi dikdörtgen parçayı üstten birbirine dikin. 
kolay dikiş teknikleri


ADIM 6 - Yırtmaç parçasını eteğin bir tarafına sabitlememiz gerekecek. Ama önce dikişin pot yapmaması için TEK TARAFINI köşe dikişine gelinceye kadar kesin. Diğer tarafı zaten düz geliyor ve kesilmesine gerek yok. 
pratik dikiş

İşte böyle:
kendi giysilerimi dikmek istiyorum


ADIM 7 - Şimdi dikdörtgeni tek taraftan eteğe doğru sabitlemeye geldi sıra. Aynı dikiş çizgisi üzerinden yırtmaç parçalarını eteğin tek tarafına düz dikişle sabitleyin. 

Burayı dik açı ya da aşağı doğru daha yatay gelecek şekilde dikebilirsiniz. Keyfiniz nasıl isterse. Ben dik açı şeklinde bıraktım. 
evde dikiş öğren


ADIM 8 - Yırtmaç dikişimiz neredeyse tamamlandı. Şimdi eteği düz çevirip, bir ilik açıcı yardımıyla başta en geniş dikiş açıklığıyla diktiğimiz / teyellediğimiz yeri açabiliriz. 
ücretsiz dikiş dersi

Nasıl?  Çok yakışıklı görünüyor öyle değil mi? 
kapalı yırtmaç dikişi

ADIM 9- Bu son adıma gelmeden önce arka parçayı eteğin ön parçasıyla birleştirmeniz ve mümkünse boy ölçünüzü de kesinleştirmeniz gerekiyor.  Çünkü son adımımız etek kenarının kıvrılmasından sonrasıyla ilgili. 

Etek boyunu netleştirip, etek uçlarını kıvırırken, yırmacımızın içe doğru kıvrılan tarafını içe kıvırdığımız etek katının üstüne kapatıyoruz. Yani, etek ucunu dikerken, son kısmı el dikişiyle etek ucuna üstten tutturuyoruz.   
kapalı yırtmaç
Okuması güzel, yapması neşeli! 
Hadi bakalım, ders bitti. Bugünkü kamu hizmetimiz de tamamlanmış oldu. Sıra şimdi sizde :))


Yılbaşı elbisesi dikişi etkinliğini takip ediyorsanız, bir sonraki adımımız eteği bustiyere dikerken dikkat etmeniz gereken noktalar üzerine olacak. Heyecanlı sona çok az kaldı ;)

Yılbaşı elbisesi etkinliğinin önceki adımları için buraya: