29 Nisan 2014

Tuhaf Tuhafiye isimli sanal mağazamızın daha da iyi hizmet vermesi için sizlerden kısa bir yardım rica ediyorum. Aşağıdaki soruları yanıtlayarak, hizmetlerimizin daha da güzelleşmesine destek olur musunuz?

İlgi gösteren herkese şimdiden teşekkürler! 

Not: 7 sorudan oluşan anketin tüm sorularını görmek için cevapları verdikçe aşağıya doğru ilerleyiniz. 
Lütfen soruların hepsini tamamamadan "bitti" butonuna basmayınız.


Create your free online surveys with SurveyMonkey , the world's leading questionnaire tool.

25 Nisan 2014

Sevgili Hande'nin dikiş meraklısı sitesini görmüşsünüzdür mutlaka. 

Geçtiğimiz haftalarda benimle röportaj yapmak istediğini söylediğinde çok mutlu oldum. Ama işlerimin öyle yoğun olduğu bir döneme geldi ki, durmadan ertelemek zorunda kaldım. 

O, bu durumu "ünlü kaprisi" olarak niteleyedursun, ben "Eyvah! Hande'yi yine unuttum!" diye her hatırladığımda yerin dibine geçmeye devam ettim birkaç gün boyunca :)

Sonunda keyifli bir Cuma akşamüstü, aldım kahvemi elime, karşılıklı sohbet edermişcesine tek tek yanıtladım soruları. İmla hataları dışında bir değişiklik yapmadan gönderdim ki, okuyanlar gerçek bir sohbetin keyfini alabilsin. Sorulara verilen yanıtlardaki bazı saçma sapan bölümlerin açıklaması işte bu doğallıktandır :))

Hala okumamış olanlarınız varsa, ve "aman da İrem yine neler demiş öyle" diye merak ediyorsanız, Hande'nin keyifli sorularıyla güzelleşen bu röportajı şu adresten okuyabilirsiniz:

http://byhandeerdede.blogspot.com.tr/2014/04/kendin-dik-ile-roportaj-yaptm-beeen.html
irem sunar özat röportaj


22 Nisan 2014

 kırmızı ipek bebe yaka bluz


KENDİN DİK CİN FİKİRLERİ : YAKALARINIZA TAVIR YAPTIRIN

Epey zamandır "Kendin Dik Cin Fikirleri" dosyasına yeni bir proje eklemiyordum. En son yaptığımız bluz etkinliğinde tek bir kalıbı nasıl değiştirebileceğimizin sınırlarını zorlarken, bluzlardan bir tanesinin de havalı bir yaka detayına sahip olması gerektiğini düşünmüştüm. 

Bazılarınız bu fikirleri nereden buluyorsun diye soruyor. Sanıyorlar ki her zaman bir anda öyle geliveriyor. Şimdi şu güzelim yakanın çıkış fikrini size göstereyim de ağlayın. Bir tasarımı uygulamaya geçirmeden önce eğer içinizde en ufak bir şüphe varsa, mutlaka ama mutlaka yaptığınız işten biraz uzaklaşmalı, gerekiyorsa üstüne bir uyku çekmeli ve tasarımınızı sonra tamamlamalısınız. Eğer böyle yapmamış olsaydım, bugün şöyle havalı pozlar verdiğim bu güzelim bluz....
stil rehberi kırmızı ipek bluz
işte böyle birşey olacaktı!

Ben bu yakayı diktim! Diktim! Oturdum iki kat yaptım! 

Artık yorgunluğumun son noktasındayken, içimden bir ses mor patlıcan çiçeği gibi görünmenin o kadar da havalı olmayabileceği konusunda incecik bir uyarıda bulundu.

Bu tür son saniye uyarılarını dinlememenin acısını epey yaşamış biri olarak, yakayı bluza monte etmeyi bıraktım ve ertesi gün çalışmayı yeniden değerlendirmeye karar verdim :) Ertesi sabah dikiş masama gittiğimde, mankenin üzerindeki bu garip kumaş parçasını anında çöpe attım ve başladım yeniden çalışmaya...


PETER PAN / BEBE YAKA YAPIMI

2 yıl önce ortalığı yeniden kasıp kavuran peter pan yaka furyasından etkilenmiş ve ardı ardına peter pan yakalı bluzlar yapmıştım. Bunun için 2 tane çok detaylı yazım bulunuyor.

Biri burada: 
http://www.kendindik.com/2013/02/ogren-cekirge-peter-pan-yaka-yapm-2.html

Bu yazıda anlatılan adımları takip ederek, kolayca kendi bebe yakanızı kendiniz yapabilirsiniz. 
yaka nasıl takılır


Bu bluz için yakaya verdiğim tavır, önce normal yaka ölçüsünü çıkarttıktan sonra ön tarafı kat vermek istediğim kadar uzatmaktan ibaret aslında. Kumaşınızı kesmeden önce şu kat mevzuunu kağıt üzerinde denemenizde fayda var. İsterseniz benim gibi tek kat, isterseniz birkaç kat verin. Yeter ki bittiğinde zarif görünmeyi başarsın. 

Elbette, peter pan yakayı bluzunuza takmadan önce, bluzun yakasının tamamen bitmiş olması gerek. 
bluz dikişi

Ardından, çift kat yaptığınız peter pan yakayı bluza dikkatice teyellemelisiniz. 
kolay dikiş öğren

Yakayı bluza dikmeden önce son bir kez ütüleyip, varsa yamukluklarını düzeltmelisiniz. 

Renklerle oynamayı seven biri olarak, yakanın alt kısmını bluzda bulunan parlament mavisi renkte yaptım. Bir görünüp bir kaybolması, bluzun ayrı bir hoşluğu oluyor.

Yalnızca kendi giysilerinizi dikmeniz bana göre artık yeterli değil. Kendi tarzınızı keyifle yaratmak için, uygun renk ve aksesuarları da seçmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz :) Yoksa dikiş ve hobi malzemeleri butiğinde bunca güzel aksesuarın satılmasının ne anlamı var öyle değil mi? :))))

Hazır konusu açılmışken (!), takılarımız elbette Tuhaf Tuhafiye'den... 
aksesuar, stil rehberi, mavi küpeler, irem sunar özatHadi, öptüm hepinizi kocaman!

21 Nisan 2014

çocukla yapılacak etkinlikler

Ankara'nın akciğeridir ODTÜ ormanı. Betona boyalı bozkırın ortasında sakince ruhunu ferahlatır hemşehrilerinin. 

Arkalarından gelen nesillere yeşil bir yaşam alanı bırakmak için kazma - kürek günlerce çalışmış öğrencilerin siyah beyaz fotoğraflarıyla ilk karşılaştığımda tüylerim diken diken olmuştu. 


ODTÜ ağaçlandırma

Kendisinin belki hiç sebeplenemeyeceği ağaçların gölgesi için yüzlerce genç 1960 yılında "Ağaçlandırma Seferberliği"ni başlatmış Ankara'da. Zamanla, İç Anadolu bozkırındaki 4500 hektarlık arazi yeşermeye başlamış. O güzel insanların girişimleriyle bugün ODTÜ Ormanı, Ankara'nın en geniş yeşil bölgesi olarak kabul ediliyor. Hem Ankara'nın çehresini, hem de kuru geçen yaz ve şiddetli geçen kış mevsimlerini yumuşatmayı başararak, kent iklimini bile değiştirmiş bu insan eliyle yapılmış orman. 

"Yolun gittiği yere medeniyet gider" diyerek, medeniyeti hala en temel sanayileşme çağındaki kalkınma mantığıyla sınırlı tutan anlayış, ne yazık ki her şehrimizde nefes aldığımız alanları hızla daraltıyor.  

Bugün, beton üstüne beton konarak genişleyen kentin geri kalanı, şımarık bir çocuk gibi "benim elimdeki bitti, senin elindekini alacağım" mantığıyla ürettiği yapay ihtiyaçlar nedeniyle, bu alan da yavaş yavaş kenarlarından tırtıklanmaya başladı. 
bir ağaç sizden bir orman bizden kampanyasıODTÜ Geliştirme Vakfı, bu seneki kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde "Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden" isimli harika bir kampanya başlattı.  SMS yoluyla atılan bağış mesajları sayesinde herkes yeni bir ormanlık arazinin oluşturulmasına kolayca katkı sağladı - sağlıyor demeliyim çünkü kampanya hala devam ediyor. 

Toplanan bağışlarla alınan fidanlar, ağaçsız orman toprağı olarak tanımlanmış alanlara dikilmeye başlandı bile. Bu kampanyanın neşeli katılımcıları olarak bizler de 20 Nisan Pazar günü Ankara Ahlatlıbel Bölgesindeki fidan dikme şenliğine katıldık aile boyu. 
odtü ağaçlandırma şenliği


Küçük bir çocukla şenliğe katılmak durumunda olduğumuzdan, başta organizasyon sorunlarından biraz endişeliydik açıkçası. Ama herşey öyle planlı, öyle düzenliydi ki kısa süre sonra hem endişelerimizden utandık hem de "bu kadar da hazıra konulmaz ki" diye birbirimizle dalga geçmeye başladık. 

Alana ulaşım hem ODTÜ'nün sağladığı otobüslerle ücretsiz olarak yapılabiliyordu hem de özel araçla. Tüm araçların park yerleri son derece düzenli şekilde ayarlanmıştı. Okulun güvenlik görevlileri ana yoldan orman arazisine kadar belli aralıklar dizilmiş, bizim gibi şaşkın yolcuların yoldan çıkma ihtimalini sıfıra indirmişti. 

İsteyen herkesin girebildiği şenlik alanında, biz gittiğimizde eğlence başlamıştı bile. Ağaçlandırma alanının açılması için Rektörün teşekkür konuşmasını beklerken bazılarımız heyecandan yerinde duramıyordu :))

Ağaçlandırılacak geniş alan, halihazırda kazılmış, her bir çukurun yanına dikilmesi gereken fidanlar bırakılmış, yanlarında kürekler kullanıma hazır halde dikilmişti. Bizim ağaç dikme etkinliği tam bir artistlikti anlayacağınız. 1960 yılı fotoğraflarındaki canhıraş emekle bizimki arasında dünyalar vardı :) 

Kampanyaya uzaktan katılan - katılmayan tüm sevdiklerimiz için birer fidan diktik o gün. 1-2 saat içinde, herkesin işin bir ucundan tutması dolayısıyla binlerce fidan dikilmiş, fidan torbaları toplanarak bölge temizlenmişti bile. 

Biz bu keyfi yaşadığımıza şükrededuralım, bir de yiyecek almak için gittiğimizde tüm yiyecek içeceklerin ikram olduğunu da öğrendik iyi mi? :) Üstüne karnımızı da doyurduk, keyifle evimize döndük. 

Dönüş yolunda 5 yaşındaki yercüceme gözümün kenarında biriken damlaları tutarak, olaya melodramatik bir dokunuş yapmaktan kendimi alıkoyamadım: 

"Bak annecim, bizler de tıpkı bu kocaman ormanı kendilerinden sonra gelecekler için yapan abiler ve ablalar gibi, yeni bir yere ağaçlar diktik. Biz bu ağaçların büyüdüğünü göremeyebiliriz. Belki sen de yıllar sonra bu ağaçlar büyüdüğünde buraya gelip 'bu ormanın yapılmasına ben de yardım etmiştim' dersin.  

Kampanyaya uzaktan para göndermiş ve bu güzel şenliğe katılamamış olanlar için şunu söylemeliyim: gönderdiğiniz her bir fidan o gün orada sevgiyle dikildi, şefkatle sulandı! 

Kampanyaya katılmak ve daha fazla bilgi almak isteyenler için bilgiler şöyle:

SMS ile fidan bağışı:  6056'ya ORMAN yazıp SMS göndererek destek olabilirsiniz.*
Daha fazla bilgi için: 
https://biragacsizdenbirormanbizden.org.tr/tr/page/bagis.html


kadın çocuk blog


19 Nisan 2014


Gülüşünüzün imzası dişleriniz derler. Gerçekten de öyle bence. Piyasada bembeyaz dişlere sahip olabilmek için pek çok ürün var, ancak ne yazık ki istediğim sonucu verebilen bir tanesiyle hala tanışamamıştım. Ta ki yakın bir arkadaşım bana Signal White Now Gold’u tavsiye edene kadar. Önceden raflarda olan White Now ürününe oranla White Now Gold’da anında beyazlatma etkisini 3 katına çıkartmışlar.

O ışıl ışıl, bembeyaz dişlere gerçekten de tek fırçalamada bile sahip olabildiğimi gördüğüm anda tamam dedim işte aradığım ürün buymuş. Özellikle “diş macunu” da demiyorum “ürün” diyorum çünkü klasik bir diş macunu banyoda aynanızın önünde durur, ancak Signal White Now Gold benim aynamın önünde duran değil, gün boyu çantamda taşıdığım bir kozmetik ürün gibi resmen. Nasıl ki gün içinde makyajımı tazeliyorum ve yenilenmiş gibi hissediyorum, Signal White Now Gold’la da ne zaman mücevher gibi parlayan dişlere sahip olmak istersem, çantamdan çıkartıp dişlerimi fırçalıyorum.


Ayrıca çok keyifli bir web sitesi var White Now Gold’un. www.pariltilihayatim.com Facebook’unuzla bağlanıyorsunuz ve bir anda kendinizi magazinlerin, paparazzilerin dünyasında buluyorsunuz. Ünlü magazin muhabiri Seyhan Erdağ, size ait milyon dolarlık bir villayı dolaşıyor. Fotoğraflarınız da evin duvarlarını süslüyor. Bu da yetmezmiş gibi www.pariltilihayatim.com ‘a girip formu dolduranlar arasından yapılacak çekilişle 75 adet içi Yves Rocher güzellik ürünü dolu Furla'nın efsanevi Candy Bag çantası hediye ediliyor. Daha ne olsun, Furla çantanıza atın Signal White Now Gold’u ve anında bembeyaz dişlere sahip olun!

Bir boomads advertorial içeriğidir.
17 Nisan 2014

moda alışveriş ipuçları
Size özel vücut detaylarınıza en uygun giyim detaylarının ne olduğunu öğrendikten sonra, güzel giyinmenin ve ruhunuza en uygun stili ortaya çıkarmanın kaç kilo olduğunuzla ya da boyunuzun ne kadar olduğuyla ilgili olmadığını daha iyi anlarsınız. 

Her grup için altın kural şudur: 
Dikkati sorunlu gördüğünüz yerden başka yere çekin. büyük göbek nasıl kapanır
Dünkü açılış yazısında bahsettiğim üzere, standart kadın vücudu en pratik yöntemle 4 geometrik şekil altında gruplanır. Bu dosyanın ilk yazısı, DAİRE şekliyle ilgili olacak. Bir diğer deyişle,

- kilosu göğüs ve göbek bölgesinde toplanmış,
- bel kıvrımı fazla belli olmayan,
- kalça bölgesi - genellikle - vücudunun üst kısmına göre daha dar 

vücut tiplerine en iyi gidecek giyim detaylarının ne olduğunu ele alacağız.  Yani, o göbek vücudunuzun geri kalan bölümlerinden büyükse, bu gruptasınız! :)

Unutmayın:
Hepimizden dünyada sadece 1 tane var! Biriciğiz biz:) Tüm kadınları sadece 4 gruba toplamak elbette imkansız. Ama elimizden geldiğince pratik bir gruplama yapmak için genel özellikleri bir araya toplamamız da gerekiyor. Aradan kendinize uygun olan ve olmayan tanımlara dikkat ederek aşağıdaki bilgilerden yararlanacağınızı umuyorum. 


* AKSESUARLAR:
Bel kısmında süsleme ya da başka dikkat çekici detaylar olan kıyafetlerden kaçının. 

Belinize oturan kalın kemerler kullanmayın. Bunun yerine kalçanıza yakın düşük belli ince kemerleri, zincirleri kullanmayı tercih edin.  

Uzun ve kalın kolyeler kullanmak yerine yakanızı daha güzel gösterecek kısa kolyeler tercih edin.
büyük beden giyim tarzı


* BLUZLAR / CEKETLER:
Omuz ve yaka detayları ilgi çekici olan bluzları ve elbiseleri tercih edin. 
Bluzlarınızın kalça hizasında bitmesine özen gösterin. Daha kısa bluz, dikkati göbek bölgesinde toplayacaktır. 

Dar yakalı kapalı bluzlar yerine düşük yakalı, V yakalı bluzlar tercih etmeniz bu tarz vücut yapısına daha uygundur.

Detayları kollarda kullanmanız da hem giyim tarzınıza farklılık getirecektir hem de vücut yapınıza harika bir uyum sağlayacaktır. 

Kısa ceketlerden uzak durun. Kısa ceket, büyük göğüs ölçüleri için de uygun değildir. 

Bol kesim ceketlerden de kaçınmalısınız. Vücudunuza güzel bir şekilde oturan, ancak sıkıca sarmalamayan ceket ve bluzlar vücudunuza harika bir görüntü verir.

Büyük göğüslüler için tek düğmeli uzun ceketler en ideal modeldir.
Kısa ve kalın örgü bluzlardan kaçının. 
yuvarlak hatlar için ipuçları* ETEKLER:
Kalçalarınız göbek ve göğüs kısmınıza oranla daha inceyse, bol kesim etekler, orta volümde, hafif pilili etek ve elbiseler giyebilirsiniz. Eteklerinizde ilginç desenler, çiçekler vb. baskılı kumaşlar kullanmak da önemlidir.

Kalça kısmınızın da kalın olduğunu düşünüyorsanız, eteklerinizi nispeten daha düz kesim tercih edebilir, uygun bluzlarla harika kombinler ortaya çıkartabilirsiniz. 


*ELBİSELER:
Daire kategorisi altındaki vücut tiplerine en uygun giyim şekli iki parçalı olsa da, elbise giyme zevkinden kimse sizi alıkoymamalı! 

Vücut yapınıza en uygun elbiseler, açık yakalı bele oturmayan modeller tercih etmelisiniz. 

Anvelop elbiseler de hem v yaka gelir hem de belinizi olduğundan ince gösterecektir. 

Elbiselerdeki detayları yaka ve paça bölgelerine kaydırmaya dikkat edin. 


* PANTOLONLAR:
Yüksek bel kesimli pantolonları gördüğünüz yerden kaçın. Bel bölgesinde pili olan pantolonlardan uzak durun.Bu tarz kesimler sadece göbeğinizi daha da dikkat çekici hale getirecektir. 
Bunun yerine önü düz kesim gelen pantolonlar tercih edin. Hatta yandan fermuarlı olanlar en idealidir. 
Düz paça pantolonları kalçanızda biten ya da biraz daha uzun bluzlarla kombinleyebilirsiniz. 

Bir sonraki yazıda da üçgenler / armut tipli vücutlara yönelik ipuçları anlatılacak. Merak eden, bakmayı unutmasın ;-)

16 Nisan 2014

vücut tipine göre giyim tarzı"Normal" sayılabilecek her kadın kısmısının "sıradan" sayılabilecek histeri krizlerinin önemli bir bölümünün, ayna karşısında kıyafet denerken yaşandığı bilimsel bir gerçektir. (kaynak= tırışkadan analizlerim

Size yakışan şeyin moda olmasını beklemek, her moda olanın size yakışmasını beklemek kadar hayal ürünüdür. 

Kendi giyim tarzımı kendim üretmeye başladığım günden itibaren omuzlarıma çöken rahatlık sayesinde, başka kadınların soyunma kabinlerinden çıktıkları anda verdikleri tepkileri büyük bir eğlenceyle izlemeye başladım. 

İster incecik olsun, ister etli butlu, moda meraklısı her kadın o hüsran dolu bakışı bir kez bile olsa mutlaka atmıştır aynadan kendisine doğru. 

Halbuki mesele ne kadar zayıf olduğumuzda, ne kadar ince belli, geniş omuzlu, çarpık bacaklı vs. olduğumuzda değil. Kendimiz için en doğru kesim giysileri bulabilmekte. 


vücut şekline göre giyinme
Kendi stilini kendin dik diye tutturan bir sitenin yazarı olarak, bir süredir site içinde böyle bir yazı dizisine ihtiyaç duyuyordum. 

Bu sebeple, en pratik şekliyle 4 grupta toplanabilecek kadın vücut yapısına en uygun giysileri, açıklamaları ve giysi örnekleriyle yayınlamaya başlıyorum buradan. Tüm yazılar tamamlandıktan sonra, yine bu başlık altında toplanan güzel bir başvuru kaynağımız olmuş olacak. 

Kadınların vücut şekillerini kabaca 4 grup altında toplayabiliriz:

- Daire (göbek ve kalça bölgesinde kalınlık)
- Üçgen ( kalça bölgesinde genişlik / Ters Üçgen: omuzların geniş vücudun geri kalanının dar olması)
- Kum saati ( kıvrımlı, ancak kilo dengeli bir dağılımda)
- Dikdörtgen (kalça ve omuzlar aynı hizada, bel oyuntusu düz iniyor)

Siz de, size en çok yakışan detayları ortaya çıkarmak istiyorsanız, yarından itibaren başlayacak olan detaylı yazı dizisine bakarak olun ;-)

14 Nisan 2014

ipek bluz, tasarım elbiseler, moda blogları, aksesuarlar, kişiye özel tasarım, yazlık bluz modelleri

Acayip keyifli dikiş etkinliğimizin en güzide mahsüllerinden biri olan bu hardal renkli ipek bluzu meraklılarına tanıtmaya geldi bugün sıra. 

Burda Dergisinin 12 / 2012 sayısında yayınlanan 119 no.lu kalıbıyla ne kadar atlama zıplama yapabiliriz temalı etkinlikteki son çalışmam bu ipek bluz olmuştu. 


Ürünler geldiğinden beri, Tuhaf Tuhafiye'deki metal düğmeleri kullanmak için fırsat kolluyordum. Zira, burada satılan düğmeler, sıradan birer düğmeden çok, tıpkı stilinizi tamamlayan takılar gibi aksesuar olarak kullanılabilecek ürünler. 

Bluz bittikten sonra, biraz daha büyük düğme bile kullanabilirmişim dedim. Renk ve kumaş kalıitesi açısından daha gösterişli aksesuarlar fazla kaçmazmış. Ama ilk örneğini çalışmadan bunu bilemezdim tabii. Bir dahaki sefere artık ;)dikiş, tasarım, hobi blog

Bluzdaki nervür (kat) görüntüsünü elde etmek aslında zor değil. Tek dikkat edilmesi gereken yaka kısmının düzgün olması. Bunun için birkaç denemede doğruyu buldum. Size de en son haliyle en düzgün şekilde anlatmaya çalışayım. 

Normalde de asimetrik şeyleri seven biri olarak, nervürün tam ortadan başlamasını ya da iki yanda eşit şekilde olmasını istemedim. Kat yerinin nereden başlamasını istiyorsam, orijinal kalıp üzerinde o çizgiyi belirledim (alttaki resim mor okla belirtilen çizgi).

Arkası rahatlıkla görülebilen pelur kağıt kullandığım için, önce orijinal bluz kalıbını masama sabitledim. Bu sayede yeni kalıbın çizim işlemi tamamlandığında yaka kısmında kayma olup olmadığını kolayca kontrol etme imkanım oldu. 

Orijinal kalıbın üzerine yerleştirdiğim yeni kağıtta bluzun sağ (nervürsüz) tarafını olduğu gibi yeniden çizdim. Nervürlü tarafa geldiğimizde ise, katlarımın ne kadar kalın olmasını istiyorsam, o genişlikte çizgilerimi düzgün şekilde çizdim. 

Bu modelin çıkış noktası havalı metal düğmelerimi kullanmak olduğundan, düğmelerin en güzel görüneceği şekilde bir nervür genişliği seçmeye dikkat ettim.

Katlama işlemimi tamamladıktan sonra, alttan görülen orijinal modeldeki yaka çizgisini devam ettirdim (sarı okla gösterilen yer). Böylece katlarım açıldığında yakanın şeklini kaydırma ihtimalini ortadan kaldırmış oldum. 


Yeni yakışıklı kalıbımı ipek kumaşımın üzerine dikkatlice serdim. Kağıdın kat yerlerini açtım ve kaydırmadan kestim. 


Bluzun geri kalanı diğer modellerdeki dikiş adımlarıyla aynı oldu. Yakayı özellikle sıfır yapmak istedim. Bu nedenle arkadan derin bir yaka yırtmacı bıraktım. Bir mantar metal düğmeyi de oraya kullandım. 
yazlık bluz modelleri, dikiş blogları
Eteğimi hatırlayan KendinDik.Com müdavimleri çıkacaktır. Bu sezon ilk kez giyiyorum. Yalnız, biraz daralmış gibi geldi. Sanıyorum son yıkamada çekti. Yoksa benim bir sezonda daha fazla kilo almış olma ihtimalim zinhar mümkün değil!

İşte bu kadar basit! Tüm havayı veren, doğru kumaşı doğru aksesuarlarla kombinlemek aslında. çiçek desenli küpeler, metal düğmeler, dikiş aksesuarları, takılar, ipek bluzYasemin çiçek desenli metal küpelerim de bahara merhaba şenlikleri kapsamında çok takılası geldi bana bu aralar. Her ikisi de Tuhaf Tuhafiye reyonlarında mevcut. 

Burada satılan her bir malzemeyi tek tek seçip özenle satıyorum. İnternetten alışveriş konusunda endişeleri olanlarınız hala var ise şunu söylemeliyim:
bu sitedeki yayınlarıma gösterdiğim özeni fark ediyorsanız, Tuhaf Tuhafiye'den yapılan satışların özeni ve kalitesinin de aynı olduğundan emin olabilirsiniz. Bir arkadaşıma hediye seçer gibi seçtim her ürünümü. Öyle de seviyorum her gönderdiğim paketi :)

elbise aksesuarları, özel tasarım aksesuarlar, tuhaf tuhafiye, tuhafiye mağazası

Meraklısına Not:


Önden cepli beyaz kalem etek dikiş adımları bu yazıdan takip edilebilir:
http://www.kendindik.com/2013/01/basit-kalplardan-sk-tasarmlar-ckarma.html
Dünya şekeri düğmeler burada:
http://www.tuhaftuhafiye.com/urun/altin-mantar-metal-dugme-8-adet--11-mm-dm003/93766
Mis kolulu yasemin çiçeği küpeler de burada:
http://www.tuhaftuhafiye.com/urun/beyaz-cicek-metal-kupe-a5005/117303
Bu bahsedilen etkinlik de ne ola ki diyenlerinizi ise şöyle alalım:
http://www.kendindik.com/2014/04/heyecanli-cekirgeleriz-biz.html12 Nisan 2014

2 gün önce internetten sipariş verdiğim overlok makinası geldi. Büyük bir heyecanla oturdum karşısına.

Dikiş makinamla gösterdiğim insanüstü başarılarımı ilk kez kullanacağım bu makinada da göstereceğimden emindim elbette. 

Gel gelelim bu makina bir türlü benim akıllara ziyan dikiş yeteneğimi anlayamadı. Ben de onun dilini anlamakta zorlanıyorum. Gönderdikleri dvdyi de çalıştıramayınca başladım doğaçlama yapmaya. 

Şu ana kadar kenar dikişlerini rezalet yapsa da, ortaya çıkan dekoratif güzellikler gerçekten ilgi çekici. Misal, iki rengi birbirine katarak içdünyasında gökkuşağı yaratmaya çalıştığını düşünüyorum bu aletin. 

Makinayı açar açmaz büyük bir heyecanla her yerini karıştırdığım için, nerede hangi ayarın bozulduğunu anlayamıyorum. Ne yaparsam yapayım, şu dalgalı görüntüden kurtulamıyorum bir türlü. 

İmdat :,/ Bu arkadaşın dilini bilen, bana tercüman olabilir mi lütfen?
08 Nisan 2014

Gerçekten de adına yaraşır bir şekilde "Heyecanlı Çekirgeler" etkinliği oldu değil mi?;-)

Basit bir bluz kalıbı ile neler yapalım derken, bana vakitlice gönderilen resimleri saydım tam 43 tane farklı iş çıkmış! Bir de sonradan gönderenler ya da göndermeyi düşünenler var. Tam bir şenlik :D

Onca güzellik arasında kendi yaptıklarımı anlatacak yer bulamadım geçen yazıda. Yakası sıfır, sadece önden klasik bir göğüs pensi olan bu modelle geçtiğimiz 1 aylık süre içinde 5 farklı giysi ürettim. 
yazlık bluz modelleri, tasarım bluzlar, ipek bluz

Hızlıdan da olsa, her birinin püf noktalarını gösteren resimleri de çektim. Keyfim oldukça yazarım :)

Gelelim hızlı göz gezdirme işlemine...
----------
Kalıpla ilgili ilk denemem yine bir blog yazarı olan Hüsnüzan'ın hediye etmiş olduğu kurukafa desenli şifon kumaşla oldu. Bu kadar artist bir kumaşı mümkün olduğunca sade bir kalıpla kullanmaya karar vermiştim. Ortaya bu etkinlik fikri çıkınca da ilk iş olarak bu kumaşı değerlendireyim dedim. Yazısı şöyleydi: "Asil bir görünüm için Kurukafa Deseni seçin!" 
Kalıp denendi, vücuduma özel değişiklikler yapıldı veee hızla diğer çalışmalara geçildi :)
şifon bluz, kurukafa desenli

İkinci denememi krep kumaşlarla yaptım. İlkokul mezuniyetimden bu yana giyeceğim ilk sarı giysiyi dikmek üzere aldığım bir krepti bu. Gel gör ki, güzelim kumaş dikiş masama serildiğinde inceden bir tedirginlik uyandı içimde. Zaten açık tenli biri olarak elbiseyi her giydiğimde sararıp solma riskini taşıyamazdım. Bu yüzden de güzel bir toprak rengiyle dengelemenin iyi bir fikir olacağını düşündüm. Bu tür "color block" elbiseleri dikmede kendimce pratik bir yöntem de "keşfettim". Anlatım yazısı burada: Kolay Color Block Yapma Fikri 
Elbiseyi tamamlayıcı aksesuarlar elbette Tuhaf Tuhafiye'den...
sarı elbiseler, sarı kahve elbise, yaz modası, sarı aksesuarlar, krep elbise

Bu kadar poz, bu kadar hava bir süre sonra kaprisli bir mankene dönüştürüyor tabii insanı. Şekilden şekle giren yalnızca o güzelim peter pan yaka olmuyor. Dudaklar bükülüyor, burun havalanıyor, kazık kadar halinle fotoğraf makinası karşısındaki arz-ı endam, modeline bile dayanılmaz geliyor :) 
Tavırlı pozların müsebbibi bu kırmızı bluz, nefis bir ipek kumaştan ortaya çıktı. Yaka detayı uzun ve acılı bir yaratım sürecinden sonra tavırlı mankenimizin uydurmacası olarak hayat buldu. Detaylar için: Tavırlı Bebe Yaka 
kırmızı bluz, peter pan yaka bluz, ipek bluz, geometrik desenler

Peter Pan yakanın ruhumda yarattığı cici bici haller üzerimde fazla duramadı. Hemen arkasından rahatça evde giyebileceğim bir bluz yapmaya koyuldum. Şaşkın bakışlı baykuşların süslediği bir empirme kumaş bugün için yaratılmıştı sanki. Ama tek başına baykuşlara dolanmak da kesmedi. Önden origami efektli bir şerit geçirdim. Kol uçlarında da aynı katlama işlemini yaparak kısa kollu bir bluz çıkartıverdim. Bluzum aynı zamanda önden kısa, arkadan biraz uzun. Tüniğe ilişkin iştah açıcı yazı burada: Ot, Su, Yulaf
baykuşlu kumaş, özel tasarım, baykuş desenler, moda, blog

Üstteki 4 model hayata geçirilip, bluz modelin suyunun iyice çıktığından emin olduktan sonra, evdeki en değerli ipek kumaşlardan biriyle son bir deneme yapıldı. Tuhaf Tuhafiye'deki en bayıldığım metal düğmelerden mantar şekilli olanlar aksesuar olarak kullanıldı. En zengin gösteren bu bluz oldu açıkçası. Para versen bulamazsın :))) Yapım detayları burada: İpek Hardal / Çiçek Mantar
moda blog, ipek bluz, kolsuz, metal aksesuarlar, sarı ipek

Bu etkinlik bana şunu bir kez daha öğretti: Kendi tasarımlarınızı yapmak kesinlikle çok zevkli! Kaliteli kumaş, kaliteli aksesuarlar kullandıkça da kıyafet dolabınız hiç beklemediğiniz kadar şık, pahalı ve tarz oluveriyor. Bundan 5-6 yıl önce, bir ay içinde 5 tane, hele de bu kadar kaliteli kıyafeti 1 aylık maaşım içinde alabileceğimi düşünemezdim :) Şimdi ise, en kral markası gelsin, naylonsu kumaşlarla üretilmiş hiçbir giysiyi denemelik bile olsa giyemiyorum. 

Durum  budur. Ekranın öteki ucunda bu yazıları okuyup da kendi giysilerini dikmeyi öğrenmek istemeyenler var mı hala? ;-)

--hevesli terziler: hadi bakalım doğru Öğren Çekirge sayfasına--

06 Nisan 2014


HARİKASINIZ HEPİNİZ!

Bir ay önceki kısa bir gaz yazısıyla aşka gelen dikiş severler olarak, tek bir bluz kalıbı kullanarak bakalım neler üretebiliriz diye çalışmalar yaptık. Amacımız, basit bir kalıpla neler yapabileceğimizi görmek ve birbirimize ilham vermekti. Kendi adıma, bana ulaşan resimlere hayretler içinde baktığımı söylemeliyim. Katılımı çok yüksek olan bu etkinlik için hepinize çok teşekkür ederim. 

Bu kadar farklı tasarımın sadece Burda Dergisi 12 / 2012 sayısında yer alan 119 no.lu kalıptan türediğine kim inanır?! 
İşte kullandığımız bluz kalıbı buydu:

İşteeee sonuçlarrrrr: :)))

Önce kendimden başlayacağım. 


5 farklı tasarım yaptım. Kurukafalı bluzu yayınlamıştım zaten. Diğerlerini de o gün rüzgar nereden eserse öyle yaptım :) Birinde önden katlı peter pan yaka yaptım; birinde öne nervür ve metal düğmeler ekledim; birini iki renk elbise yaptım; birinde ise ön ve kollarda origamik katlamalarla asimetrik bir bluz yapıverdim. Her birini daha sonra uzun uzun anlatır, merak edenleri ısrarlarımla bayıltırım. Ama şimdi sırada diğer harika çalışmalar var ;)

Sevgili Feyzan birbiriyle uyumlu iki renk kullanarak bluza bambaşka bir hava katmış. Kollarda kullandığı kumaşla bir de yakada fular havası vermiş. Bluzun görüntüsü tamamen değişmiş. Bayıldım! :)Berrin'in Dikişleri blogunun yazarı sevgili Berrin 3 farklı çalışma yapmış. Cepli elbise modelleri favorim! Yaz için harika fikirler veriyor. Kısa modeli de tamamen değiştirmiş. Detayları Berrin'in blogundan incelemelisiniz mutlaka :)

Gelelim bugüne kadarki etkinlikleri sessiz ve derinden izleyen katılımcılarımızdan Birsen'e. Kendisinden ilk kez bir ses alıyoruz ama aldığımız ses şahane! Bu gerçekten de aynı kalıp mı sevgili Berrin? ;) İki bluz da su gibi olmuş. 


Diktikleri ve kendisi çok keyifli olup da, çoğu dikiş blogu yazarı gibi fotoğraf çektirme işleminden muzdarip Aycan'da sıra :) Sevgili Aycan 2 farklı çalışma yapmış. Birinin yakasını önden açmış. Sizi bilmem ama ben sol altta bluzun sırt kısmın fotoğraflanması performansına bittim :D Bu arada seçtiğin kumaşlar da harika sevgili Aycan. Aycan'ın çalışmasının detaylarını blogundan inceleyebilirsiniz: Aycan'ın Atölyesi 


Bu daha bebek çekirge! Bu gördüğünüz ilk bluz denemesi. İlk diktiği şeyleri hala kimler saklıyor aranızda? ;)Sevgili Güneş, etkinliğimizle birlikte ilk kez diktiği bluzunu bizimle paylaşmak istemiş. Devamını da bekliyoruz :)

Sevgili Antigone her zamanki gibi hem kumaş seçimiyle hem de ışıl ışıl fotoğraflarıyla içimizi açtı! :) Bluza arkadan düğmeler eklemiş. Benim de aklımdaydı benzer bir model. Yapılmışını görmek harika oldu. Harikasın sevgili Antigone :) Çalışmasının detayları byAntigone sayfasında sizleri bekliyor. 

Sevgili Neslihan da etkinlikte döktürenler arasında! Kırmızı tuniğe cepler eklenmiş; ön yaka açılmış. Ama beni bitiren ikinci çalışmasındaki zincir detayları oldu! O ne şekerim öyle! Nasıl da farklı durmuş o omuz detayları! Tez zamanda araklanacak bir fikir :)) Dikmece diktirmece diyorsanız, bu yazıdan sonra Neslihan'ın bloguna uçunuz. 

Yine ilk kez bir etkinlikte ses veren okurlarımızdan nefis yorumlar :) Sevgili Burcu E. ilk bluzu biraz küçük kesince, görümceye kısmet olmuş (tanıdık bir hikaye diyenler parmak kaldırsın...). Sonra gitmiş kendisine bir tane daha çiçekli kumaş bulmuş ve harika bir bluz sahibi olmuş :) Burcu'nun modellik konusundaki başarısının çiçekli bluzunu gölgede bırakma pahasına bu güzel iki çalışmayı sunmaktan büyük keyif duyuyorum :D Teşekkürler Burcu!

Sırada bir diğer taze blog yazarlarımızdan Sevgili Cihan var. Cihan'ın "kızlı erkekli" çalışması her türlü polemik riskine rağmen enfes görünüyor! Yaka ve kollardaki uyumlu renkte biye detayı da gözden kaçmıyor :) Cihan'ın çalışmasına ilişkin detaylar için onun dünyasına ışınlanmanız gerekiyor. 

Bir diğer heyecanlı çekirgemiz de sevgili Enise Ç. Yarım kollu beyaz bluzun arkasına düğme yerine fiyonk attırmış. Enise bu fotoğrafları bana gönderip de benim aldığımdan emin olduktan sonra şöyle bir mesaj atmış: "... tamam o zaman ben artık YDS'ye gidebilirim artık..." Dikiş aşkı işte böyle birşey! Harikasın Enise! Çok teşekkürler :) Umarım sınavın da bu bluz çalışman gibi pırıl pırıl geçmiştir! 

Benim aklıma hiç böyle bir detay yapmak gelmezdi! Hobbylist İlknur düz beyaz bluzun kollarına kontrast renkten güpür geçirmiş. Ortaya bambaşka bir model çıkmış! Bizimle paylaştığın için çok teşekkürler Sevgili İlknur. Bluz detaylarını merak edenler İlknur'un bloguna uğramayı unutmasın ;) 

Sırada dünya şekeri bir katılımcımız daha var. Güzin'in pozlarına mı daha çok bayılayım yoksa zevkine mi bilemedim! Pozlar konusunda favorim İngiliz aristokratı edasıyla köpeği kucakta verdiği fotoğraf :) 
Bluz kalıbının canını çıkarmış! :) Sol alttaki modelde bluzu uzatıp kloş etek yapmış. Belini tünelle büzmüş. İngiliz soylusu fotoğrafındaki bluzu ise tamamen artık kumaşlardan ortaya çıkan bir güzellik. Kollar pazen, ön ve arka parçalar jarseymiş. Siyah kombindeki etek de kendi üretimi bir tül etek :)) Harikasın Sevgili Güzin! Aynen devam :)
Çıtı pıtılığıyla yanacıklarından öpüp kardeşim mi ilan edeyim, hasetimden çatlayıp çamur mu atayım mı bilemediğim bir diğer katılımcımız da Sevgili Yeşim. Harika bir deseni harika şekilde kullanmış. Utanmamış bir de nefis pozlar eşliğinde bana göndermiş. Gıcık şey :) Yeşim'in çalışmasının detaylarına kendi sitesinden ulaşabilirsiniz. 

İşte etkinliğin en çalışkan çekirgesi! Tam 6 tane bluz yapmış Sevgili Ferhan! Hepsi birbirinden farklı. Her birinde bambaşka detaylar var. Ne ara yaptı, nasıl tamamladı ben anlamadım:) Ferhan'ın çalışmalarının detaylarına, isteyen herkesin girebileceği bir kulüp olan Amatör Terziler Kulübünden ulaşabilirsiniz :) Teşekkürler Ferhan!


"Biz aynı kalıbı mı kullandık gerçekten?" dedirten bir diğer çalışma da Sevgili Kendine Moda'dan geliyor. Bu bluzu kolsuz yaparsan yazlık, dik yakalı yaparsan kışlık oluyormuş :) Benim hiç aklıma gelmezdi. 
Ama renk konusunda özel bir zaafım olduğu için, bu çalışmadaki favorim fuşya model. İlle de fuşya, fuşya da fuşya :)) Bu modeller bu kalıptan nasıl türedi diye merak içindeyseniz Kendine Moda'nın sitesine uygun adım marş!

Etkinlikteki bir diğer su gibi çalışma da Sevgili Türkan'dan geldi. Biri yarım kol, diğeri kolsuz iki çalışma yapmış ve bluzlarını harika bir kombinle tamamlamış. Yalnız ben o yeşil bluzun önündeki detayı merak ediyorum. Türkan Enğin, en kısa sürede bluz detaylarını bloguna ekleyecektir umarım ;)

Yine ortaya çıkan sonuca hayret ettiğim bir çalışma. Sevgili YKaplaner, bluz kalıbını öyle bir değiştirmiş ki, ortaya bambaşka bir bluz çıkmış! Önde düğmeler, robaya kontrast renkte biyeler derken nefis bir bluz çıkmış ortaya. Daha detaylı bilgileri heyecanla blogunda görmeyi umuyoruz ;)  
Nefis bir kumaşa nefis bir dokunuş Sevgili Nurdan'dan gelmiş. Fotoğrafı üzerimdeyken çekemedim diye hayıflansa da, öyle güzel bir kumaş seçmiş ki, bakarken içim açıldı :) Çok teşekkürler Sevgili Nurdan! Bundan sonra her etkinliğe bekliyoruz :D

HobbyisMyWorld'den Sevgili Ayşe de döktürenler arasında. Bizim basit bluz kalıbı buna da mı dönüştü diyeceğiniz 2 bambaşka model var karşımızda! Bana göre yaz için harika bir maxi dress üretmiş. Harika kumaş seçimi ancak bu modelde bu kadar güzel sergilenebilirdi. 2. modeli ise nasıl yaptığını hala anlamış değilim :) Hobbyismyworld sitesi okunacaklar arasına alındı bile :D
 

Dünkü son gönderi tarihine sadık kalan katılımcılar arasında elimize ulaşan son çalışma, piyasalara bomba gibi düşecek bir bluz! :) Sevgili Shelby benimle aynı kalıbı kullanıp da o su akıntısı efekti sağ kola nasıl verdi? Bu iş nasıl oldu ben anlamadım. Hani sağ yandaki kahverengi kalpli bluz için de birşeyler söylemek gerekecek ama şu mint bluz öyle dikkat çekici ki! Ben sizin adınıza Shelby'nin yakasına yapışacağım tez zamanda blogunda bu bluzun detaylarını yayınlaması için. Merak etmeyin :))

Heyecanlı çekirgelerimiz bunlarla sınırlı değildi tabii. Bugün içinde de fotoğraf göndermek istediğini söyleyenler oldu. Yenileri geldikçe yazının altına ekleme yapacağım. Sonra da her bluzun fotoğrafının olduğu bir kolajı paylaşırım sosyal medya üzerinde. 

Harika bir etkinlik oldu! Katılan - izleyen herkese çok teşekkür ederim. Hepinize kucak dolusu sevgiler :))