30 Mayıs 2014

pembe ceket modeli dikiş moda tasarım

Giysilerimde desenli kumaşlar kullanmayı seviyorum.  Ama desenli kumaşları seçerken alışılmadık, hatta yer yer rahatsız edici olması öncelikli tercih sebebim oluyor. Üst üste yığılmış bulaşıklar, tekinsiz bakışlı baykuşlar, tehditkar kurukafalar, renk renk terlikler, uzun bacaklı flamingolar derken, çiçek ve kelebek desenli kumaşlar ilgi alanımın sınır kasabasında kalıyorlar.
bahar modası pembe ceket

Neden bilmem, retro kıyafetler hoşuma gitse de, 50'lerin hanım hanımcık kadın modellerinden sıkılıyorum. Çiçek görünce kaçıyorum, kelebek görünce saklanıyorum. Bir tane kelebekli bir elbisem vardı gerçi. Geçtiğimiz yaz sezonu üstümden çıkarmamıştım. Ama hem çiçek, hem kelebek hem pastel renkler bir araya geldiğinde, midem fazla şeker yemeden kaynaklı bulantıya benzer burkulmalar yaşıyor. 

Her kumaş alışverişimdeki gibi, aklımın yarısını evde bıraktığım için, beyaz üstüne suluboyayla çizilmiş çiçek ve kelebek deseniyle bezeli bu ince poplini aldığımda ne düşündüğümü hatırlamıyorum. 
baharlık ceket modelleri dikiş

Güzel aslında, çok güzel bir desen. Tiril tiril bir yaz elbisesi olabilecek potansiyelde (evet işte bunu düşünerek almıştım! Tamam!) Gel gör ki, ben çiçek böcek kadını değilim. Taşıyamam üstümde. Giysem çekiştiririm. Haddinden fazla şeker tüketimi hissi geri gelir. Şirin değilim ben. 
ankara dinazor müzesi

Bir kumaş insanın ruhunun karanlık kısımlarıyla yüzleşmesine sebep olur mu? Oluyor işte. Olmayan akla, yılların psikoloji eğitimi bilgisi yüklenince, bu güzelim desenler bir anda Rorschach testine dönüveriyor : /

Hal böyle olunca, bu dünya güzeli desenleri değerlendirecek farklı yollar aramaya başlıyorum. Aklımda uzun zamandır yer tutan bir tasarımı gerçekleştirmek için güzel bir tuval oluşturuyorlar. 

Bahar için önü açık, pantolonlarımın üzerine giyebileceğim kısa bir ceket sahibi olmak istiyordum. Hala istediğim tüm tasarımları kendi başıma çizemediğim için mevcut kalıpları kullanmak durumundayım. Bunun için Creazion dergisi yardımıyla yaptığım hırkamın kalıbıyla biraz oynamaya karar verdim. (Hırka detayları burada: http://www.kendindik.com/2014/01/orgu-bilmem-ben.html)
Sonucun tam olarak nasıl çıkacağından emin olmasam da, içgüdülerime güvenerek ön parçaları şu şekilde görünen bir ceket modeli kestim: 
evde dikiş dikiyorum

Daha sonra güzelim kelebeklerin dış dünyaya göz kırptığı, bir varmış bir yokmuş hissi içeren bir görüntü yaratmak istedim ve bu kumaşı astar olarak kullanmaya karar verdim. 
kendi modanı yarat

Her iki kumaşın inceliğinden dolayı astar olarak kestiğim kumaşları kumaş telayla kapladım. Ütüledim ve ceket kumaşına öyle monte ettim. Güzelim kelebeklerin ceketin yakalarından görünmesini sağlamak için desenleri yaka parçalarının köşelerine getirmeye gayret ettim. 
kendi kıyafetlerini kendin dik

Ön parçaları simetrik şekilde ayarladıktan sonra sırt kısmına ne gelirse gelsin önemli değil. Askıda sergilemiyorum ne de olsa. Telayla sertleştirilmiş astarı da ceket gibi diktim. Daha sonra tersten iki kumaşı birbirine monte ettim. 
kolay dikiş yöntemleri

Sonuç, eşarp yakalı hissi veren bir tasarım oldu! Aslında bu ceketi içinde düz beyaz kumaşla giymek daha doğru. Dinazorlarla çekim yaparken çok dikkat etmemişim. 

Aksesuarlarıma ise bayılıyorum! Tuhaf Tuhafiye'nin bence en eğlenceli takılarından. Abiye bir tasarım, cıvıl cıvıl renk seçimleriyle şahane bir küpeye dönüşmüş. Bu küpelere 15  TL'ye sahip olmak isteyenler alışveriş yapmadan önce her 3 renk seçeneğini de incelemeli mutlaka. Detaylar:www.tuhaftuhafiye.com'da
abiye neon küpeler

Böyle bir yakayı kemerle kullanmak da ilginç olabilir gibi geldi. Ancak bunun için biraz daha uzun bir ceket olmalıydı sanki. Bir başka tasarıma artık :) 

Eee, bir önceki yazıda (bkz. Kadınlar Venüs'ten) hararetle dile getirdiğiniz merakınızı giderebildi mi bu yazı sevgili okur? ;)


26 Mayıs 2014

Ankara'nın gizli sürprizlerinden biri Tabiat Tarihi Müzesi, geçtiğimiz hafta afili bir moda çekimine maruz kaldı. 
kadınlar venüsten

MTA (Maden Tetkik ve Arama) GM tarafından açılmış müzeye gitmek için çocukları bahane etmeye gerek yok. Kısa sürede siz de öğrencisi bol ortama uyum sağlıyor ve kendinizi yeniyetme hissetmeye başlıyorsunuz. 
çocukla gezilecek yerler ankara

Üstelik geziniz sırasında maymunluk yapma ihtiyacı hissettiğinizde, etrafınızda sizi garipseyecek rahatsız edici bakışların olmayacağını garanti ederim. Bunun yanı sıra, diğer tüm ziyaretçilerin aksine, gayriciddi davranışlarınız sonucunda öğretmenden azar işitme ihtimaliniz de bulunmuyor.  
enerji müzesi

Okullar tarafından yoğun şekilde ziyaret akınına uğrayan müze, genişçe bir kampüse yayılmış 2 bölümden oluşuyor. Girişin sağında kalan kısım Enerji Müzesi olarak tasarlanmış. İçeriği biraz ortaokuldaki laboratuar derslerini anımsatsa da, henüz ilkokula bile gitmeyen bir yercücesi ve laboratuar derslerini 100 yıl önce tamamlamış keyif düşkünü ebeveynler için oldukça ilgi çekici bir ortam. 
kara hindiba moda tasarım

Ellerimle pil yapmayı deneyimlerken sosyal medya dünyasının ünlü cümlesini hatırlamadan rahat edemiyorum: "Hadi bakalım ateyizler bunu da açıklayın görelim...

Müzenin içeriği biraz eski kalsa da herkese hitap eden sunumlar bulmak mümkün. Kimi enerjinin farklı üretim yöntemlerini inceliyor, kimi nasıl daha güzel fotoğraf veririm diye ilginç arkaplanlara sarıyor. 
eğlenceli yazılar

Elbette bu bilim aşığı gezimizde bazı bilimsel hataları fark edip uyarılarımızı yapmaktan çekinmiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyorum: çocuk bakımının dakikada 4 kalori yaktırdığını iddia eden kimse, onu buraya getirin dövücem. Hatta aikido yapacağım ki o kendini bilmezi döverken bir yandan da daha fazla kalori harcayabileyim! Deli mi ne! 
hangi aktivite kaç kalori

Neyse, fotojenik ruh halimize geri dönüp, moda çekimlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. 
pembe ceket moda tasarım

Müzenin ikinci bölümü ise Tabiat Tarihine adanmış. Girişte sizi dev bir odanın içine kurulmuş olan Güneş Sistemi karşılıyor. Dünya Güzeli temalı fotoğrafımızı burada çekme imkanı buluyoruz. (Tevazu dorukta. Dikkat edin ama kainat güzeli demedim...)
dünya güzeli

Gerçekten çok eğlenceli. Üstelik eğlendirirken de öğretiyor. Misal, girişe kurulmuş bir tartı sayesinde dünyadaki kilonuzun güneş sistemimizdeki diğer gezegenlerde nasıl olduğunu öğrenebiliyorsunuz. İdeal kiloma Venüs gezegeninde ulaşabileceğimi öğrenmiş olmak içimi rahatlatıyor. Kadınların gerçekten de Venüs'ten geldiğine dair bilimsel bir kanıt! Dünya ölçeğindeki kilom mu? 42 bedenin sınırlarını zorladığım şu günlerde, kesseniz söylemem!
kadınlar venüsten

Müzenin daha birçok ilginç katı ve detayı var. Ama uzun yazı, çoğu okuru yorar. Devamı sonraki yazıya artık ;) 

irem sunar özat

Meraklısına Notlar:
Müze girişi ücretsiz. Pazartesi günleri kapalı; diğer günler 09:00 - 17:00 saatleri arasında açık. 
Otoparkı mevcut ve ücretsiz. 
100. Yıl mahallesinde yer alan müzenin tam adresine şu haritadan ulaşabilirsiniz: http://www.mta.gov.tr/v2.0/daire-baskanliklari/ttm/index.php?id=iletisim
Engelli erişimi var. Görme engelliler için özel bir salonu bulunuyor.

Moda çekimlerine mevzu olan ceket elbette "Kendin Dik" tasarımı ve üretimi. Ona ilişkin detayları tam da burada:
http://www.kendindik.com/2014/05/kelebekler-ruh-halleri-ve-pembe-ceket.html24 Mayıs 2014

Dünyanın önde gelen mobil platformu LINE, 50MB ücretsiz internet olanağı sağlayarak kullanıcılarının iletişim olanaklarını artırmalarına ve birbirleriyle dayanışmalarına katkıda bulunuyor.  Mesajlaşma, yüksek kalitede sesli ve görüntülü arama, sesli mesaj, fotoğraf ve lokasyon göndermeyi bir arada ve ücretsiz sunan LINE, kullanıcılarına 50 MB’lık interneti ücretsiz sunmakla kalmıyor, aynı zamanda  internet paketi kazananlara isterlerse bunu başkalarına hediye etme olanağı da yaratıyor.

Yalnızca LINE kullanıcılarına sunulan kampanyaya katılmak için çok basit ve eğlenceli bir yol bulunmuş:

Öncelikle telefonunuza LINE’ı indirmeniz gerekiyor: http://line.me/tr/download

1) Etkinlik haftası olan 26 Mayıs - 1 Haziran tarihleri arasında LINE arkadaşlarınıza en az 3 farklı günde mesaj, sticker ya da fotoğraf gönderin.

2) Mesaj gönderdiğiniz her gün için 1 puan kazanacaksınız.

3) 3 puanı topladığınızda, ücretsiz 50 MB internet sizin olacak!

Gerekli puana ulaştıktan sonra LINE Türkiye resmi hesabı tarafından iki hafta içerisinde bilgi mesajı alacaksınız. Mesajda belirtilen alana internet paketinin yüklenmesini istediğiniz telefon numarasını girmeniz yeterli. İnternet paketi giriş yaptığınız anda geçerli olacak ve 24 saat boyunca kullanılabilecek. Bilgi mesajının size ulaşabilmesi için LINE Türkiye resmi hesabını arkadaşınız olarak eklediğinize emin olun. Bunun için; LINE’ın ana menüsünde yer alan Diğer/Daha Fazlası > Resmi Hesaplar bölümünü kullanabilirsiniz.

50 MB’lık internet paketi, Turkcell abonesi numaralar tarafından kullanılabiliyor.  “Ama benim hattım Turkcell değil” diyorsanız üzülmeyin, bilgi mesajıyla birlikte gelen formu doldururken arkadaşlarınız ya da sevdiklerinizin numarasını girerek kazandığınız internet paketini onlara hediye edebilirsiniz.

Ücretsiz internet paketinize hemen sahip olmak için LINE yükleyin! http://line.me/tr/download
Bir boomads advertorial içeriğidir.

22 Mayıs 2014

Hızla başladığımız yazı dizimize uzun bir aradan sonra devam ediyoruz. Genel olarak 4 geometrik gruba ayrılan vücut tiplerinde bugün sıra ÜÇGEN'de

Üçgen vücut tipleri bu sınıflamaya göre aslında 2 alt gruptan oluşuyor. Birincisi, benim sıklıkla kullandığım uydurmaca ifademle armudi kemençe şeklinde, kalçadan teşekkül, vatan toprağımız Anadolu'da sıkça görülen en tatsız gen havuzu hediyelerinden biridir. 

Her ne kadar, tarih boyu doğurganlığın ve bereketin sembolü sayılsa da, yaşla birlikte, selülüte ve kendinden yastıklı gezme görüntüsüne meyleden bu bereket yumağı için yapacak çok az şey vardır. 

1- Pilates: her pilates kursuna yazılanın bilinçaltında Ebru Şallı görüntüsü oluştuğundan "ne o öyle sopa gibi olayım daha mı iyi?!" önermesiyle yan çizdirmeye meyilli bir egzersiz türüdür. Spor yapmaya karşı her türlü işgüzarlığı geliştirebilecek bünyeler için uygun değildir. 

2- Armudi kemençeleri en hoş şekilde gösterecek şekilde giyinmeyi öğrenmek. Bu sayede hem vücudumuzla mutlu olmayı biliriz, hem de işgüzarlıklarımız için harika bir kılıf oluşturmuş oluruz!

Gelelim kalçası, omuz ve göğüs kısmından büyük olan vücut tipleri için en başarılı giyinme ipuçlarına:

Dış görünüşte dengeli bir görünüm elde etmek için, vücudumuzun daha dar ve ince olan kısımlarına dikkati çekmemiz sadece armut şekilli vücut tipleri için değil, hemen her vücut tipi için geçerli bir ipucudur. Burada da dikkat edilmesi gereken şey, vücudun üst kısmına vurgu yapan giysiler seçmektir. 

* AKSESUARLAR:
Armut tipli kadınlar için vazgeçilmez uyarı "Dikkatler Yukarda Olsun!" aksesuar seçimi için de geçerlidir. Dikkatleri vücudunuzun üst kısmına çekecek iddialı kolyeler ve küpeler en yakın dostunuzdur. 
statement necklace online satış Türkiye
bu kolye şurada satışta: http://www.tuhaftuhafiye.com/urun/saray-soylusu-kolyesi-an008/97582

Bu küpeler şurada satışta: http://www.tuhaftuhafiye.com/urun/samdan-kupeler-pembe-ae004/111881
Kemer konusunda ise dikkat etmeniz gereken şey, fazla gösterişli olmayan, dar ve mümkünse pantolonunuzla uyumlu renkte kemerler seçmektir.  

* BLUZLAR / CEKETLER:

Bluzlar, ceketler ve hatta bazı elbiselerde daha yapılı bir omuz detayı, ilk bakışta geniş kalçalı dış görünüşünüze bir denge kazandırır. 
bu kol detayının yapım aşamaları bu linkte bulunuyor

Eğer göğüslerinizin büyük olmadığını düşünüyorsanız, geniş kalçaları dengeleyecek bir diğer giyim tarzı da göğüs bölgesinde kalabalık yaratan, kapalı yaka bluzlar kullanmaktır. 

Seçeceğiniz bluzların desenli, renkli olması da işinize yarayacaktır. Üst tarafınızda katlı giysiler tercih etmeniz de dikkatleri vücudun üst kısmına kaydırarak görüntüde denge sağlar. 


*ELBİSELER:
Armut tipli kadınlar için en ideal elbise modelinin wrap-dress olduğunu söylemek mümkün. Aslında hemen her kadın için ideal bir kesim olan bu model, benim de en sevdiğim tasarımcılardan biri Diane von Furstenberg ile özdeşleşmiş bir elbise modelidir. V yaka gelen göğüs kısmı, belde kuşak vb. yardımıyla toplanır ve etek boyu klasik şekilde diz hizasında biter. 
armut tipli vücutlara giyim önerileri
stil moda tasarım blog


*ETEKLER:
A şeklide kalçadan aşağı doğru hafif açılan etekler genel olarak geniş kalçalı kadınlar için ideal kesimdir. 
vücut şekline göre stil rehberi

Ancak ben, kalçanın en geniş yeri olan basen noktasından aşağı dümdüz inen kalem eteklerle daha rahat ediyorum. Bu sayede sürekli aynı tarz etek giymeme gerek kalmıyor. 
kalem etek
bu eteğin yapım aşamaları şu linkte mevcut

*PANTOLONLAR:

Armut tipli kadınlar için pantolon stili önerileri sürekli bol paçalı, kalçadan dümdüz aşağı inen şekildedir. Halbuki ben bu tür modellerin 38 üstü beden kadınları daha da kilolu gösterdiğini düşünüyorum. İşin özü kendimizi rahat ve mutlu hissetmek ise, burada geleneksek stil önerilerinden farklı bir ipucu vermek isterim. 

Geniş kalçalıysanız dar paça pantolonlar bence daha güzel bir görüntü sağlayacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken üzerine giyeceğiniz bluzun uzunluğudur. Dar paça bir pantolonu vücudunuzda en iyi gösterecek şey, minimum basen hizanızda biten bir bluz / tünik giymenizdir -  tecrübeyle sabittir ;) 

Pantolonlarınızda yanlarda cep olmasından, belde pli olmasından kaçınmanız da tavsiye edilir. 

Dar paça pantolon giyecekseniz, üstüne giyeceğiniz bluzun düz kesim olması da önemlidir. Ayrıca dar paça pantolonların en iyi dostunun yüksek topuk olduğunu hatırlatmama gerek var mı bilmiyorum. Kendinizi içinde rahat hissedeceğiniz yükseklikte topuklu ayakkabılar bu pantolonlarla muhteşem bir uyum sağlar. 
vücut tipine göre stil önerileriBugünlük de bu kadar! Bir sonraki yazı ters üçgenler için giyinme ipuçlarını içerekecek. 

Şimdi aynanın karşısına geçin ve 40 kere "Amanın ben gerçekten ne de güzelim!" diye tekrar edin :D20 Mayıs 2014

Günaydın!

Bazen güne güzel başlamak zor oluyor. Özellikle de toplumsal travmaların ardı ardına yaşandığı bu ülkede. Yine de, herşeye rağmen, yaşamımıza şükredip işlerimize kaldığımız yerden devam etmek gerekiyor. 

Blog yazarı olarak bunu bazen biraz zor buluyorum. Burada yazdığım herşeyi belli bir temada sınırlı tutma hedefimden şaşmadan yazılar yazmaya gayret etsem de, doğası gereği kişisel bir günce ruhu taşıyan blog ortamında dış olaylardan etkilenmeden birşeyler yazabilmek güç oluyor. 

Mutluluğu ve keyifli yaşamayı hedef endinmiş bir insan olarak, bugüne kadar her takıldığımda ayağa kalkıp keyifle yaşamaya devam edecek gücü bulmamı sağlayan bir yaşama yöntemim var. Yöntem kusursuz mu bilemiyorum. Ancak onun uygulayıcısı kusursuzluk çok uzak olduğu için her zaman işe yarıyor diyemem.
güzellik

Her sabah, bugün güzel ve üretken bir gün olsun diye niyet ederek kalkıyorum. Etrafımdaki güzelliklere dikkat ederek yaşamaya gayret ediyorum. Bazı günler gerçekten çok üretken geçerken, bazen tembelliğin sıcak kollarında miskinlik yaparken buluyorum kendimi. Eskiden, yaşım daha küçükken, bazı şeyler istediğim gibi gitmediğinde kendimi hırpalardım. Daha fazla çalışmalıyım, daha çok şunu bunu yapmalıyım diye kafasız tavuk gibi koştururdum etrafta. Şimdi ise geleni olduğu gibi kabul edebilme sükunetine biraz daha kolay ulaşabiliyorum. Her sabah kalktığımda, o gün için kendime küçük hedefler koyma alışkanlığımdan vazgeçmeden, ancak hedeflerime ulaşmadığımda da kendimi fazla paralamadan yaşamayı öğrendim. 

Belki çok saçma... Belki aklımız erdiği yaştan itibaren yarış atı gibi koşturulduğumuz rekabetçi bir sistemin kazandırdığı bir alışkanlıktır bu; bilmiyorum. Tek bildiğim bende işe yarıyor. Günümü daha verimli ve keyifli geçirmemi sağlıyor. Bir hedefim olmadan yaşamayı imkansız buluyorum. 

Bazı günler, burada paylaştığım gibi bir kıyafeti bitirebilmek en önemli hedefim oluyor. Bazı günler en zorlu iş toplantılarımı istediğim çerçevede tamamlayabilmek. Bazen ütü yığınlarını azaltmak, bazen harika bir tatil ayarlamak, bazen faturaları ödemek için mecbur olduğum sıkıcı işleri elimden gelen en iyi şekilde tamamlamak... 
kişisel gelişim

O gün, etrafımdaki olaylar nasıl gelişirse gelişsin, karşıma çıkan güzellikleri fark edip bunları görebildiğim için şükrettiğim zaman herşey çok daha kolaylaşıyor. Kesinlikle çok saçma, olabildiğince çocuksu... ama o gün bulutların güzelliğini fark edebildiysem, önce o güzelliği içime çekiyorum. Sonra bunu fark edebildiğim için kendime aferin diyorum ve daha hafiflemiş olarak trafikte ilerleyebiliyorum. 

Bazen, uzun bir yolun sonunda bizi bekleyen hedeflerimize küçük adımlarla ulaştığımızı unutuyoruz. Bazen bu çok basit bilgiyi birilerinin bize hatırlatmasına ihtiyacımız oluyor. İşte bu yüzden canım azıcık bile sıkkınsa burada yazmıyorum. Kendime gelip, beni mutlu eden yazılar üretebildiğimde ise, umarım bazılarınızın, ihtiyacı olduğunda, o günkü küçük adımını atmasına az da olsa destek oluyorumdur.

Uzun lafın kısası: Günaydın! Gününüz güzel olsun. Bugün kendiniz ve bu güzel dünya için küçük de olsa bir güzellik yapmayı unutmayın ;)   
en popüler bloglar

16 Mayıs 2014

Color Block - renk bloğu - trendi ortaya çıkalı 2 seneyi geçti sanırım. giysilerimde farklı renkleri kullanmayı sevsem de, tek parça kıyafeti color block yaparak değiştirmeyi denememiştim yakın zamana kadar. Ben daha çok desen insanıyım sanırım :) 


color block kıyafetler

Burada nefis bir katılımla gerçekleştirdiğimiz son etkinliğin ana fikri tek kalıptan olabildiğince farklı tasarımlar çıkarmak olunca, yapacağım kıyafetlerden birinin de color blok bir elbise olmasına karar verdim. 
Öncelikle - önümüzdeki günlerde tamamlamak istediğim - "vücut tipine göre giyinme" yazı dizisinde de değineceğim üzere, benim gibi armudi kemençeler için belden herhangi bir girintisi olmayan dikdörtgen şekilli elbiseler kesinlikle giyilmemesi gerekenler listesinde. Ne var ki, arada sırada yeni şeyler deneme isteği daha ağır basıyor. Bu dikdörtgen kesim benim vücut tipime uygun olmasa da, kısa ceket ve uygun aksesuarlarla kendime uygun hale getirebilirim sanırım. 
kendi giysilerini kendin dikAslında esas kullanmak istediğim bu nefis tondaki sarı renk idi. Tam da ten rengime pek uygun olmadığını düşünürken bir de baktım astarsız giyilemeyecek kadar ince bir kumaşmış bu nefis krep. O zaman daha sade bir renkle color block yapmak da kaçınılmaz oldu. 

Hem sarı kısımları astarlamam lazım, hem de çift renk kullanmak için kumaşları parça parça kesmem lazım. Offf... uğraşamam! Hemen aklıma "Kendin Dik Cin Fikirleri"nden biri geliverdi. Cin fikirden ziyade, tembele iş ver sana akıl öğretsin tarzında bir fikirdi ya neyse; aramızda kalsın :)

Her iki ihtiyacı da tek seferde gidermek için neden renkli kumaşı renksizin üzerine doğrudan dikmeyeyim ki dedim... Ama bunu yaparken göğüs penslerinin yerine çok dikkat etmem gerekti. 

UYARI: Bu fikri kullanacaksanız, ana kumaşınızın normalden daha uzun kesilmesi gerekiyor. 

Kalıbı elbise boyuna göre uzattım. Yukarıda belirttiğim uyarıdaki gibi, normalde istediğim elbise boyundan da daha uzun bıraktım. Sebebini birazdan aşağıda anlayacaksınız. 
PENSLERİ HENÜZ KAPATMADIM. 
kendi modanı yarat


Ardından, birleştirmek istediğim kumaşı ana elbise kumaşının üstüne dikkatlice yerleştirdim. Ana elbise kumaşının düz yüzü (toprak rengi olan) ile sarı kumaşın ters yüzü üst üste geldi. 
dikiş dikmek dikiş blogları dikiş notları

İki kumaşı birbiri üzerine dikkatlice diktim. Kumaşları kaydırmamak en önemli mesele şu adımda.   
PENSLERİ HALA KAPATMADIM.
kolay dikiş ipuçları

Daha sonra, önce üst kısmı kumaşların ön yüzü birbirine bakacak şekilde katladım. Dikiş çizgisini katımın ortasına alıp iğneledim. (Teyelleme tembeliyim ben. Arzu ederseniz, kaymasın diye bu adımda teyelleme de yapabilirsiniz.)
Ana kumaşın üstüne dikilen (sarı) kumaşın dikiş paylarını katımın içinde bırakacak şekilde bir uzunluk bıraktım. 0.5 - 1 cm arası yeterli olacaktır bunun için. 

Aynı katlama ve üzerinden dikme işlemini alt birleşim yeri için de yaptım. Elbisenin boyu yaklaşık 2 cm kısalmış oldu böylece. Yazının başında söylediğim, elbise boyuna birkaç santim fazladan ekleyin dememin sebebi buydu.  

Penslerimi bu birleştirme işleminden sonra kapattım. İlk (ve tek) color block elbisem de böylece kolayca ortaya çıkmış oldu. 
color block dress elbise sarı

Kolsuz yapmayı tercih ettiğim bu modele kol ve yaka pervazlarını ekledim ve 2 ay önce yaptığımız Antalya seyahatimizin muhteşem manzarasını ardıma alarak poz vermeye özen gösterdim. 


Meraklısına Not:
Bahsetmiş olduğum etkinliğe ilişkin detayları şu adresten inceleyebilirsiniz:
http://www.kendindik.com/2014/04/heyecanli-cekirgeleriz-biz.html
Bu güzel takının 3 farklı rengini incelemek veya satın almak isterseniz de doğru adres burası:
http://www.tuhaftuhafiye.com/urun/hardal-sarisi-tasli-kolye-an006/98722


13 Mayıs 2014

Döndüm! 

Uzun zamandır siteden böyle uzak kalmamıştım. Serbest çalışmanın bir cilvesi olarak, bazen beklenmedik iş yükü çıkıyor ve gece gündüz tek bir işle ilgilenmek durumunda kalıyorum. 
dikiş tasarım blogları

Siteye yorum yazıp da yanıtsız kalanlardan özür diliyorum. Her yoruma vakitlice yanıt vermeye çok dikkat etsem de, böyle yoğun tempolu dönemlerde istisnalar yapmak zorunda kalıyorum. 

Geçtiğimiz 2 hafta süresince yalnızca siteden değil, dikiş masamdan da uzak kaldım ne yazık ki. Ama arada yapıp da burada paylaşamadığım da bir sürü çalışmam var. Mankenimizin havası sönük bu aralar, kendine gelsin yine ortalığı yakan pozlar vermeye başlayacak! :)

Tabii 2 hafta süresince masabaşı çalışma demek, benim için yemeklerimi bile bilgisayarın başından kalkmadan yemek anlamına geliyordu. Bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak belirli bölgelerde artık kendini bir hayli evinde hissetmeye başlayan yağ kitlesinin sevimsiz bir misafirliği ortaya çıktı. Bu nedenle, bir sonraki moda çekimi içeren yazımın başlığını da "Oy Dombili Dombili" olarak atmak zorunda kalacağım. :/
özel tasarım fashion

Başını boş bırakıp gitsem de, Tuhaf Tuhafiye'nin geliştirilmesiyle ilgili ankete harika bir katılım olmuş! Hepinize çok teşekkür ederim. Yorumlarınız benim için çok faydalı oldu. 

Türkiye'nin en büyük dikiş ve hobi dükkanı olma niyetim yok. Kendimin keyifle kullacağı ve az bulunan ürünleri yine benim gibi dikişi keyifle yapmak, diktiklerinin yanında tarzına uygun takılar almak, elişlerini özel dokunuşlarla eşsiz hale getirmek isteyenler için özel seçim ürünler satmaya devam edeceğim. Ürünlerin çeşitlendirilmesi için de istikrarlı bir çalışma yapılıyor arka planda :D Onunla ilgili bilgiler daha sonra... Ama ankete katılmamış olanları bir kez daha şu adrese gitmelerini hatırlatayım konuyu kapatmadan: 
https://www.surveymonkey.com/s/YBR2C6G
online takı düğme satış

Bazılarınız için neşeli bir sürpriz hazırlığım var. Kokusu bir-iki haftaya çıkacak :) Benim de beklemediğim harika gelişmeler oldu bu iş tempomun arasında. Neşeli bir yaz geçireceğiz gibi görünüyor! 

Bugünlük bu kadar! Yarından itibaren dikiş ve moda aşkıyla çarpan kalplere yönelik yeni yazılar çıkmaya başlıyor. Uğramayı unutmayın ;)