31 Temmuz 2014

Evet... Bayram tatili telaşından duymayan var ise bir de ben aktarayım. Beren Saat - Kenan Doğulu çifti 27 Temmuz 2014 günü Los Angeles'ta evlendi. 

Bugüne kadar en sansasyonel magazin haberlerini dahi "Hıh hıhhh..." düzeyinde tepkiyle geçiştirmeye alışkın bu gözler, Beren Saat'in gelinliğini gördüğü anda birden parlayıverdi. 

Hızlıca gerekli araştırmalar yapıldı ve Malibu sahillerinde yapıldığı anlaşılan düğündeki nefis tasarım detayları KendinDik.Com okurlarıyla buluşturulmak üzeri kollar sıvandı. 

Bu kareyi bu kadar güzel yapan şey çiftin birbirine duyduğu aşk mıdır, Kenan Doğulu'nun buz mavisi damatlığıyla bir anda klasik düğün fotoğraflarına getirdiği bambaşka hava mıdır, Beren Saat'in şahane gelinliği midir yoksa onun su gibi güzelliği midir karar veremedim. 

Mira Zwillinger imzalı gelinlik sade inci takılar ve dikkat çekici bir şapkayla tamamlanmış. Bu güzel çifte mutluluklar dileyip, bizde esas merak uyandıran konuya geçiyoruz. 

Açıkçası daha önce adını duymadığımı itiraf etmek zorundayım bu tasarımcının. Özellikle gelinlik ve gece kıyafetleri konusunda ün yapmış bu ismin bir başka hoşuma giden yanı da gelinliklerini sadece askı kalınlığındaki mankenler üzerinde değil, müşterisi olan gelinler üzerinde de fotoğraflayıp paylaşması. Ben çok sevdim. Sizlerle de paylaşmak istedim. 

İşte size gerçek gelinlerin düğünlerinden kareler eşliğinde Mira Zwillinger tasarımları...

Sizin favoriniz hangisi? ;)Mira Zwillinger hakkında daha fazla bilgi almak için: http://www.mirazwillinger.com/26 Temmuz 2014

Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Dünyanın birçok yerinde günlük haber rutini olarak geçiştirilen olaylar, bizim hayatımızın bir parçası durumunda neredeyse. 
Taraflı ve çıkarcı yayınlarını dinlemek, daha da önemlisi çocuğuma dinletmek istemediğim için çoğu zaman oğlan ayaktayken haber kanalı açılmaz evimizde. Yine de Türkiye'de yaşıyor olmasından dolayı hayatın kaçınılmaz bazı gerçekleriyle burun buruna yaşıyor 5 yaşındaki oğlum da. Yolda giderken yaşıtı olan Suriyeli kaçak mültecilerle karşılaşıyor mesela. Biz tertemiz kıyafetlerimizle yanlarından geçip giderken, en son ne zaman vücutlarına su değmiş olabileceğini düşünüyorum ya da gece nerede yattıklarını. 

Savaş ve acının bu coğrafyanın değişmez kaderi olduğunu kabul etmek istemiyorum. Çığ gibi artan nefrete nefretle karşılık veremiyor içim. 

Dilek hakkımı tek birşey için kullanmak istiyorum bu bayramda. Herkesin kalbinde sevgiye daha fazla yer açmasını diliyorum.  Kalbim Filistin'de atıyor bu aralar. Tüm sevgi dolu dualarım Filistin'e gidiyor. Elle tutulur somutluktaki nefret dalgasına nefretle karşılık veremiyorum. 

Dünyanın birçok yerinde her an birbirinden acımasız olaylara maruz kalan insanlar var. Gördüklerimize üzülüp, görmediklerimizi umursamamazlık edemiyorum. Bu benden, o benden değil ayrımını insanlığıma yakıştıramıyorum. Her insanın varoluşunun bir parçası olan sevgi özüne içinde daha fazla yer açmasını diliyorum.

Kimse için "bunlar hep böyle" diye genelleme yapamam. Yakın tarihimizde kendi ülkemizde yaşadığımız bazı olayları hatırlayınca hiçbirşey için tek bir ırkı suçlama aptallığını gösteremiyorum. Düşüncelerinden ve mezhebinden ötürü Sivas'ta canlı canlı yakılan insanlarımız geliyor aklıma mesela. Herkesin gözü önünde can alanlar başka memleketlerin insanı mıydı? Fırsat bulsalar daha fazlasını da yakmazlar mıydı diye düşünüyorum... Susuyorum. 

Oturup uluslararası platformda olan biteni takip ediyorum. Filistinlilere verdiği destek protestosundan dolayı yaka paça gözaltına alınan İsraillilerin videolarını izliyorum. Dünyanın farklı yerlerinden, farklı dinden, farklı ırktan insanların göz göre göre yapılan bu kıyıma verdiği tepkileri okuyorum. 
Bu sesler az da olsa, eskisi kadar cılız değil artık. En azından insan olarak sevgiye doğru evrildiğimiz yönünde bir umut ışığı görüyorum kendi adıma. Gidecek daha çok yolumuz olsa da...

Bu bayram dilek hakkımı herkesin kalbinde sevgiye ve güzelliğe daha fazla yer açması için kullanıyorum. 


Hepinize iyi bayramlar. 

24 Temmuz 2014

Şahane bir deneyimdi benim için! İlk başta 3 hafta olarak planlanan kurs son anda 4 haftaya çıkınca, birbirinden güzel katılımcılarla dikiş aşkı dolu bir ay geçirmiş olduk. 

dikiş atölyesi kendi kıyafetlerini dikmeyi öğrenBen her derse büyük bir aşkla hazırlansam da, büyük bölümü ilk kez makina başına geçenlerden oluşan katılımcı grubunun aynı aşkı hissedip hissetmediğinden emin değilim. Zira yer yer gözyaşı ve hüsranla sonuçlanan dikiş projeleri sırasında bazılarının epey canına okudum :D

Ağlayanlar, zırlayanlar, "ama örtmenimm" diye bağıranlar, kursa gelmek için hazırlanırken tek getirmesi gereken kumaşını unutacak kadar kavak yelleri irtifasında gezenler... Yedim canlarını hepsinin :)) Yine de gelmeye devam ettiler; hayret...
Kendin Dik dikiş tasarım atölyesi
İlk derse başlamadan önce bu iş nasıl olacak, ben bunun altından kalkabilecek miyim diye endişe etmedim değil. Büyük bir titizlikle hazırlandım ve katılımcılarımı beklemeye başladım. Derken sınıfa tek tek tanıdık yüzler girmeye başladı :) Aslında içeri giren yüzleri ben henüz tanımıyordum ama her biri neşeli birer KendinDik.Com okuyucusu olunca işim çok kolaylaştı. Birbirimizi uzun zamandır tanıyormuşuz gibi sohbete başladık. 

1 ay süresince 2 ayrı gruba verdiğim derslerde en keyif aldığım anlardan biri grubun beceri seviyesine göre projeler gelişirip evde hazırlık yapmaktı. 1. Grup için neşeli yaz çantaları yapma fikrim, katılımcıların büyük çoğunluğunun ilk kez dikiş makinası başına geçiyor olmasından dolayı hepimizi perişan etti ;) Ama sonunda nefis çantalar çıktı ortaya!


                       
Diğer grup için ilk dersi yastık yüzü hazırlamayla geçirelim, hem de dikiş makinası provası için neşeli ürünler üretelim istedim. Aşağıda görmüş olduğunuz "ders notları" bana ait :)yaratıcı dikiş fikirleri
Üçüncü dersimizde penyeleri canavarca kullanalım dedik ve önce birbirinden güzel etekler yaptık. Öyle güzel oldular ki bazı katılımcılar etekleri giyince mutluluktan yerinde duramaz oldu ;)
Son derste ise çok keyifli bir bluz çalışması yaptık. Bazıları bluz, bazıları elbise olarak kullandı çıkardıkları kalıpları. Bu senenin yaz gardrobu tamamlanmış oldu böylece! Eee, tatil nereye? ;)Gözyaşı bol, kahkahası bol bir kurs oldu bizim için. Yer yer azıtan kursiyerler bir ara baktım ki sınıfta bir "Dikiş Başkanı" seçmişler mesela! Gel de sinirlenme! :))


Derste işlediğimiz çalışmaların bir bölümünü burada sizlerle de paylaşabilirim diye umuyorum zamanla. Bundan sonraki dönemde yeniden bir kurs etkinliğimiz olursa mutlaka önceden duyurusunu yaparım. 

1 ay su gibi gelip geçti. Bu kursu bana keyifle geçirten herkese tekrar teşekkür ediyorum. Yukarıdaki fotoğrafta olan olmayan tüm katılımcılara sevgilerimle! 

18 Temmuz 2014

Zar zor bir desen beğendi üst üste istiflenmiş kumaşların arasından. 
Zigzag desenli, sarı siyah beyaz renkli şifon kumaşı eline aldığında içi cıvıltılı bir yenilenme hissiyle doldu. 

Zangoç gibi başında bekleyen görevli, minicik bir kumaş parçasına duyduğu heyecana soğuk bakışlarla karşılık verdi genç kadının. 
zigzag kumaş zikzak kumaşlar moda tasarım blog

"Zaten sıcak başıma vurmuş, bir de bunu indir şunu kaldır, onu kes diye dırdır eden kadınlarla uğraşıyorum her gün" diye söyleniyordu içinden. 

Zarif yüzlü genç kadın heyecanının ve gençliğinin verdiği ürkeklikle kumaşı adama uzattı. 

"Zahmet olmazsa şu güzel kumaştan bir etek çıkacak kadar alabilir miyim?"
zikzak kumaşlı etek

Zehir zemberek bir bakış attı adam kadının gösterdiği kumaşı çıkartırken. 

"Zor bir kumaş seçmişsin; yoksa kendin mi dikmeye kalkacaksın?" diye sordu alay eder bir ses tonuyla. 

Zaten evdekiler yeterince dalga geçiyordu kendi kıyafetlerini dikmeye duyduğu hevesle; sıra bu suratsız kumaşçıya mı gelmişti bir de! 
Zıvanadan çıkmak üzereydi bu alaylar karşısında. 
Zarafeti bir kenara bırakıp sinirli bir el hareketiyle tersledi adamı. 

"Zararı yok; ben harika dikiş dikerim!...
zigzag etek moda blogları

"Zorla yalan söyletiyorlar insana" diye geçirdi içinden kasaya giderken. 
Zigzag kumaşını paketleyip kumaşçıdan ayrılırken, elin adamına bile yalan söylemek zorunda hissettiğinden midir bilinmez, içine bir şüphe düştü kalkıştığı işle ilgili. 
Zamanı mıydı şimdi bunca koşuşturmaca arasında bir de dikiş kursuna gitmek? Zor bela aldığı iznini daha tek söküğünü bile doğru dürüst dikemezken bir dikiş kursuna harcayacağını duyunca, dalga geçmişti bütün arkadaşları. 

kendi kıyafetini kendin dik dikiş moda blog

Zihni bu gelgitlerle dolu halde otobüs durağındaki banka oturdu. 
Zigzag kumaşını parmaklarının arasından geçirmeye başladı sessizce. 

"Zekiyimdir aslında; çabuk kaparım herşeyi..." derken kalbinin dikiş aşkıyla dolmasına izin verdi. 

" Zevkliyimdir üstelik; niye beceremeyecekmişim ki!" diye umutla fırladı yerinden.

Zihninde diktiği şahane kıyafetlerle gezdiği hayalleriyle otobüse binerken, farkında olmadan bir tekerleme mırıldanmaya başladı neşeyle:

"Zigzag zigizigi zagzag..."
tasarım elbiseler zigzag etek yazlık


Zorunlu not: çok sevgili kursiyerlerime ithaf olunur ;)13 Temmuz 2014

valentino dantel etek
Modadaki yaratıcılığa hayranım. Ünlü markaların bazı tasarımlarına baktıkça bakasım gelir. 

Benim için dikiş dikmenin en heyecan verici yanı, 1 metre kumaştan sınırsız tasarımlar çıkartabilme olasılığıdır. 

Bir markayı oluşturmak için harcanan emeğin ne kadar çok olduğunu tahmin edebiliyorum. Yine de dünyaca ünlü markaların logosuyla satılan birçok ürünün dünyaca paralara satılıyor olmasını son derece anlamsız buluyorum. Elbette bunun yaygın ekonomi düzeniyle doğrudan ilgisi var. 

Bir zamanlar markaların oluşturulmasıyla ilgili harika bir BBC belgeseli izlemiştim. Çok da eğlenceliydi :) Onu bir başka yazıda daha uzun incelemeyi not ederek, bugünkü konumuza geçmek isterim. 

Bugünkü konumuz, dünyanın en ünlü ve en romantik markalarından biri olan Valentino'nun dantel etek tasarımıyla ilgili. Ama ne tasarım! Önünden baksanız muhteşem, ardından baksanız şahane! Bir de çok özel bir çalışma olduğu için videosunu çekip paylaşmışlar. Sallıyorum tabii :)) Bildiğiniz düz dantel bir etek. Ama Valentino etiketli... 

Şimdi sizlerden ricam, yapımı gerçekten el emeği gerektiren bu güzel eteğin dikiş aşamalarını içeren şu kısa videoyu izlemeniz. 

Bu eteği dikmek isteyip de nasıl yapacağını bilemeyen acemi çekirgeler benzer bir etek çalışmasıyla ilgili  eski bir "Öğren Çekirge" yazısına göz gezdirebilirler. Bu eteği yardım almadan dikebilenler için de "Valentino da neymiş şekerim... Kesin kaydırmışlardır dikişleri bak... Ben daha iyisini dikerim... " tatminini yaşamaları için fırsat sunmak isterim :D

Kendine buna benzer bir etek almak isteyen moda meraklıları için hazır indirim de başlamış iken bu eteklerin 2500'den 1700 USD'ye düştüğünü bildirmekten memnuniyet duyarım!

Ben başka dünyaların insanıyım. Oturup şunu kendi başıma yapmayı deneyeyim diyenlerdenseniz de çok basit anlatımlarıyla bilgi küpü niteliğindeki bir yazıyı şuracıkta sizleri bekliyor: 

http://www.kendindik.com/2012/10/ogren-cekirge-kalpsz-payet-etek-yapm.html

Bu yazıyı okuyup da benzer etek yapanlar fotoğraflarını göndersin. Valentino'ya inat paylaşacağım Facebook sayfamda!

Hadi iyi Pazarlar hepinize :D09 Temmuz 2014

Canlı türlerinde amitoz, mitoz ve mayoz olmak üzere 3 çeşit hücre bölünmesi görülmektedir. Cinsiyet kromozomlarına göre "kadın" olarak sınıflanan canlılarda ise, bu tür hücre bölünmelerinin, kelimenin önüne gelen "çalışan" ya da "anne" sıfatları ile yer yer ışık hızına yakın bir hızda gerçekleşebildiği tespit edilmiştir. 

Halihazırda gün içinde yüzbin tane iş yapmayı günlük alışkanlık haline getirmiş olan XX kromozomlu canlı türleri, bir de üreme dürtüsü sonucunda yavruladıysa, zaman zaman zihnen ve bedenen milyarlarca hücreye bölündüğünü hissedebilmektedir. 
Bilim, hücre bölünmesinin nedenini hücrelerde yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için yapım ve yıkım olaylarının, yani metabolik faaliyetlerin gerçekleşmesi zorunluluğu olarak açıklamaktadır. Bu ifadenin, ortalama bir Türk kadının yaşamındaki yansıması ile şöyle görülebilmektedir: 

İlk gençlik dönemlerinde "yoo ben asla yapmaaam! Iyyyy!" denilen iş türleri bir çırpıda bitirilen günlük alışkanlıklara dönüşürken, hücre bölünmesinin verdiği yenilenme hissiyle "bittim ben... yeter... kolumu kaldıramıyorum"  denildiği anda bile en az 8 işi yapma, bir o kadarını da planlama becerisine kavuşabilir bu XX kromozomlu canlılar. 

Bunun en tipik uzantılarından biri, daha yemek yenirken bile bir sonraki yemeğin ne olacağının planlanması, tam bir iş yaparken yeterince anne şefkatini asla alamadığı görüntüsü veren yavrunuzun eteklerinize yapışıp o an aklına gelen birşeyi sanki dünyadaki en önemli işmiş gibi istemesi ve takdire şayan bir zamanlama ile tam da velediniz çığlık çigan konuştuğu sırada işle ilgili bir telefon görüşmesi yapmak zorunda kalmanızdır. İşin daha da garibi vücudunuz tüm bunları artık günlük bir alışkanlıkmış gibi karşılamaya başlamıştır. 

Gün gelir, isterseniz mitoz ve mayoz bölünmenin en kralını yapın, pil bir süreliğine bitiverir. Yapılacak işler, teslim edilecek projeler, doyurulacak boğazlar, planlanacak çalışmalar derken herşey bir anda tek bir istekle kilitleniverir "bırakın az bi uyuyayım..." 
Okulların tatil olmasıyla birlikte birçok çalışan annenin yaşadığı karın ağrılarını yaşamaya başlamama rağmen, Kendin Dik Atölyesinin ilk derslerini yapmanın heyecanı içinde mutluluktan uçmaktaydım. İşte tam o anda nereden geldiğini bilmediğim ahlaksız bir beta mikrobu bir süreliğine beni yere yapıştırmaya karar verdi. Hayatı boyunca naz yapmaya alışkın olmayan bir bünyem olduğundan, hastalanmayı da bir türlü bilemedim çok şükür. 14 yıldır birlikte olduğum Bay KendinDik beni ilk kez ateşli hastalıkta gördüğünü söyledi; düşünün artık!  Ama ne ateş :) 2 gün süresince 38-40 derecelerden indiremediğim ateşimi arka arkaya vurulan 4 penisilin iğnesiyle kontrol altına alabildik. Bu vesileyle 1928 yılında tesadüfen keşfedilen penisilinin icad olmasına sebep olan kozmik şakacıya da teşekkürlerimi sunma imkanım oldu :) (bkz. penisilinin icadı)

Elbette 4 gün yoğun şekilde süren sıkıcı hastalığım sırasında gül gibi bakılmamın doğal bir sonucu olarak, ben daha iyileşmeden evdekiler hastalandı! Tabii daha kendime gelemeden  bir yandan işler, bir yandan yeni dersler, bir yandan evdekilerin bakımı derken hadiii ışık hızıyla hücre bölünmesine devam! Hızımı zorunlu olarak düşürdüğümde, hepimizin hergün alışkanlık halinde yaptığımız onlarca işe nasıl yetiştiğimizi hayretler içinde düşündüm. Elbette, bu hayretim yaklaşık 10 dakika sürmeye fırsat buldu... 

4 günlük "yatak tatilinin" sonunda sabah yine 6'da kalktım. Her sabah yaptığım gibi, sabahın ilk ışıklarıyla evde sakince oturabildiğim tek saatin ilk 15 dakikasını kahve keyfi, sonraki 20 dakikasını meditasyon, geri kalanını beni bekleyen güne hazırlanmayla geçirdim. Uyanır uyanmaz yanıma koşturan yercücemin çıplak ayaklarının sesiyle gülümsedim ve dünya üzerindeki milyonlarca XX kromozomlu canlı türü gibi nasıl yetiştiğimi bilmeden yüzlerce irili ufaklı işi bir çırpıda yapacağım yeni güne gülümseyerek devam ettim. 
Günlerini benzer şekilde geçiren tüm XX kromozomlu canlılara selamlarımla! :Dİllustrasyonlar: Yellena James

07 Temmuz 2014Marshall’ın özel yeni ve ayrıcalıklı Visualizer uygulaması dikkatimi çekti. Bu uygulama ile kendi odanızı istediğiniz renkte gözünüzün önüne getirebiliyorsunuz. Bu yeni uygulama ile Marshall boyalarının tüm renklerini gerçekten farksız olarak, bir tıklamayla odanızın duvarlarına yansıtabiliyorsunuz. Boyamaya cesaret edemediğiniz renkleri teknolojinin yardımı ile duvarlarınızda görebilirsiniz. Siz de deneyin ve hayalinizdeki renk seçeneklerini uygulayarak, güvenle tercihlerinizi yapın.Marshall uzmanları size, mevcut mobilyalarınıza uygun renk tercihleri yapabilmeniz için renk seçenekleri öneriyorlar. Aynı zamanda size en yakın boya satış noktasını da öğrenebiliyorsunuz. Bu teknoloji sayesinde:

- Yeni Marshall Visualizer – kendi odanızı tüm renklerde canlı olarak görebilirsiniz.

- Sadece bir tıklamayla duvarlarınıza gerçek Marshall renklerini uygulayabilirsiniz.

- Seçtiğiniz duvar rengiyle odanızı izlerken, bir taraftan da başka renkler arayıp seçebilirsiniz.

- Ev eşyalarınıza veya döşemelerinize uyan renkleri bulabilirsiniz.

- Ekran görüntülerini ve renkleri kaydederek, eşiniz veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

- Zevkinize uyabilecek renk kombinasyonları oluşturabilirsiniz.

- Birçok renk tonları içinden seçebileceğiniz renk kombinasyonları oluşturabilirsiniz.

- Hem telefon hem de tablet formatları için uygun evrensel tasarımları bulunan bu uygulamadan siz de faydalanın.

Uygulamayı Android cihazınıza buradan, iOS cihazınıza buradan indirebilirsiniz.

İçerik: www.pembeyastik.com

Bir boomads advertorial içeriğidir.