30 Eylül 2014

İngilizce'de :   Ribbon
Hırvatça'da:    Vrpce
Fince'de:        Nauha
Macarca'da:    Szalag
Somalice'de:   Qoofalan
İspanyolca'da: Cinta
Galce'de:        Rhuban
Zuluca'da:      Wemaribhoni
Türkçe'de ise: Kurdela, kurdale, kordella, kordale ve yer yer kurdele olarak anılıp, tam olarak nasıl telaffuz edildiğine bir türlü karar verilemeyen bu süs gerecinin yapımı, tıpkı adı gibi tecrübesiz çekirgeler için feci komplike olabilmektedir.  

Yaştan ve tarzdan bağımsız şekilde, üstüne konduğu herşeyi hediye paketi heyecanına büründürebilen bu gereç, genellikle ipekli kumaştan yapılmaktadır. 

Bu yazıda elbette fabrika üretimi kurdele yapımının nasıl olduğundan bahsedilmeyecek. Ben sadece bu son derece basit işlemi henüz keşfedememiş olan hevesli çekirgelere, çift kat kumaştan rengarenk kurdele şeritler yapmanın püf noktalarından bahsedeceğim. 

Kurdele şerit için referans çalışmamız şurada anlatmış olduğum basit penye bluzda yer alıyor: Kolay Penye Bluz Yapımı

Prensesler Gibi yazısında birbirinden şahane profesyonel pozlar eşliğinde ve akıllara ziyan bir öykü üzerinden anlatılan çalışmadan da göreceğiniz üzere istediğiniz renk ve uzunlukta üretebileceğiniz kurdeleler, üstüne konduğu giysi/eşyayı bambaşka bir havaya taşıyabilmektedir. 

Lafı daha fazla uzatmadan bu güzel süsün yapımı için gereken malzemeleri yazayım:
  • Hangi uzunlukta şeride ihtiyacınız var ise, VEREV keseceğimiz kadar uzunlukta saten ipek, jarse vb. kumaş (Prensesler Gibi yazısında gösterdiğim bluzdaki kurdele uzunluğu 130cm idi).
  • Uygun renkte iplik,
  • Uzun cetvel veya kalın şiş
  • (Her zaman olduğu gibi...) elbette muhteşem bir ruh hali!
Adım 1: Şeridimizi çift kattan istediğimiz uzunlukta VEREV kesiyoruz. Artık kumaşınızı değerlendirmek istiyor ve elinizde bu iş için yeterince uzun kumaşınız yok ise, hızlıdan biye yapımıyla ilgili birkaç yazıya göz gezdirebilirsiniz. 


Adım 2: Kumaşı verevinden ikiye katlayarak keseceğiniz için uçlarını da üçgen şeklinde kesmeniz daha sonrasında işinizi kolaylaştıracaktır. Kurdele kalınlığını ise keyfinize göre istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. 


Adım 3: Keserken kumaşın tek tarafını katlayarak bıraktığımız için, dikerken sadece bir tarafını dikeceksiniz. Bunun için de kumaşı ters yüz etme rahatlığını sağlayacak genişlikte boşluk bırakmanız gerekecek. Her iki uçtan başlayarak ortaya yakın bir noktada dikişinizi bitirip, son dikişleri sabitlemeniz dikişin kaçmasını engelleyecektir. Elbette, bu aralığı ne kadar kısa bırakırsanız, sonradan yapacağınız el dikişi işlemi de o kadar kısa olur. Ancak ne kadar kısa bırakırsanız, kumaşı ters yüz etme işlemi de o kadar zorlaşır. Seçim sizin...
Kumaşı ters çevirmeden önce, şeritlerin üçgen gelen uçlarını dikişe yakın şekilde dik şekilde keserseniz, uçlarının toplama yapmadan düzgün şekilde dönmesini sağlarsınız.
nasıl dikilir
Adım 3: Şimdi ortada bırakmış olduğunuz açıklıktan içeri doğru kumaşı ters yüz etmeye başlayabilirsiniz. Ben bu çalışma özelinde çok geniş bir şerit kullandığımdan, standart bir cetvel yardımıyla dıştaki kumaşı içe doğru iktirmeyi kolayca başardım. Daha dar şeritler için mümkünse tahtadan bir şiş de işinizi görecektir. 

Adım 4: Şeridimizi yakışıklı şekilde ters yüz ettikten sonra, içte kalan uç kısmını da çengelli iğne yardımıyla dışa doğru nazikçe çekebilirsiniz.
kurdele şerit yapımı
Adım 5: Şeridimizi tamamen ters yüz ettikten sonra, kalan açıklığı mümkünse el dikişiyle içten birbirine dikmelisiniz. İlk başta hatırlatmış olduğum referans çalışmasında, şeridin ortası, bluzun içinde kaldığı için, tembel ruhum bunu elde dikmeyi istemedi ve ben doğrudan üst dikişle kapattım bu açıklığı. Ama siz siz olun benim yaptığımi değil, Öğren Çekirge yazılarında özenle anlattığımı dikkate alın :D


Son olarak, yaptığınız rengarenk şeritleri istediğiniz giysi ve/veya eşyaya takıp fıldır fıldır geziniz ;-)

Son Not: TDK Sözlüğünde kelime "kurdele" olarak geçmektedir. Bu da böyle biline! ;-)26 Eylül 2014

Sevgili Domestos,

Tasarımını özel olarak yaptığın 7’li püskürtme sistemine sahip yeni ürünlerin için teşekkür ederim. Büyük bir mutlulukla kullanıyorum. Gerçekten de dediğin gibi, tuvalette ulaşılması zor yerlere zahmetsizce ulaştı ve %100 hijyen sağladı.

Değerli dostum Domestos... Umarım sana bu şekilde hitap etmemi fazla samimi bulmamışsındır. Zira 1999 yılında güzel ülkemize geldiğinden beri, senin kokunu anne kokusuyla bir bilen nesiller yetişti Türkiye’de. Sen 15 yıldır ülkenin en çok satan temizlik ürünü olsan da, hakkımızda hala bilmediğin birkaç şey olduğunu düşünüyorum değerli dostum. 

Bizler, temizlik konusunda birbirinden yaratıcı bahanelere sahip anneler tarafından büyütüldük. Evlerin sürekli temiz tutulması için neler duymadık ki. Mesela şu cümleleri kanıksamış milyonlarca genç vardır Türkiye’de: “Kalk kızım evi temizlememiz lazım. Yarın temizlikçi gelecek. Ayıp!”


Unilever firması, Türkiye’ye gelmeden önce dünyanın başka yerinde böyle birşeye şahit olmuş mudur sence? İstersen ben sana benim İngiliz kökenli patronumla yaşadığım bir olaydan bahsedeyim. Yıl 2009. Çocuğum doğalı 3-4 ay olmuş. Türkiye’ye kısa bir ziyarette bulunan eski patronum bana da bir tebrik ziyareti yapma inceliğini göstermiş. Ben evde bebek olmasının verdiği ek bir titizlikle tertemiz salonumda oturmuş misafirimi beklemeye başladım. Zil çaldı. Benim yaşlı eski patron, kapı açılır açılmaz lap lap ayakkabılarıyla dalıverdi evin içine. Ben durumu rahatsız edici bulmakla birlikte kültürel farklılığımızı serinkanlı şekilde karşılarken, bu durumla ilk kez karşılaşan bakıcımızın gözleri yerinden fırladı! Misafirimi ona dövecekmiş gibi bakan bakıcıdan hızlıca uzaklaştırıp salona yönlendirdim. Tam sohbete başladık, göz ucuyla bir de baktım ki benim bakıcı almış eline Domestos’u, söylene söylene İngiliz misafirin geçtiği her yeri Domestoslayıp silmeye! Adamcağız dünyadan habersiz bebeği sevmeye dursun, bakıcı bir elinde bez bir elinde Domestos, “Bir de bebek olan eve ayakkabılarla mı girilirmiş, tövbe tövbe...” diye yerleri silmeye devam ediyor. Ben bir yandan misafirimle kibar bir sohbet kurmaya çalışıyorum, bir yandan da onun tam arkasında bir gayret yerlerdeki tüm mikropları yok etmeye and içmiş bakıcıya kaş göz yapıp onu olay yerinden uzaklaştırmaya çalışıyorum ama nafile! Benim yaşlı patron dönüp ne olduğunu kavrayıncaya kadar, ortalığı Domestos kokusu sarmıştı bile!  Evde biraz daha duracak olsa, bakıcının misafiri de Domestoslayacağından endişe ettim. Evet sevgili dostum Domestos, bizde birden fazla nesil, senin kokunu anne kokusuyla bir bilerek büyümekte ülkemizde.


Koku demişken, son çıkarttığın 2 ürünün de birbirinden değişik 2 şahane kokusu olduğu da dikkatimden kaçmadı. Kendi adıma şu mavi etiketli olanını tuvaletlerde, pembe etiketli olanı tuvaletlerin de dışında kullanacağım galiba. Bayıldım onun kokusuna.

Kokusu bir yana, 7’li püskürtme sistemli ürününün özel olarak dizayn edilmiş kapağı sayesinde ürün tazyikli bir biçimde çıkarak hızla geniş bir alana yayılıyor ve bu sayede ürünün ulaşmadığı tek bir nokta bile kalmıyor! Mikroplar artık korksun benden!

Bir de bu özel kapaktan ve üründen en iyi şekilde faydalanabilmek için ürünü klozet yada duvar gibi dikey yüzeylerde kullanmayı öneriyormuşsun. Tavsiyeni göz önünde bulunduracağım dostum.

Seninle paylaşmak istediğim daha çok şey olsa da, konuyu daha fazla uzatmadan, bizlere kolaylık olsun diye geliştirdiğin 7’li püskürtme sistemine sahip 2 ürününün bir kez daha hayırlı olmasını diler, gözlerinden öperim.


Muhabbetle,

İrem

İçerik: www.kendindik.com
Bir boomads advertorial içeriğidir.

25 Eylül 2014

Değerli Dikişseverler,

Bir süredir bluz/gömlek dikişiyle ilgili yazıların fotoğraflarının kaybolduğuna ilişkin mesajlar alıyordum bazılarınızdan. Ne yazık ki onca fotoğrafı yeniden yüklemek oldukça emek istediğinden bir türlü bu işe zaman ayıramamıştım. 

Bu aksaklık, daha önce yayınlamış olduğum tek tek yazıları ilgili konu başlığı altında burada tek bir yazıda toplamama da fırsat vermiş oldu. Bluz/gömlek dikişiyle ilgili 1-2 eksik konu daha var. Gömlek yakasını takmak örneğin. Ben kendi gömleklerimde hakim yakayı sevdiğimden bu çalışmayı bir türlü fotoğraflamaya fırsat bulamamıştım. Ama yercüceme bir dahaki gömlek dikişimde bu bölümü de fotoğraflayarak bluz/gömlek dikişiyle ilgili dosyayı eksiksiz hale getireceğim. 
gömlek dikmeyi öğren

Aşağıdaki yazılar özenle hazırlandı, sevgiyle paylaşıldı! Resimlerimi ve metinlerimi araklayanlar olduğunu görüyorum. Araklama uyanıklığını gösteriyorsanız, metni aldığınız sayfaya referans verme kibarlığını da gösteriveriniz lütfen :D

Gelelim kendi başına gömlek dikmekten korkanların dertlerine derman olmaya! Hevesinizi bol, umudunuzu yüksek, gözünüzü açık tutarak okuduğunuzda, kendi gömleklerinizi / bluzlarınızı dikmeyle ilgili hiçbir sıkıntınız kalmayacak. Söz! ;-)   1. Gömlek çalışmasına arka sıralardan başlıyoruz. İlk öğreneceğimiz iş Roba dikiş:
http://www.kendindik.com/2013/02/bluz-yapm-roba-dikisi-ogren-cekirge.html
2. İlk adımı tamamladıktan sonra çat pat Ön Pat'ı yapabiliriz:
http://www.kendindik.com/2013/03/bluz-yapm-on-pat-ogren-cekirge.html
3. Gömlek dikişlerinin en korkulu rüyası Kol Pervazı'nın gizemini çözüyoruz:
http://www.kendindik.com/2013/02/bluz-yapm-kol-pervaz-ogren-cekirge.html
4. Kollara bir de böyle Manşet geçin:
http://www.kendindik.com/2013/02/bluz-yapm-manset-yapma-ogren-cekirge.html
5. Yakanıza hakim olun. Hakim yaka dikişi için bu adresi inceleyin:
http://www.kendindik.com/2013/03/bluz-yapm-yaka-ogren-cekirge.html
  

Şimdilik dosyamız bu kadar! Linkler düzgün, fotoğraflar el yakıyor. Bu da bir köşede dursun şöyle ;)

22 Eylül 2014

Eveeet biliyorum... KendinDik.Com sitesi açıldığından bu yana siteden hiç bu kadar uzak kalmamıştım. Ancak hayatım da son 2 yıldır hiç olmadığı kadar acayip ilerliyor bu aralar. 

Yukarıdaki kozmik şakacının benim için epey eğlenceli planları varmış bu aralar meğerse. Aslına bakarsanız yakın zamana kadar şakalarının çoğuna gülebilmiş değildim. 
Sitesini bana bıraktığı yorumlardan bulduğum Shadoweyes On the Way isimli güzel sitede daha önce nasıl olduysa hiç okumadığım bir şiir gördüm Mevlana'ya ait. Şiirin son dizeleri şöyle seslendi bana:


Öyle garip bir dünya, 
Olmaz dediğin ne varsa olur. 
Düşmem dersin düşersin.
Şaşmam dersin şaşarsın. 
En garibi de budur ya; 
Öldüm der durur, yine de yaşarsın... 

Bunu okur okumaz başladım gülmeye :)) Stresten yere yapışmış bir haldeyken, başladım gülmeye... 

Ve sonra herşey değişmeye başladı. İşler sakince yoluna girmeye koyuldu. Daha yeni temposuna alışamadığım heyecan verici bir projeye başladım. Dikiş projesi değil bu sefer ;-) Elbette yeni düzene alışmak için biraz daha zamana ihtiyacım var. Elbette yeni işim için 3 günde yepyeni bir gardrop diktim :))) Yeni gardrobun müsebbibi yeni iş gibi görünse de, aramızda kalsın ama son zamanlarda aldığım kilolar sebebiyle eski iş kıyafetlerime giremez olmuştum ;-)

Diyeceğim o ki, laf birikti. Projeler fotoğraflanamadan giyilmekten eskidi. Ama sahnelere dönmem yakındır. Spontan yazılar olmasa da iş düzeni içinde belli aralıklarla yazılar yayınlamaya başlayacağım yakında. 

Unutmadan söyleyeyim: Bu süre zarfında yapacağım ilk iş Bluz/Gömlek dosyasını yeniden düzenlemek olacak. Çok sayıda yorum geldi. Google'ın azizliğine uğramış fotoğraflar kaybolmuş. Hepsini yeniden yerine yükleyip, yeni bir dosya olarak yayınlayacağım ilk fırsatta. 

Özel gelen yorumlara hiç yanıt veremiyorum arkadaşlar. Lütfen kusura bakmayın. Bir süre daha bu artistlik irtifasında uçmaya devam edeceğim. 

Arayıp soran, neden sesin çıkmaz oldu diye mesaj atan herkese ayrıca kucak dolusu öpücükler. Harikasınız! Desteğinizi hissetmek harika bir duyguydu bu sürede. 

Hadi İrem kaçar. En kısa sürede görüşmek üzere! 

05 Eylül 2014

Uzuuun bir aradan sonra nihayet söz verdiğim yazlık bluz yapımı için fotoğraflarımı tamamladım. Gerçi yaz da bitmek üzere ama olsun. Bu altın değerindeki bilgiler, akıllı kadınlar tarafından mutlaka bir sonraki yazda kullanılmak üzere kavanozlanarak salçaların yanına yerleştirilecektir ;)
tişört dikişi


Bu basit bluz / üst parça dikişi için çok az şeye ihtiyacınız var. Hemen sıralayayım:
1- Az bir dikiş bilgisi (yeni başlayanlar için harika bir dikiş pratiği olacaktır)
2- Az bir motivasyon 
3- Güzel bir fon müziği
4- Beden ölçülerinize oranla 1 metre penye kumaş 
5- Penye iğnesi

İşte bu son derece komplike bluzun kalıp ölçüleri:


penye dikiş adımları1- Önce kalça genişliğinizi hesaplayın
2- Ardından göğüs çevrenizi ölçün
3- Kalçanızın ölçüsünü aldığınız yer ile göğüs çizgisi arasındaki mesafeyi hesaplayın (ben bunu elbise yaparım, havamı da basarım diyenler bile kalça ölçüsü hesabını yapmalı)
4- Kalça - göğüs ölçüsü = aradaki farkı bulun. - Bu fark çok fazla ise bile 2 parmak ölçüsünü geçmemeli. Tecrübeyle sabittir, sonra kol altı çok fazla açılıyor. 
5- Göğüs çizginiz ile omuz arasındaki mesafeyi hesaplayın. Kaç cm çıktıysa katlama payı için + 5 cm daha ekleyin. Ortalama 22 - 25 cm uzunluk işinizi görecektir.

Aldığınız göğüs / kalça ölçülerini ön ve arka parçalara ayıracağımız için ikiye bölmeniz gerekir. (ör: Kalça ölçüsü 90 cm / 2 = 45 cm)

Penye dikişlerinde ölçülerimizi dikiş payı eklemeden kullanırız. 

Tüm bu ölçüleri çıkardıktan sonra, oldukça komplike kalıbımız şu şahane çizimdeki gibi görünecektir:

Kalıbımız son derece detaylı olduğundan, arzu ederseniz kalem ve cetvel yardımıyla bunu doğrudan kumaşınızın üzerine çizebilirsiniz. Kumaşın üzerinde çizim yaparken açık renkli bir kumaş kullanıyorsanız benim tembel terzi kalemi olarak adlandırdığım şahane bir ürünü tavsiye edeceğim. Arzu ederseniz bu ürün Tuhaf Tuhafiye'de bulunuyor. Linki budur: Tembel terzi kalemi
dikiş malzemeleri online tuhafiyeYukarıda kalıp çıkarma adımlarında söylediğim bir detayı tekrar edeceğim. Kol oyukluğunu fazla verirseniz, bluzu kullanırken sıkıntı çekersiniz. Kumaşın jarse özelliğinden dolayı o oyukluk açıldıkça açılıp sizi sinir edecektir. Benden söylemesi...Kumaşımızı kestikten sonra dikiş makinasını hazırlamaya geçebiliriz. Masuralarınızı uygun renkli iplikle sarıp, iğnenizi bir penye iğnesiyle değiştirmelisiniz. Yine şiddetle tavsiye edeceğim bu malzeme, sadece penyeleri değil, esnek her türlü jarse, ipek, saten vb kumaşları da zımba gibi dikecektir. Mutlaka dikiş malzemeleriniz arasında bulunmalı. Bu iğnelerin en standardı Singer'in 90/14 kalınlığındaki iğnesidir. Bu ürünü kendi çevresinde bulamayanlar ya da çarşı / pazar gezip alışveriş yapamayacaklar için müessesemizden dev hizmet burada.


penye iğnesi satış

İğneyi de taktıktan sonra makinaları penye ayarına getirmelisiniz. Bu ayar hemen her marka makinada düz dikişe benzeyen 3 düz dikiş çizgisiyle gösterilir. Benim makinamda düz dikiş işaretinin yanındaki mavi çizgilerde olduğu gibi. Pfaff'ta ise doğrudan ayrı bir stretch ayarı olarak gösteriliyor. 


dikiş ipuçları jarse dikişi


Makinamızı da ayarladıysak, ön ve arka parçaları kol oyukluğuna kadar yavaşça dikmeye başlayabiliriz. Bu penye ayarı biraz daha sıkı bir dikiş olduğundan, makinanızın hızını biraz yavaş tutmakta fayda var. Hata ihtimalini azaltmış olursunuz. 

penye nasıl dikilir


Yan dikişler tamamlandıktan sonra kol oyukluğu ve yaka katını yapmaya geldi sıra. Kenarları düz dikişle kapatmadan önce uçlara sürfile / overlok dikişi yapabilirsiniz. 

Kol oyuklarını düz dikişle düzgün şekle getirdikten sonra kurdela geçireceğimiz yaka katını hazırlıyoruz. Bunun için aşağıdaki fotoğrafta iğnelerin tutturulduğu hizayı dikmeniz yeterli. Kenarları boş bırakmalısınız ki daha sonra oradan kurdela geçirebilelim.
kolay dikiş çalışmaları


Bu bluza hava veren en önemli, hatta belki de tek unsur, gösterişli bir kurdela. Kurdelanın takılma şekline göre de her seferinde farklı bir bluz görünümü elde edebilirsiniz. 

Kurdelayı yandan düğümlemek çok kolay ve cazip bir çözüm olmakla birlikte, bende ortaya çıkan şeker kız havasının yaş itibariyle akide şekeri yumuşaklığında olacağını düşündüğümden, kurdelayı arkadan bağlamayı tercih ettim. Bunun için de ense hizasının tam ortasından ve sadece tek katta kumaşa minik bir delik açtım. Kumaş penye olduğundan etrafını dikişle kapatmama gerek kalmadı. Eğer başka türlü bir kumaş kullanacaksanız, mutlaka el dikişiyle de olsa deliğin çevresini sürfile dikişiyle sağlamlaştırmalı, kumaşın sökülmesinin önüne geçmelisiniz. Kurdelayı da taktıktan sonra işlem tamam!  


Bu bluzdan 3-4 tane yaptım. Zaten yarım saatte bitiyor. Her seferinde farklı kurdela kullandım. Standart kurdela değil, saten kumaştan yaptığım kendi kurdelalarımı diktim. Onun yapılışını bilmeyenler için de dikiş ipuçlarını başka bir yazıda anlatacağım. 

Şimdi, bir önceki zihin açıcı yazıda anlatmış olduğum gibi (bkz: Prensesler Gibi), eğer kurdelanızı upuzun tutarsanız arkanızdan fıldır fıldır gezen, bünyenizde prenses etkisi yaratan bir giysi elde edersiniz. Hatta uzunluğuna göre kurdelayı öne dolandırıp fular havası bile verebilirsiniz.Uzunluğu nasıl olursa olsun, kurdelanın kalınlığını geniş tutmanızı tavsiye edeceğim. Bu sayede bluzunuzun yakası feci havalı gözükecektir!

Ortalama 30 dakikalık bir dikiş ve 3-5 TL'lik bir maliyetle harika bir yaz kıyafetiniz oldu bile! ;-)
tasarım penye bluz

Ben kurdela yapmasını bile bilmiyorum diyenler için istek parçamızı bir sonraki yazıda çalacağız; unutmayın ;) 


Hepinizi öpüyorum kocaman!