30 Ekim 2014

cumhuriyetimizi kırmızılarla kutluyoruz, blog etkinlikleri


Harika bir etkinlik oldu! Kendi adıma katılan herkese çok teşekkür ediyorum :) Cıvıl cıvıl bir bayram daha geçirdik. Kırmızı - beyazlarımızı gururla giydik. 

Bu sene ilk defa kullandığım link ekleme uygulamasının güzelliklerinden biri de resim/link gönderen katılımcıların tüm okuyucular tarafından oylanmasını da sağlıyor olması. 

Sadece eğlenme amacıyla yapılan bu oylamaya katılmak için tüm çalışmaların sergilendiği sayfaya gidip, en beğendiğiniz çalışmanın üzerine bir kalp kondurunuz ;-)

Oylama için 3 gün süreniz var. Pazar gecesi tamamlanacak olan oylama sonuçlarını 3 Kasım Pazartesi günü duyuracağım. Herkesin tek bir oy hakkı var. Bakalım en beğenilen çalışma hangisi çıkacak :D

Arzu edenler, resimlerin sol alt köşesinde beliren Pinterest / Facebook / Twitter logolarına tıklayarak, oy verdikleri çalışmaların duyurusunu yapabilirler :)


HADİ KOŞUN OYLAMAYA VE SEÇTİKLERİNİZİ PAYLAŞMAYA:
http://www.kendindik.com/2014/10/cumhuriyet-bayramimizi-kirmizilarla.html
29 Ekim 2014
"Hepimizden farklı sesler çıksa da, beraber çok güzel bir bütünün parçasıyız. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!"

#‎DoğumGünüm29Ekim‬

28 Ekim 2014


kırmızı bluz, envelop bluz, wrap bluz
Harika bir etkileşim oldu! Nefis bir katılım oluyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kendi elimizden çıkan kırmızılı giysilerle kutlama etkinliği için herkes yaptıklarını göndermeye başladı bile ;) 

İlk sene kırmızı bir elbise, ikinci sene kırmızı bir etek dikince, bu sene de bir bluz dikeyim bari etkinlik için dedim. 
Burda 10/2014 no.128


Bu seneki çalışmam için, isteyen herkesin kolay takip edebilmesi açısından Burda dergisinin en güncel sayısından bir model seçeyim dedim. Ancak, şansıma Burda'nın Ekim 2014 sayısı pek iç açıcı değildi bu sefer. 

Yine de, sunulanı değil, sunulanın içindeki potansiyeli görme heyecanımla her zamanki uydurukluğunda sergilenen kalıp modelleri arasından heyecan verici bir bluz modeli çıkartabildim :)

Bu bluz için kullandığım model Burda Dergisi 10/2014 sayısındaki 128 no.lu bluz mu olsun elbise mi diye karar veremedikleri bu arkadaş oldu. 
Bu tarz bir bluz modelini epeydir arıyordum. Aslına bakarsanız elde etmeye çalıştığım model tam olarak şuydu:


Ama  nefis tonuna bayılıp aldığım kumaşım biraz daha kalın, dergideki model de biraz daha düzdü. Oradan atlattım, buradan zıplattım sonunda aklımdaki modele en yakın görüntüyü elde ettim (sanıyorum!).


Elbette, kumaşın rengi ne kadar nefis olursa olsun, aradan farklı bir renk detayı daha göstermezsem içim rahat etmeyecekti. Bluzu bitirmeye yakın, sanki çok vaktim varmış gibi oturup yaka kısmını değiştirdim ve kalın çizgileri olan apayrı bir kumaştan yaka kısmına biye, uç kısmına da kemer yapıverdim! 

dikiş blogları, moda blogları, kendi kıyafetlerini kendin yap

İçine de beyaz thirt giydim mi oldu size 29 Ekim Etkinlik kıyafeti! ;) Dikiş detayları devam eden yazılarda çıkacak. 

Eeee? Sizin bayram çocuğu kıyafetleriniz ne durumda?   

irem sunar özat
Bu yılki katılım için yüklediğim uygulamayı kullanmada sorun yaşayanlar lütfen mesaj atsın. Bir kere nasıl kullanıldığını çözdükten sonra kullanımının çok daha kolay olduğunu fark edeceksiniz ;)


Etkinlik sayfası için: http://www.kendindik.com/2014/10/cumhuriyet-bayramimizi-kirmizilarla.html 

27 Ekim 2014

Gün geçtikçe selfie fotoğrafları hayatımızda daha çok yer kaplıyor. Selfie öyle bir hale geldi ki, genç yaşlı, ünlü ünsüz herkes birbirinden keyifli ve eğlenceli selfie paylaşıyor. Ofiste, sokakta, mağazalarda gittiğimiz mekanlarda ve gezdiğimiz yerlerde selfie ile eğleniyoruz. Artık hayatımızda selfie çubuğu diye bir şey var. Çünkü iyi bir selfie çekmek için ışık ve efektlerin yanı sıra iyi bir açı da önemli.

Günlük hayatlarımızın bir parçası haline gelen selfie’ler, akıllı telefon üreticilerinin ve uygulama geliştiricilerin de dikkatini çekmiş gibi görünüyor. Akıllı telefon üreticileri selfie için ön kamerası daha kaliteli cihazlar sunmaya başladı. Bunun yanı sıra selfie için yeni uygulamalar da geliştiriliyor. 560 milyon kullanıcısıyla dünyanın önde gelen mobil platformu LINE da geçtiğimiz günlerde özellikle selfie (özçekim) için hazırlanan kamera uygulaması B612’yi piyasaya sunduğunu duyurdu. Siz de “Neden adı B612?” diye düşünüyorsanız, hemen söyleyelim. B612 adını Küçük Prens hikayesindeki bir gezegenden alıyor. Uygulamayı hemen indirmek isterseniz: http://b612.line.me/go


B612’yi sizler için inceledik:

-    Kullanımı oldukça kolay

-    Yalnızca selfie çekimine odaklanıyor

-    Uygulama hem iOS hem de Google Play’de sunuluyor

B612 nasıl kullanılır?

Büyük ekranlı telefonlarda selfie çekmenin en önemli dertlerinden biri olan telefonu düşürmeden tutma sorunu B612’nin tek elle kullanabilmeye imkan veren yapısıyla çözülmüş. Fotoğraf çekmek için ekranın herhangi bir yerine dokunmak yeterli. Standart kamera uygulamalarında selfie çekmenin en büyük dertlerinden birisi de uzaktan güzel, yakından kötü görünen selfie’ler ve bunları silme derdi… B612’de sen istemeden fotoğraflar cihaza kaydolmuyor.  Selfie’yi çektikten sonra güzel bir kare yakalandığını düşündüğünde ekranın sağ alt köşesinde yer alan “Kaydet” tuşuna basman yeterli oluyor. Ayrıca fotoğraf çekimi sırasında ses çıkmadığı için her yerde selfie çekmek mümkün hale geliyor.


Selfie’ler için özel olarak tasarlanan 53 filtre

“Işık nasıl? Efekt güzel olacak mı? Saçımın rengi belli mi?” gibi dertler için de çözüm sunan B612’de filtreler fotoğraf çekilmeden önce gösterildiği için fotoğraf çekildiğinde nasıl görüneceğini anlamak çok kolay. Android cihazlarda selfie için özel olarak tasarlanmış 53 ve iOS cihazlarda 49 filtre sunan B612’de poz verirken ekranı sağa veya sola sürükleyerek filtreler arasında geçiş yapıp en iyi kare yakalanabilir. Hangisini seçeceğinize karar veremediğiniz anda ortada yer alan tuşa bastığınızda rastgele bir filtre seçiliyor.


Nereye odaklanacağını bilen uygulama

İnsanları otomatik algılayan B612, arka plandakileri odak dışında tutarak yüzleri ve vücutları vurguluyor. Bu özellik fotoğrafların profesyonel bir kameradan çıkmış gibi görünmesini sağlıyor.

Kolay kolaj hazırlama

Selfie uygulaması olur da kolaj özelliği olmaz mı! Her fotoğrafa ayrı poz ve filtre kullanılabilen kolaj özelliğini açmak için ekranın sol altında yer alan butona tıklamak yeterli.


Selfie’ni istediğin yerden paylaş

Çekilen selfie’ler Facebook, Twitter ve Instagram’da kolayca paylaşılabiliyor.

Bi’Selfie Çek Hediye Kazan

LINE, B612 selfie özelliğini vurgulamak için bir de etkinlik düzenliyor. 21 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında, uygulamayla selfie çekip #B612 ve #LINETurkiye hashtag’leriyle Instagram’da paylaşan kullanıcılar selfie çubuğu kazanma şansı yakalıyor.

Bir boomads advertorial içeriğidir.24 Ekim 201429 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı hak ettiği şekilde, neşeyle, gururla, coşkuyla kutlamak için bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz etkinliğin sayfasına hoşgeldiniz!

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da çok güzel bir katılımla ve keyifle geçti bu etkinlik. 

Etkinliğe katılan çalışmalar arasından en beğendiğinizi oylamak için resimlerin üzerine minik bir kalp kondurun ;-)


Cumhuriyetimizin yeni yaşı Kutlu Olsun!

(Lütfen aşağıdaki yazının yüklenmesini bekleyin)


An InLinkz Link-up

En sevilen çalışmaların sonuçlarını görmek için bu sayfayı ziyaret edin:
http://www.kendindik.com/2014/11/en-sevilen-kirmizilar-belli-oldu.html

23 Ekim 2014

Blog dünyasındaki en prestijli ödül olan Hürriyet - Bumerang Blog ödüllerinin bu yıl 4.sü düzenleniyor. 

Bu yıl yine "En Çalışkan Blog" kategorisinden adaylığımı koyuyorum. Ya ödülü alıncaya kadar ya da bıkıp ucunu bırakıncaya kadar başvurularıma devam edeceğim :)

Eğer KendinDik.Com'un en çalışkan blog kategorisinde ödül almaya hakkı olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki linke tıklayarak oy vermenizi rica edeceğim.----- http://hur.so/dbzzcn -----

Oylarınız, sadece sitenin jüri önüne çıkmasını sağlayacak. Gerisi jürinin takdiri. Cep telefonunuzla katılacağınız oylamada: 
  • oy verme işlemi ücretsiz. 
Sitenin daha fazla oy almasını destekleme konusunda: 
  • yapacağınız paylaşımlar (sitenin hevesli yazarı açısından) paha biçilemez ;-)

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler! 


22 Ekim 2014

Türkiye'nin en moda perde sitesi olma yolunda ciddi adımlar atan KendinDik.Com'dan okurlarına dev bir hizmet daha! 

Artık perdelik kumaş almak için daha fazla bahaneniz var!

Bundan böyle tüllerinizi sadece pencerelerinizi süslemekte değil, sıradan dikiş projelerinize muhteşem dokunuşlar yapmakta da kullanabileceksiniz! 

İddia ediyoruz: perdelerinizin güzelliği evlerinize yansırken, artan tüllerinizin şıklığı da kıyafetlerinizi aydınlatacak! 
tül detaylı bluz tasarımları

Nasıl mı? İşte böyle:

Kendin Dik Cin Fikirleri: Giysilere Tül Şeritler Ekleme

Abartılı degaje yakasına rağmen, dikildiğinde sıkıcı bir penye görüntüsünden kurtulamayan şu üzgün bluzu görüyor musunuz?
degaje yaka bluz
Belki bluzunuz aslında kendi haline bırakıldığında bile güzel; belki sadece o gün solunuzdan kalkmıştınız... 

Sebep ne olursa olsun, elinizden çıkan işin sonucu sizi mutlu etmediyse, yapacağınız ilk şey en yakınınızdaki tül kumaştan 20 cm kalınlığında şeritler kesmek olmalı. 

Ardından bu şeritleri ikiye katlamalı ve hafif kızgın bir ütüyle ütülemelisiniz. Son moda tülleriniz ikiye katlı şeritler haline geldiğinde ise, önceden düz dikişle kapattığınız kol oyuğuna bir sıra dizmelisiniz. 
tül detaylı tasarımlar, tül giysiler

Nasıl yani? Tek sıra da mı yetmedi? O zaman özenle ütülenmiş son moda tüllerinizden bir sıra daha geçebilirsiniz. 
organze kumaş nasıl kullanılır
Bilmem söylemeye gerek var mı ama tül kumaşı koltuk altınıza denk getirmemeye özen göstermelisiniz. 
tül dikişi, kıyafetlerde tül kullanma


Ardından, dikiş makinanıza itinayla yerleştirdiğiniz kol oyuğunu üst dikiş ile bluzunuza sabitlemelisiniz. 

Tüllerin içte kalan artan kısımlarını bu aşamadan sonra kesmeli ve sürfile yapmalısınız (zigzag dikişle kapatmalısınız). Aksi takdirde, oldukça kaygan olan bu kumaşların ucunun nereye kaçacağını asla kestiremeyebilirsiniz.

Hızlı bir manevrayla paça kısmına da ekleyeceğiniz tül şerit ile bluzunuzu daha şenlikli bir hale getirebilirsiniz.
Bundan sonra tek yapmanız gereken, yakanızın kesimiyle eğlendiğiniz birbirinden anlamsız pozlar verip, bunu tüm dünyayla paylaşmak olmalı... 

DIY projeleri,
Meraklısına Notlar:

Organze tül eklenerek bambaşka bir havaya dönüştürülen süper havalı bir elbise projesine göz gezdirmek için: Küçük Siyah Elbise

Başka bir perdelik kumaşla yapılan elbise çalışması için: Sarmış Perdeyi Üstüne...

Diğer akıllara ziyan "Kendin Dik Cin Fikirleri" yazıları için: Öğren Çekirge20 Ekim 2014

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için kırmızı kıyafet hazırlıklarında ilerleme kaydeden var mı?

Açıkçası ben daha karar verebilmiş değilim :/ Duyuruyu yayınladığım tarihten bu yana KendinDik.Com'un facebook, twitter ve pinterest sayfalarında birçok model paylaştım. Her paylaştığımda da "evet, mutlaka bunu yapmalıyım!" diye fikir değiştirdim :) 

Yapacağım çalışmayı herkesin takip edebilmesi için adım adım fotoğraflamayı düşünüyorum. Bu nedenle, isteyenlerin kolayca takip edebilmesi için Ekim 2014 Burda sayısını almalarını tavsiye edeceğim. Daha sonra adım adım dikiş etkinliği için güzel bir kaynak olur ellerinde. 

Sitenin sosyal medya hesaplarını takip etmeyenler için ise son 1 haftadır paylaştığım güzel tasarımların bazılarını buradan yayınlayayım dedim. Etkinlik hakkında bilgisi olmayanlar şu adresi ziyaret edebilir: En Güzel Kırmızı, En Güzel Beyaz - 2014
 Az zaman kaldı... Elinizi çabuk tutun ;-)
kırmızı palto


kırmızı pantolon

kırmızı etek


kırmızı pantolon

kırmızı etekkırmızı takım


18 Ekim 2014

burda 12/2014 talbot runhof tasarımı

Burda dergisinin Aralık 2013 sayısında 130 no.lu model olarak çıkartılan Talbot Runhof imzalı tasarımcı elbisesi, bir önceki yazıya gelen yorumlara bakıldığında, çokça kişinin gözünden kaçmış gibi görünüyor. 
özel tasarım elbiseler moda dikiş DIY blog

Ne kadar uçuk kaçık da olsa, tasarımcıların elinden çıkma modelleri denemek bana daha bir keyifli geliyor. Çünkü normal dikiş kalıplarında olmayan yeni fikirleri, başkasının göstermesine ihtiyaç duymadan uygulayabiliyorum. (Bu konuda uzun zamandır Vogue kalıplarının üzerine yoktur gerçi.) 
özel üst parça dikiş detayları

Bu kalıpta da en çok hoşuma giden şey, ayrı bir bluz gibi duran üst parçanın elbiseye oturtulma şekliydi öncelikle. 

Ancak ona geçmeden, elbisenin yapım aşamasındaki ilk adımı anlatmakta fayda var. Aynı kalıbı kullanacak olanlara birkaç uyarıda bulunmam lazım. 

Öncelikle üst parça monte edilmeden önce elbise şöyle duruyor:
dikiş moda tasarım
Aslında, belin üst kısmında görünen parçayı sonradan eklemek aklıma geldi. Bu da bana 2 kere iş çıkarttı. Astarın hemen bluz parçasının altından görünmesini istemediğimi fark ettim ve bir acele ekledim. 

Bu işi baştan hesap etseymişim daha iyi olurmuş.  

Bu detay haricinde bu aşamaya kadar olan herşey düz bir elbise dikmek gibiydi. Yaka ve kolları kapatmadan önce üst parçanın monte edilmesi gerekiyordu. 


Yakadaki bu enfes katlamalarla biraz uğraştım. İşin açıkçası en güzel nasıl duracağı konusunda şüpheye düştüm provada. Burda dergisindeki kalıbı kullanarak yapılan başka çalışmalara baktığım zaman, herkesin bu pilileri kafasına göre yaptığını gördüm. Yani ne yana bakacağı, ne kadar derinlikte kat vereceğiniz size kalmış. 

Yaka plilerini kapattıktan sonra, elbise ve üst parçayı yaka kısmından içten diktim - yani astarlı elbise diker gibi. Kolları ise tembel terzilik yapıp düz dikişle kapattım. Elbette abiye bir kumaş kullanmış olsaydım, oturur bir güzel kol pervazı yapar, tertemiz bir işçilik çıkartabilirdim. Kalıbın orijinalinde pervaz bulunmuyor. Eksik pervazları nasıl dikebileceğinizle ilgili bilgi küpü yazı bu adreste: Öğren Çekirge - Eksik Yaka Pervazını Tamamla. Elbette, bilmeyenler için söylüyorum; bu adımları kol pervazı için uygulamanız gerekecek. 

Gelelim, modelin İrem eklentisi kısmına :D
tasarımcı modelleri blog dikiş


Madem üst kısımda beyaz kullanıyorum... Madem astarım da fermuarım da görünecek... O halde onları daha da belirgin hale getirmeli ve alakasız renkte bir organze kurdele ile çevrelemeliyim dedim!

Bu fikir öyle hoşuma gitti ki, önce sadece fermuar çevresine yaptığım kurdeleyi, daha sonra sırt parçalarına da iç kısımdan ekledim. Niye mi? Öyle işte... ;-) belli belirsiz görünen renk detaylarına bayılıyorum. Bu sırtı sizin için fotoğraflayayım diye böyle açtım. Yoksa görünümü en fazla bu şekilde oluyor:
tasarımcı elbiseleri sırt detay
Arzu ederseniz, fermuarın başından 15-20 cm aşağı doğru da iki parçayı düz dikişle birbirine sabitleyebilir, gerisini serbest bırakabilirsiniz. Benim kumaşlarım tok ve pamuklu olduğundan, bu tür sabitlemeye ihtiyacı olur gibi geldi bana. Abiye bir kumaşta buna gerek kalmayabilir.

"Sırt kısmı elbiseye dikili olmayan bu parça hayatıma nasıl bir anlam katacak ki?" diye düşünebilirsiniz. Halbuki kolunuzu şöööle kaldırdığınızda, hareket kabiliyetiniz gerçekten şaşırtıcı biçimde artıyor mesela...

Öyle uğraşmama değdi mi?... Bence çok eğlenceli bir detay oldu. Designer imzalı tüm giysilerde olduğu gibi :D

Gelelim etek kısmına...
Türk kadının geleneksel genetik özelliklerinden ziyadesiyle nasibini almış biri olarak, diğer tüm armudi kemençeler gibi, bu tür büyük pilili eteklere hep uzaktan iç geçirmişimdir. Bu modelde de beni cezbeden etek detaylarını es geçmek gerçekten de içime hiç sinmedi... 

Bunun için modelin orijinalinde verilen pili açıklığını biraz daha aşağı indirdim. Yani, dikişleri bele yakın noktada değil, yaklaşık 10 cm daha da aşağıda bitirdim. Böylece, depderin pililer göbekle birlikte 10 katına çıkma etkisinden uzaklaşmış oldu. 
geniş kalçalı vücut tipleri için etek ipuçları
Arama motorlarındaki meczup arayışlara takılacak kelimeler kullanmadan anlatmaya gayret edeceğim bir diğer husus da, vücut yapısı kendinden yastıklı olan bazı talihsiz kesimle ilgili ;-)

Balon etek giyerken, balon görüntüsünü pilisiz de elde edebiliyorsanız, arkadaki pilileri de dümdüz aşağı doğru uzatarak, pili dikişini tehlikeden uzaklaştığınız noktada bitiriniz :))
elbise ölçülerini vücuda uydurmak

Yine aynı balon görüntüsü dolayısıyla geniş kalçalı yapıda olanların etekte yer alan cepleri yok saymasını tavsiye edeceğim. Cepler, pililerin açıklığını ve elbisenin bel kısmında elde edilmesi gereken vücudu saran görüntüsünü bozuyor. Bu elbise özelinde ceplerden kaçınabilirsiniz. 

Yok "Ben illa da cepli kullanabilirim. Allah beni ayrı bir özenerek yaratmış. Vücut ölçülerim şahukulade" diyorsanız da:
1- lütfen bunları sesli dile getirmeyin (olan var, olmayan var... Sinir bozucu oluyor...)
2- şu yazıdaki Öğren Çekirge adımlarını takip edin:  Öğren Çekirge - Gizli Cep Yapımı
irem sunar özat

Sonuncu adım olarak da, geçirin elbisenizi üstünüze birbirinden havalı pozlar verin elalem içinde...