31 Ağustos 2015


dikiş ipuçları kendi kıyafetlerimi dikmek istiyorum
Bir süredir ihmal edilmiş olan "Öğren Çekirge" dosyamıza yeni bir bölüm ekleme vaktidir değerli Çekirgeler. 

Siteye ilk kez girip de "Öğren Çekirge" de nedir diyeleri önce doğrudan ilgili sayfadaki ders notlarını incelemeye yollayalım: 

Cepler,  mümkün olsa herşeye ekleyebileceğim, benim gibi binbir saçmalığı çantasında taşımaktan kendini alıkoyamayan tüm işgüzar bünyelerin kaçınılmaz kurtarıcısıdır.  Bu şahane minik torbaların yapımı acemi çekirgelerin gözünde büyüyebilir. Ama inanın, bir kez yaptıktan sonra nasıl yapıldığını hemen kapacak ve her yeri bu minik torbalarla donatma isteğinizi bastırmak zorunda kalacaksınız. 

Ceplerin pek çok çeşidi var. Bugünkü dersimiz "yan cep" dikişini içeriyor ;)

Astarlık Kumaşlar için not: Ben astarlarda mümkün olduğunca neşeli (ve çoğu zaman artık) kumaşlar kullanıyorum. Hazır giyime şahane bir alternatif beceri geliştirdiğim için sentetik kumaşlardan da mümkün olduğunca uzak durmaya özen gösteriyorum. Bu nedenle, ince poplin ve benzeri pamuklu kumaşları astarlık olarak aldığım da oluyor. Aklınızda bulunsun; neşeli astarlar, ruhunuzu ferahlatır! 

Okura şu noktaya kadar hevesli terzi heyecanı bastıysa, ben de  kalplere dikiş aşkı aşılayan site yazarı olarak hemen derse başlayayım:

Adım 1: YAN CEP dikişi için 1 astar, 1 giysi kumaşı parçası olmak üzere cep başına toplam 2 kumaş parçası kullanıyoruz.  Astarlık kumaş içte kalacak ve giysi kumaşınız da bel yerinden yan dikiş yerine kadar uzanarak cep açıklığının olduğu yere gelecek; unutmayın. 

Cep dikişine başlamadan önce dikeceğimiz etek/pantolon/elbisenin ön parçasını dikişe hazı hale getiriyoruz. 
Yani, pili vb. detaylarını tamamladıktan sonra önceden kestiğimiz cep astarıyla birleştirmeye hazır bir şekilde dikiş masamıza seriyoruz. 
kolay dikiş teknikleri
 Adım 2: Cep astarını giysi kumaşının ÖN yüzüne aşağıdaki resimde olduğu gibi iğneliyoruz. (Ben teğel dikişi yapmıyorum. Biraz tembel terzi notları bunlar. Dikiş makinasındaki becerilerinizin henüz yeterli düzeyde olmadığını düşünüyorsanız, toplu iğnelerin olduğu yerden bir de teğel dikişi yapın). 

Tela kullanma: Eğer ince / orta kalınlıkta bir kumaş kullanıyorsanız ve cep dikişinizin düzgün görünmesini istiyorsanız, bu iki parçayı birbirine dikerken bir de şerit tela kullanabilirsiniz. Benim bu etek çalışması özelinde tela kullanmaya ihtiyacım olmamıştı. 
  Adım 3: Astar parçasını giysi parçamızın ön yüzüne diktikten sonra, içe doğru çeviriyoruz. Tertemiz bir görüntü elde etmek için, astar ile kumaşın birleştiği yerden ve astarın yüz tarafı dönük şekilde bir düz dikiş daha yaparsanız, cep kenarlarınızın kullanıldıkça biçimsiz durmasını engellersiniz. 
cep nasıl dikilirYine aşağıdaki resimde olduğu gibi, toplu iğneyle düzelttiğim hizayı ütü ile düzleştirdikten sonra, yan kumaşı ekleme işlemine geçebiliriz. 
dikiş blogu sewing blog
   Adım 4: Şimdi sıra yan cep parçasını eklemeye geldi. Unutmayın; bu parçaları birleştirdikten sonra giysinizin ön parçası tek bir parça olacak ve ancak o zaman diğer parçalarla birleştirmeye hazır hale gelecek. 
Yan parçayı önden ve cep astarından düzgün şekilde hizalıyoruz. Tembel terzi olarak ben yine toplu iğne kullanmakla yetindim. Arzu eden, buralara da teğel dikişi yapabilir. 
 Adım 5: Artık parçaları birbirine dikme sırası geldi. Teğel dikişi/iğne yardımıyla sabitlediğimiz yan parçayı aşağıdaki resimde oklarla işaretlenmiş yerlerden, ana giysi parçasına dikiyoruz. 

 Adım 6: Yan parçanın giysinin kalanına düzgünce sabitlenmesinden sonra cep astarıyla birleştiriyoruz. Ben bu işlemi bu sırayla yapıyorum çünkü, özellikle de daha acemi olduğum zamanlarda, iki parçayı birbirine dikerken kaydırıyordum. Neticede, önemli olan, cebin iç taraftan nasıl göründüğü değil, bel ve yan ölçülerinin doğru şekilde denk getirilmesi...
dikiş dikmeyi öğren


Tamamlanan cep dikişini bir de zigzag / overlok dikişle tamamlayarak, etek/pantolon/elbise dikişinin sonraki adımlarına geçebilirsiniz artık. 


Cep dikişlerimiz bittikten sonra işte böyle yakışıklı görünebilir hale gelecektir. 
kendin dik kendin yap
Hadi bakalım. Bu kadar özenli anlatım benden, bunu başkasıyla paylaşarak siteye katkı sağlamak sizden: ;)

20 Ağustos 2015

tafta etek

Hiç sevmezdim ki pembe rengini... Kız çocuğu olarak bana sevmem için dayatılmasından mütevellit, çocukluğumdan beri ayrı durmuştum pembelerden. 

Yaş ilerledikçe, başkalarının benim için ne beğendiği değil, benim kendim için neler beğendiğim hayatımda daha fazla yer tutmaya başlayınca, diğer birçok şeyle birlikte pembeler de öne çıkmaya başladı göz zevki dosyalarımda.
renkli bobinler


Şöyle inceden inceden, fuşya üzerinden gönlümü  almaya durdular. ("Evet ama fuşya!" yazısını hatırlayanlarınız var mı? ;) 

Bu etek bir anda, kendimi pek fuşya hissettiğim bir başka dönemde çıktı ortaya. Evde bir an önce dikiş dikmeliyim diye ellerim titrerken, uzun zaman önce (kimselere söylemeyin ama perdelik parça olarak satılan) bir parça kumaşa takıldı gözüm. 
dikiş dikmek


Eh dedim; madem kendimi bu kadar pembe tonlarına layık gördüm , bari cici bici bir etek çıkartayım şundan...
tafta etek dikiş blog

O anda bulabildiğim tek cici bici model, daha önce çok severek diktiğim ve nedense pek fazla giyemediğim kışlık balon eteğimde kullandığım modeldi. (Bu yazının şarkısını kimler mırıldanmaya başladı şimdiden? :P)
dikiş öğren

Yalnız bu sefer, fermuarı önden değil, arkadan yapmayı istedim. Patlet fermuar değil, gizli fermuarla tafta eteğin daha hoş duracağını düşündüm nedense.  Taftayı astarsız dikmek olmaz; özellikle de yazın. Bu nedenle güzel ve ince bir pamukluyu astar yaptım kendime. Ama astarlı giysiye fermuar geçirmek ilk kez yapacaklar için biraz zahmetli olabiliyor. Belki bu yazı bazılarınıza yardımcı olabilir: Öğren Çekirge: Astarlı Elbiseye Fermuar Takma
etek dikmek istiyorum

Eveeeett, şahane bir fotoğraf çekimi sonucunda hayallerimizin prenses kostümü görüntüsünü elde edemiyoruz. Tamam... Ama sonuçta, bol pilili güzel bir balon eteğimiz olduğu ana fikrine eriştiniz öyle değil mi? ;) 

Benim parça kumaş nasıl olduysa istediğimden 2 cm kısa olunca, her zamanki kestirme çözüm bir kez daha imdadıma yetişti. Benzer renkte bir kurdela, eteğin katlı kenarının üstüne dikilince, hem etek ucunun temiz görünme derdi ortadan kalktı hem de eteğim istediğim boya ulaştı. 

Modelin orijinalinde yandan cepleri vardı. Çok seviyorum böyle cepleri. Ne yazık ki, balon eteğin balonsu etkisini kalem eteklerle bile elde edebilen vücut yapımdan dolayı (!) genelde etek, pantolon gibi alt parçalarda mümkün olduğunca vücuda yapışan modeller kullanmak zorunda kalıyorum. Böyle modellerde de, eller rahat rahat cepte gezemiyor ne yazık ki. Bu etek modelinin en sevdiğim yanı cepleri oldu her iki seferde de.   

etek dikişi

Bu eteğin farklı okazyonlardaki maceralarına ilişkin fotoğraflar paylaşmayı isterdim. Ama bence en güzeli, sakince fotoğraflamaya uğraşırken, benim yercücesinin kadraja bir havayla girdiği an oldu. 
kendi giysilerini kendin dik
Neşeli elbiseler, neşeli bir ruh halini de beraberinde getiriyor! Benden söylemesi ;)


Meraklısına linkler:
Burada kullanılan etek modeli hakkında daha fazla yazılar burada:
İyi Kızlar Cenneteeeğee
- Hanım Kızımız Eteği: Dikiş Detayları

Yazıdaki penye bluza dikkat eden incelikli gözler için "nasıl yapılır" yazısı tam şu köşede:

- Kolay penye bluz yapımı

Fuşya rengiyle aranızı ısıtacak bir yazı denemesi ise burada:
- Evet ama Fuşya!

Bir takım "Öğren Çekirge" notları ise buralardan temin edilebilir:
- Temel Etek Dikimi
- Astarlı Elbiselere Fermuar Takma
- Pantolon fermuarı nasıl takılır


E daha ne olsun! Madem buraya kadar okudun sevgili okur, bu yazıyı sosyal medya ortamlarında da paylaş ki bu garip yazar da mutlu olsun ;)03 Ağustos 2015

Ne demiş büyüklerimiz? "Gidiyorsa her işin tersine, asimetrik bluzlar dikeceksin kendine!"

Acayip gelişmeler oluyor hayatımda. Yani aslında uzun süreli sessizliğimin tembellikle ya da tatille falan hiç alakası yok. Zaten tembellik yapmaya alışkın bir bünyem de yok. Aslına bakarsanız, uzun zamandır "Oturduğumu mu gördün hayat?!" başlıklı bir yazı yazacaktım ama oturup onu bile yazmaya vaktim olmadı :)

Baktım ben işleri düzleştirdikçe, hayatım yandan yandan yollar çiziyor kendine, ben de bununla en sağlıklı baş etme yöntemi olarak başladım asimetrik bluzlar yapmaya kendime! 
asimetrik bluz tasarımları dikiş moda


Site açıldığından beri düzenli (ve elimden geldiğince zengin içerikli) yazılar yazmaya özen göstermiş biri olarak, bir süredir bitmek bilmeyen sessizliğimi harika mesajlarıyla bozmaya niyet edenleriniz oldu. Kimselere yanıt veremedim; kusura bakmayın. Sağlığım ve huzurum yerinde çok şükür. Ama hayatım hiç düşünmediğim bir hareketliliğe büründü. 

Kendimi puantiyeler giydirilmiş bir ağaç kadar tuhaf hissediyorum. 
Gorky Park

3 ay önce yeni eve taşındım. Taşındığımda ruhumu tüketen projemi tamamlamak üzere son sürat çalışıyordum. Hayatımı kolaylaştırıcı ve harika bir eve geçtim. Ardından çok severek yaptığım ve harika insanlardan oluşan yeni bir projede çalışmaya başladım. Oğlanı içime sinen bir okula yazdırdım. Tam dikiş odamı da yerleştirmeyi tamamlıyordum ki... Hoopppp! Herşey asimetrik kesimler ve verev dikişlerle yön değiştiriverdi birden. Anlatamayacağım şimdilik detaylarını. Ama tuhaf... Pek tuhaf... Puantiyeler giydirilmiş ağaçlar kadar tuhaf...
asimetrik bluz tasarım


Madem ben düz kesmeye çalıştıkça, işler verevine verevine gidiyor; basit bir bluz modeline elde kalan şahane bir şifon parçasını verev ekleyeyim de rahatlayayım dedim. 
moda dikiş blog
Bay KendinDik'in Japon ellerden bulup getirdiği (ve bu garip hevesli terzi tarafından 4 karat prenses kesim pırlanta kıymeti verilen) Japon dikiş kitabının ikinci mahsulü de hayata geçirildi. 
kendin yap bluz
Ne tarafa çeksen oraya gider bir asimetriye sahip bu bluz, hiç utanmadan, her ortamda giyildi ve fotoğraflandı...
japon modası bluz

(Ağlamayın... Ağlamayın! Duyuyorum bakın buradan bazılarınızın sesini! En müsait zamanda paylaşacağım Japon dergisi kalıplarını elimden geldiğince.) 
(Japon dikiş kitabı - ve daha bir dolu mühim konu - ile ilgili bilgi küpü yazı bu adreste: Watashi Wa İrem)

Elbette yaz aylarının vazgeçilmez kumaşı ketenle yapılan deneysel çalışmaları da unutmamak lazım. Ah bir de ütüsü 10 dakika dayansa şu meretin!


Saçma sapan, o gün dikiş masasının neresinden kalktıysam o tarafından kesilen kalıplar, basit bluz modellerini bambaşka havalara soktu. Tavsiye ediyorum herkese, insanın içini ferahlatıyorlar :D

İşin dalgası bir yana, bir süredir dikiş masama oturabilmiş değilim. Bir süredir aynı yerde bile oturabilmiş değilim! Bu 3 bluz da farklı zamanlarda ama benzer ruh halleriyle yapılmış çalışmalardır aslında :) 

Yapımı kolay ve eğlenceli olan bu tasarımları en kısa sürede tek tek paylaşmaya niyetliyim. Zaten bir süredir dikkat ettim de, özellikle son dönem hazır giyim bluz ve elbiselerde de benzer bir tarz var. Yani, dikiş aşkımızın başlangıç fikrine geri dönüyoruz. Basit kalıplardan harika tasarımlar üretebilmek çok kolay ve zevkli!

Tek gereken, biraz ilgi, biraz artık kumaş ve kumaşın düz boyunda gitmeyen birhayat akışı! Hımmm? Ne dediniz? Yalnız değil miyim bu konuda?...

E, peki neymiş bu durumda yapmamız gereken?  :D
keten bluz modeli yazlık dikiş

Sevgiyle kalın! Yakında yeniden görüşmek dileğiyle :)