30 Eylül 2016

Fermuarlarınızı sürekli gizlemekten sıkılmadınız mı? 
Onları şöyle gururla sergilemek istemez miydiniz? 
Bu fermuar işi hep içinizde kalmıştı da, nasıl yapılacağını mı bilemiyordunuz yoksa?


Yeni "Öğren Çekirge" yazısı ilk kez 2 dakikadan kısa süren bir videoyla sizlere dev hizmet olarak geliyor :D 


fermuar nasıl dikilir, metal fermuar, öğren çekirge, dikiş öğren

Nerede görsem bayılırdım bu tarz fermuar detaylarına. İngilizce adıyla "Exposed Zippers" aslında çok da kullanılan bir dikiş tekniği. Bunu yapmak için çok iyi bir terzilik becerisi gerektiğini düşünürdüm. Meğer bu tarz fermuar dikişi diğer fermuar dikim tekniklerinden nispeten daha kolaymış! 

Tek yapmanız gereken patlet gibi bir parçayı giysinin üzerinden dikip, geri çevirmek ve açılan pencereden içeri fermuarınızın pırıl pırıl dişlerini sergilemek aslında!

Çok mu özet oldu? :))

O halde şu videoyu izleyin bakalım daha açılayıcı olacak mı? Hayat paylaştıkça güzelleşir, bu yazar yorumlarla şenlenir ;) 
Hadi bakalım, pamuk eller paylaş butonuna ve yorum kısmına gitsin!

Diğer Öğren Çekirge yazıları için adresiniz: 
http://www.kendindik.com/p/ogren-cekirge.html

KendinDik TV'ye abone olmak için adresiniz:

https://www.youtube.com/c/kendindikcom

19 Eylül 2016

irem sunar özat, irem sunar, blog

Sonbaharı seviyorum. Biraz daha kalın giyinmeyi, şehrin sokaklarında daha hızlı adımlarla yürümeyi, yürürken kendimi daha fazla dinleyebilmeyi seviyorum. Serin sokaklar, bir dostla içilen çayın keyfini daha fazla almamı sağlıyor sanki.

Yaz günlerinin o bağrı açık coşkusundan sonra, azıcık uzun kollularla kendi içine biraz daha dönmeyi… Yorganı biraz daha yukarı çekerek kıvrılmayı… Serin sokaklardan sıcak bir mekana girince, beni kapıda karşılayanlara daha bir içten gülümseme alışkanlığını seviyorum.

Çiçekler yavaş yavaş çeyizlerini toplayıp giderken, uzun kollularımı giydim üstüme; yaprakları uğurluyorum. Rüzgar beni alıp başka diyarlara götürmez ise, ilkbaharda yeniden görüşmek üzere diyorum her birine.

Gelmemiştir daha sizin oralara serin rüzgarlar. Bizim buralarda yazdan kalan ne var ne yoksa hepsini toparladılar. Uzun kollularımı giydim ben de üstüme. Yazdan kalan her şeyi katlayıp koydum dolaplarımın tenha köşelerine. Uzun kollular, evin girişine doğru usul usul yola koyuldular...


sewing blog, vlogger, dikiş, dikiş tasarım
Bu güzelim ceket aslında yıllardır  gözümün kenarında duran bir kalıptan türedi. Burda dergisi 06/2012 sayısından 121 no.lu bir ceket modelidir kendisi:
Neredeyse dikişe ilk başladığım dönemlerden kalan bu modeli dikmek için çok girişimim oldu. Aslında ilkbahar için tasarlanmış bu ceketin doğru mevsimini bulmak için Moskova'ya taşınmam gerekiyormuş demek ki!

Bir de her zamanki gibi, sunulanı değil, olabilecek olanı görmeyi sevmemden mütevellit, bu modelin doğru dokunuşunun kocaman blazer düğmeleri değil, pırıl pırıl bir fermuar olduğuna karar verdim. 
ceket dikişi, ceket modelleri,

fermuarlı ceket modeli, sonbahar modasıBiraz bol dikmişim. Üzerime tam oturmasını sağlamak için tekrar elden geçirmek gerekecek sanırım. Bir de kolları azıcık kısa yapıvermişim! Aman o da aramızda kalsın artık :)
renkli astar, ceket dikişi, dikiş blog, kendin dik


Ama astar her zaman olduğu gibi ben buradayım diye bağıran cinsten oldu. Astar önemli; astarları pek bir sevmeli ;)

Fermuarı da böyle bağıran cinsten seçince, güzel bir aksesuar oldu cekete. Zaten bu aralar her şeyi bir fermuarlayasım var. Meraklısına ipucu da vereyim. Bir sonraki Kendindik TV yayını binbir çeşit fermuar dikişinden birini anlatacak. Önlerden yer ayırtmayı unutmayın! 

Bu güzelim fermuar sayesinde hem tam açık, hem yarım kapalı, hem de tam kapalı kullanılabilecek bir modele dönüştü ceket. 

Bakmayın böyle deri görünümüne; kumaşım incecik aslında. Harika bir dost sohbetinden yadigardır bana. Meraklısına şu buluşma hikayesini hatırlatmam gerek ;) E hadi benden şimdilik bu kadar. Daha yapılacak yüzlerce iş, keşfedilecek onlarca sokak var. Bir sonraki yayında görüşmek üzere, hepinize serin serin sokaklar, sıcacık sohbetler dilerim :D

fashion sewing, jacket, ceket, moda, stil, irem sunar