29 Ekim 2016

Ne güzel yaptık! Biz Cumhuriyetimizin kuruluş gününü her alanda, her mecrada kutlamaya kararlıyız. Bu kutlamayı dikiş ve el işi odalarımıza da taşıdık! 
İşte bu sene Cumhuriyet Bayramı kutlamalarımız için hazırlanan çalışmalar:

Bu seneki çalışmaları #dikişodamda29Ekim etiketiyle paylaşan katılımcılar son güne doğru gönderdikleri birbirinden güzel çalışmalarla başımı döndürdü! Umarım atladığım yoktur.

"Diktim Diktim Giydim" sitesinin sahibi sevgili Nuray bir yapmış ki ne yapmış! Beyaz bir klasik elbise modeli üstüne ince ince işlediği kanaviçe çiçeklerle çok fena bir tasarım çıkarmış ortaya! Öyle fena yapmış ki, fotografı ilk gördüğümde gözlerim yerinden çıktı! Su gibi olmamış mı sizce de?! 
Nuray'ın çalışmasına ilişkin daha fazla bilgiye sitesinden ulaşabilirsiniz: 
http://diktimdiktimgiydim.blogspot.com.tr/2016/10/en-guzel-kirmizi-en-guzel-beyaz.html
29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı, kırmızı beyaz kıyafetler, dikişodamda29Ekim

"Hobi Dünyam" adlı sitenin sahibi dünya güzeli kızı, adaşım İrem için öyle bir etek yapmış ki, ben bile giymek istedim! Hele o kombine ne demeli?! Sevgili İrem'den stil tüyoları almak isteyenler için adres: 
hobilerimiseviyorum.blogspot.com.tr


29 Ekim'i kırmızı beyaz kıyafetlerle kutluyoruz, kendin dik, dikişodamda29Ekim

İnci İnci en birinci arkadaşımız, elbisesini ilk tamamlayıp, bir de üstüne dayanamayıp 1 hafta öncesinden yayınlamıştı! Kumaş seçimine de, modeline de, heyecanına da bayıldık sevgili İnci :D İnci'yi instagramdan takip etmek isterseniz: https://www.instagram.com/incinci_/
en güzel kırmızı en güzel beyaz dikiş etkinliği

"Aycan'ın Atölyesi"nin baş kahramanı! Ekranımın öteki ucundaki itici güç! Ne zaman bu siteyle ilgili bir şey yapsam, hemen koşar, hemen yetişir, hemen yorumlarıyla destekler, yol gösterir. Kendisi dikiş konusunda epey bir sensei'dir ama, ses etmez, en hevesli çekirge gibi koşar yetişir her şeye! İyi ki varsın sevgili Aycan ve iyi ki bu güzel elbiseyi yapmışsın! Aycan'ın elbisesiyle ilgili daha fazla bilgi için: 
http://aycanulus.blogspot.ru/2016/10/en-guzel-kirmizi-en-guzel-beyaz.html


İnternetten aramıza katılan yeni bir çekirge ve blog yazarını bu vesileyle tanımayanlara tanıtayım. Bu enerji bombasının adı Bejia. Çalışmalarına bu adresten ulaşabilirsiniz: beijaavintage.blogspot.com.tr
dikiş etkinliği, 29 Ekim giysileri, kırmızı pantolon

Sevgili Aysel de harika bir kırmızı tonunu çok güzel ve kullanışlı bir bluz modeliyle kullanmış. Aysel sitesine bir an önce yazsın da detaylarını okuyalım! Çünkü bu modeldeki kollarda daha farklı detaylar gizli gibi geliyor bana ;)
http://ayselmelike.blogspot.com.tr

Genç tasarımcı adayımız Defne Ergöz bu sene içinden geçen elbise modelini küçük boy çalışmış. Sevgili Defne, seneyeki etkinliğe kadar dikiş makinasını kullanmayı öğrenmeni ve kendine dikeceğin bir giysiyle etkinliğe katılmanı arzu ederiz! ;)
Sevgili Deniz'in elinden çıkan bir güzel elbise çalışması da böyle olmuş. Sevgili Deniz, bir sonraki sefere bu güzel elbiseyi üzerinde de görmek isteriz çünkü ben o elbisenin bel kısmındaki detayları görmek istiyorum! ;)

Bu sene anneler çok fena çalışmış! Duru'nun annesi de Duru'ya şahane bir elbise yapmış! Tokanın elbiseyle uyumu da gözlerden kaçmıyor Duru'cuğum :D
Elbise detayları burada: http://www.enduruyanim.com/2016/09/22/kirmizi-beyaz-cocuk-elbisesi/
"Hayali Art" markası da Cumhuriyet Bayramı için çok güzel bir kolye çalışması tasarlamış! Detaylar ve diğer modelleri buradan takip edebilirsiniz: 
https://www.instagram.com/hayali_art/


Ben bu sene beyaz bir ceket yaptım. Tasarım bana ait. Nasıl oldu bilmiyorum ama kalıbı bir şekilde kendim çıkardım :) Tam kalbimin üstüne bir kalp daha koydum, yeni memleketimden, kalbimdeki vatanıma gülücükler gönderdim! Detayları haftaya yayınlarım meraklıları için:
en güzel kırmızı en güzel beyaz, beyaz ceket, kendin dik, dikişodamda29Ekim
Benim de sitesini bu çalışma sayesinde keşfettiğim Hilal, dışı sizi, astarı beni yakan bir etek tasarımıyla katılmış etkinliğe. Daha fazla çalışmalar da bekliyoruz artık sevgili Hilal! Detaylar burada: 
http://mahands.blogspot.ru/2016/10/29-ekim-ve-bloga-donus-republic-holiday.html

Bu etkinlik sayesinde yeni keşfettiğim bir diğer ortalığı yakan blogger da Hülya oldu. Nefis bir elbise çalışması yapmış! Detaylar yakında burada: http://masummeleginkanatlari.blogspot.com.trMeri... Ah Meri Vah Meri... Nerede senin güzel blog yazıların?? "Buzlar Kraliçesi" yine döktürmüş Minsk semalarından bize doğru!

Sevgili Necla Şölen, bu seneki etkinliğimize çok klasik ve çok şık bir elbise modeliyle katılmış. Önü ayrı arkası ayrı şahane olmamış mı sizce de? ;)
Detaylar burada: 
cumhuriyet bayramı dikiş etkinliği, dikişodamda29Ekim
Dünya güzeli Nehir, bu sene daha da büyümüş ve daha da güzelleşmiş olarak yine etkinliğimizin baş köşelerinden birini aldı! Hayatın da yüzün gibi güzel olsun, her şey önünde su gibi aksın sevgili Nehir!
Nehir'in annesinin iki arada bir derede yaptığı bu güzel çalışmanın detayları şu adreste: http://nehrimarifetirmak.blogspot.com.tr 
Etkinliğimizin en hevesli, en neşeli bir diğer katılımcısı da "NelerDiksem" oldu. Kendisinin keyifli yazımıyla birlikte beyaz bluz çalışmasını buradan okuyabilirsiniz: 
Sevgili Nesrin Hanım da bizi yalnız bırakmamış. Çok güzel bir bluz çalışması yapmış, bir de üstüne göz alıcı bir yüzük takmış, aramıza en havalısından katılmış. Ne de güzel yapmış! :D Nesrin'i instagram'dan takip etmek isterseniz, işte adresi: https://www.instagram.com/nesringurcan/


"En Güzel Kırmızı En Güzel Beyaz" dikiş etkinliğimizin en başından beri en hararetli katılımcısı sevgili Gonca bu sene iki çalışma yapmış ve her iki çalışmasını, önceki yıllarda yaptığı çalışmalarla birlikte yayınlamış. Goncanın retrospektif sergisine buradan ulaşabilirsiniz :D : https://ornitorenkhandmade.wordpress.com/2016/10/28/en-guzel-kirmizi-en-guzel-beyaz/

s
Çok değişik bir çalışma son anda Öz Modish'ten geldi. Daha detaylı bilgi beklemekte haklıyız sanırım ;) Onlar deri detay mıdır Öz Modish? :D Sanırım kendisinin sadece instagram hesabı var. Takip etmek isteyenler buraya: https://www.instagram.com/oz_modish/


Sevgili Renkli Design bu sefer pırıl pırıl bir beyaz bluz çalışmasıyla katılmış etkinliğe. Ama kol detayları sizce de harika değil mi? Daha fazlası burada: 
http://renklidesign.blogspot.ru/2016/10/enguzel-krmz-en-guzel-beyaz-etkinligi.html

Yenilenen blogu ve yenilenen havasıyla sevgili Seher, kırmızı eteği ve pozuyla ortalığı yakıp kavurmuş bu sene! Çok güzelsin Sehercim, en kısa zamanda daha fazla yazı bekliyoruz senden artık!!
http://www.shelbyfashion.com/
kırmızı etek, en güzel kırmızı en güzel beyaz etkinliği, 29 Ekim giysileri
Sırada Sevgili Türkan Engin var. Bir de bu elbiseyi 2 saatte yaptım demez mi?! Ben hepiniz adına sitem ettim kendisine blog yazmayı bıraktığı için; merak etmeyin! Adresini şuraya yine not edeyim de, belki utanır da yazar yine :D
http://diktiklerim.blogspot.com.tr
Bir "@UyanıkElcin"imiz çıktı ortaya. Siteyi okuya okuya dikişe heves ettiğini söylüyor. Aramızda kalsın ama bence yakında bize yeni bir dikiş-moda sitesi katılacak gibi! :D Sevgili Elçin, bu ne harika bir çalışma olmuş böyle!!! Elçin'i instagram'dan takip etmek isteyenler için adresi şöyle: https://www.instagram.com/uyanikelcin/
kırmızı elbise, dikiş, moda, tasarım, 29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı
Sonuncu çalışma, hem modelin tek tek elde işlenmesi, hem mankenin dünya güzeli olması, hem de elbisenin hikayesi açısından çok anlamlı olmuş. Ben değil, çalışmanın sahibi anlatsın bu güzelim elbisenin hikayesini:

"Bazı elbiselerin hikayesi olmalı ve birşeyler anlatabilmeli. Ben 29 Ekim etkinliği için özellikle bu şekilde işledim; yeşil yaprağım aynı tonda fazla olmadığı için bu kadar yaptım. Kızımın üzerinde gördüğünüz kırmızı çiçekli bir ağaç Cumhuriyet ağacı. Evet bazen çiçeklerimiz dökülüyor inciniyoruz ama ağacımız sağlam duruyor !!!"
Detaylar: http://gulce.in/

Hepiniz harikasınız! Hepimiz harikayız! Bu sene de çok güzel bir etkinlik yaptık. Katılan, destek veren herkese çok teşekkür ederim!

Biz birlikte çok güzeliz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun! 

24 Ekim 2016

irem sunar, irem sunar özat, etek tasarımı, envelop etek,

Yediler canımızı tüm genç kızlık zamanımız boyunca... 

Oturmasını kalkmasını bilmek nedir yahu? Nerede nasıl davranacağını bilmekten daha gizli, daha çarpık bir anlam içermiyor mu sizce de? Bir genç kız olarak her hareketini başkalarının gözünden takip etmeye çalışmak, başka coğrafyalarda yaşayan pek çok hemcinsine göre doğal hallerini bile kontrol altına almaya gayret etmek, toplum içindeki davranışları güzel güzel paketlere sıkıştırmak, terbiyeli genç kız olarak görülmenin takdir dolu bakışları eşliğinde sana biçilen rolleri sessizce kabullenmek. Kaç hemcinsim annesinden, babasından, aile fertlerinden, öğretmenlerinden ve hatta bazı durumlarda konu komşudan duymadı ki bu sözleri?


Bir süre önce oturmasını kalkmasını bilmeyen, bunu hiç mi hiç takmayan ve azıcık kompleksli iseniz evden dışarı çıkmaya bile çekineceğiniz kadar güzel kadınlarla dolu bir şehir olan Moskova'ya taşındım. Hiç bilmiyor bir çoğu oturmasını kalkmasını. Hem de hiç! Deniz kıyısında gördükleriniz ne ise, sokakta yürürken, parkta gezerken, avm'de boş vakit geçirirken gördükleriniz de aynı. Öyle rahat, öyle kalender, öyle umursamaz. "Kesin aranıyorlardır..." yok cicim. Aranmak için etrafına bile bakmıyor büyük bir kesim. Avcılıkla ilgilenen kadın popülasyonu zaten sanırım her coğrafyada aynı miktarda mevcut :) Biz daha kendi halinde kadınlardan bahsedelim. 

Bilmiyorlar şekerim. Özellikle yeni nesilden bahsediyorum. Ne metroda, ne tiyatroda, ne restoranda, hemen hemen hiç biri kahkaha atacağı zaman sesim çok mu yüksek çıktı, oturacağım zaman aman bir yerlerim mi açıldı diye bakmıyor. Sigara içerek yürürsem biri bir şey mi der diye düşünmüyor. Bundan daha da şaşırtıcı olanı, kimse de onlara bakmıyor! Ne acayip değil mi? Oturmasını kalkmasını bilmeseler de kimse onları taciz etmiyor. Etek boyumun 2 cm daha uzun ya da daha kısa olması, dekoltemin daha açık veya daha kapalı olmasının birinin beni rahatsız edebilecek davranışları için bir özür olarak görülmemesi... Acayip... Çok acayip...  

Bu etek bir anda kendi kendine çıkıverdi ortaya. Aslında envelop etekleri çok severim. Ama oturup kalktığında o açılmaları yok mu? Ne yapsın benim gibi tüm ergenliği Anadolu coğrafyasında serpilmiş bir kadın? 

Siz deyin Moskova'da yaşamaya başlamanın verdiği zihin rahatlaması sonucunda, ben diyeyim artık 30'larımın bitmesine sayılı günler kalmasının etkisiyle şunu demeye karar verdi bu kadın: Başlarım sizin oturmasını kalkmasını bilme muhabbetinize!  Ben toplum içinde nasıl davranırsam davranayım ne başkalarının bana bakışlarını ne de onların hakkımdaki düşünceleri kontrol etmem mümkün değil. O halde başkasını takibi bırakıyorum... Ben artık istediğim gibi oturup kalkıyorum.Çoğu zaman spor ayakkabıyla gezmemden dolayı, aslında hem spor ayakkabıyla giyebileceğim hem de istediğimde çatır çatır topukluyla gezinebileceğim bir etek boyu ayarlamaya çalışıyordum ne zamandır. Malum boy 1.82 olunca istediğim boy eteği rahatlıkla giyebiliyorum! :D

Tıknazdan hallice boy gerçeğini bir kenara bırakmadan, başladım deneyler yapmaya etek kalıbımla. sonunda diz boyunda olup, envelop gelen ama oturup kalkarken de rahat edeceğim bir etek olsun istedim. Birkaç denemeden sonra ortaya bu çıktı:
anvelop etek, envelop etek, tasarım etekÖnce istediğim boyda bir mini etek ön parçasını kestim. Eteğin yan ve arka parçaları diz boyunda kaldı. Artistlik olsun diye sadece tek bir cep yaptım :) Ama çok artist oldu gerçekten de :))


Daha sonra da diğer envelop etek parçasını diğer ikisinin üstüne diktim:
Eteğin arka kısmı son KendinDik TV videosunda anlatılan "görünen metal fermuar" olarak sahnedeki yerini aldı:
Son olarak iki parça arasındaki açıklık giydiğimde biraz potluk yapınca el dikişiyle parçaların bir kısmını birbirine gizli dikişle tutturdum:
kendin dik, irem sunar, dikiş teknikleri, moda, tasarımBu fotoları çok hızlı çektim. Yoksa bu etek burada kalmadı. Çatır çatır topluklularla da gezindi Moskova sokaklarında! Artık o da başka yazılara kapak olsun :)

envelop etek, anvelop etek, etek modelleri
Hadi kendinize iyi bakın! 29 Ekim giysilerinizi tamamlayın ve bana en geç 28 Ekim'e kadar göndermiş olun! Bitiren bitirdi bile; şahane bir sergi bizi bekliyor bu sene. Siz de katılın ;D

Meraklısına notlar:

Fermuar dikişiyle ilgili video linki: https://youtu.be/YZlIzNxA2yU

#dikişodamda29Ekim etkinliğiyle ilgili bilgi: 
http://www.kendindik.com/2016/10/en-guzel-kirmizi-en-guzel-beyaz-2016.html

Kendini bilen bir diğer etek modeliyle ilgili yazı: http://www.kendindik.com/2013/12/iyi-kizlar-cenneteeegee.html


04 Ekim 2016

İşte yılın o güzel zamanı geldi! 
2012'den beri gerçekleştirdiğimiz Kırmızı-Beyaz giysiler etkinliğini düzenlemek için bu sene daha fazla heyecan duyuyorum. Umarım ekranın öteki tarafındaki çoğunuzda da aynı heyecan uyanmaya başlamıştır :) 

Bilmeyenler veya bu seneye kadar bu etkinliğe katılmamış olanlar için kısa bir açıklama yapayım:

Biz Cumhuriyetimizin kurulduğu günü sadece resmi kurumlarda kutlamayı, onun coşkusunu, güzelliğini sadece evraklar arasına sıkıştırma rehavetini reddettik ve Cumhuriyet Bayramımızı her yerde olduğu gibi dikiş / hobi odalarımızda da kutlamaya karar verdik! 

2012 yılından bu yana her sene Ekim ayında kırmızı / beyaz renklerde bir elişi çalışması yapıp, onu 29 Ekim günü paylaşmaya başladık. 

Sonra o yaptığımız çalışmaları üzerimize geçirip, herkesle birlikte 29 Ekim kutlamalarına katıldık! 


Etkinlik şöyle işliyor:
  • Takı, toka, etek, bluz, elbise, ceket, ev eşyası... istediğinizi yapmak serbest. 
  • Çalışmanız kırmızı, beyaz veya her iki renkte birden olmalı.
  • En önemli kural: çalışmanızı en geç 28 Ekim günü bana ulaştırmanız. Böylece ben de 29 Ekim sabahı tüm çalışmaları toplu halde yayınlayabileceğim. 
  • Çalışmanızı bana sosyal medya üzerinden gönderecekseniz şu etiketi kullanmanızı rica edeceğim: #dikişodamda29Ekim
  • Eğer bir blog sahibiyseniz blogunuzun adresini de paylaşabilirsiniz. Böylece ben de çalışmaları yayınlarken, sitenize link veririm ve isteyen herkes çalışmanızın detaylarını sitenizden inceleme fırsatı bulur. 
  • Bu etkinlik herkese açık. Yani blog sahibi olmayanlardan gelen çalışmalar da bizi bizden almaya devam etsin istiyoruz :) 

cumhuriyet bayramı, 29 Ekim, dikiş etkinliği, kendin dik

Ben Ekim ayı boyunca kırmızı veya beyaz renkli tasarımları katılımcılara ilham vermesi için sosyal medya hesaplarımdan yayınlayacağım. Geçtiğimiz senelerde yapılan çalışmaları da ara ara paylaşacağım. Sorunuz olursa lütfen yazın. 
"Sorum yok ama bakın harika bir ilham fotoğrafı" buldum diyorsanız da paylaşımlarınızda beni etiketleyin. Ben de diğer herkesle paylaşabilirim böylece.

Bence bu sene de şahane bir etkinlik bizi bekliyor! Ne dersiniz? ;)