20 Mart 2017


dikiş adımları, kendin yap, tasarım, moda, dikiş
Bir önceki yazıda arz-ı endam eden asimetrik yaka hırkayı nasıl uydurduğumu anlatmaya geldi sıra. Bu hırka kalıbının ilk ortaya çıkışı "Örgü Bilmem Ben" yazısıyla gururla sergilediğim şu çalışmayla oldu (bkz: http://www.kendindik.com/2014/01/orgu-bilmem-ben.html): 

dikiş blogu, dikiş blogları, moda tasarım sitesi
Off ne de kocaman bir hırka çıkmıştı ortaya! Kısa süre sonra aynı kalıbı biraz kısaltarak ve astarla kanatlandırarak kullandığım bir ceket için kullandım:(bunun için Kadınlar Venüs'ten yazısına tam da buradan gidebilirsiniz:  http://www.kendindik.com/2014/05/kadinlar-venusten.html)

irem sunar özat
Bu ne yana çeksen o tarafa gelen dikiş kalıbı, evvel zaman içinde benim de röportajımın yayınlandığı Creazion Dergisi 03/2013 tarihine ait Sayı:13 Model 108A. Belki de benimle röportaj yapmaya bu kalıpla ilgili insan üstü başarı gösterdiğim uyarlamayı gördükten sonra karar vermişlerdir :)

KALIP ÇIKARMA:
Elbette şimdi anlatacağım adımlar için bu modeli arayıp bulmanıza gerek yok. Meraklısı benzer bir kalıp bulup aynı adımları o kalıba uygulayabilir. 

Kalıbın sırt parçası olduğu gibi kaldı. Kruvaze parçasını ise başka bir kağıda yeniden kopyaladım. 
Ardından yakanın ikinci parçasının ne kadar dökümlü olmasını istediysem, ikinci yaka kalıbı kağıdını o kadar daralttım. Bu modelde, diğer parçası tam yarısı kadar bir yaka olursa modelin nasıl görüneceğini merak etmiştim. 

asimetrik yaka ceket, kalıp çıkarma, dikiş adımları
FERMUAR: 

Kalıpları kumaşa aktarıp kestikten sonra, son dönemlerde her yeri fermuarlama isteğimin bir diğer sonucu olarak, iki ön parçayı birbirine fermuarla birleştirmeye giriştim. Bu adımda epey bir deneme yanılma yaptım. Ayna karşısında geçirdiğim uzun saatlerin ardından, nihayet fermuarın nerede görünmesini istediğime karar verdim. 
Ama bu kalıpla bu kadar oynama yetti mi? Elbette yetmedi! E peki fermuarın bir kısmını deri parçasıyla kapatsam nasıl olur diye merak ettim :) 

Hemen fermuarın tek tarafına, fermuarımla aynı uzunlukta kalınca bir deri parçası diktim. 
kendi tasarımlarını kendin dikArdından, dikdörtgen deri parçasının diğer ucunu fermuarın kumaş üstünde olmasını istediğim yere sabitledim. Neden mi? :)

adım adım dikiş teknikleri, dikiş fikirleri, fermuar

Çünkü o dikdörtgen deri parçasını ikiye katladığımda, fermuarın üstünden düz dikiş geçtiğim anda, hem fermuar hem de deri parçası, kumaşı kesmeden tam istediğim yere konabilecekti (Tembel terzi notları madde 101).

açık fermuar dikişi, kendin yap,


SSS
deri detaylı fermuar, deri detay, hırka, tasarım
İşte tam olarak böyle:
asimetrik hırka, asimetrik ceket, asimetrik yaka


KOL DETAYLI:
Bir garip kruvaze hırka kalıbıyla bu kadar oynamak yetti mi? Yetmedi. İrem rahat durmadı ve fermuara taktığı deri detayını yalnız bırakmamak için kolları da deriden yapmaya karar verdi! Ama koltuk altları hava alsın, İrem şöyle rahatça gezip dolansın diye koltuk altına gelen kısımlar kumaştan yapıldı. 

Ohh mis gibi hava alıyorum bakın böyle :D
tasarım hırka, lacivert ceket

YAKA DETAYI:
İşte bu kadar değişiklik bitti, İrem şöyle rahatça hırkayı bitireyim artık dedi... Ama gelin görün ki o yakayı bir türlü istediğim şekle getiremedim günlerce! Öyle denedim olmadı böyle teyelledim tutmadı! Nihayet, yakamda şal varmış gibi bir görünüme fit oldum da yakanın son kısmını elle diktim. Niye bu kadar uğraştın ki diye düşünebilirsiniz. Benim için dikiş dikmenin en heyecan verici yanı, 1 metrelik kumaşı elime aldığımda ondan neler çıkartabileceğimi düşünmek zaten. 
Kalıp üzerinde bu kadar oynanır mı? Bazı kalıplar buna müsaade ediyor. Birkaç sene önce yaptığımız bluz etkinliğini hatırlayanlarınız vardır. Tek bir kalıpla 40tan fazla tasarım çıkartmıştık birlikte.   Aslına bakarsanız, sonucun ne çıkacağını tam bilmemek daha eğlenceli oluyor :)


Bu kadar dikiş aşkı aşılama işlemi bugünlük yeter bence. Ya sizce? ;) 


14 Mart 2017

asimetrik yaka ceket hırka dikiş blog moda

Bırak dedim dağınık kalsın biraz. Yıllarca yetmedi mi döpiyes hatun gezmelerim? Kendi kıyafetlerimi dikmeyi öğrenme maceramda 6. yılı geride bıraktım. Yetmiyor artık hazır kalıplar. Şunun şurasını farklı yapsam nasıl olur demeler, kalıp kağıtlarıyla origami gibi oynamalar, bir havalar bir havalar :)

dikiş blog, kendin dik dolabı, sewing fashion
Ama yapması kolay. Anlatacağım sabırlı çekirgelere... 
Hırka üzerimde paralandı artık ama bir türlü oturup da yazamadım. Aylar oldu ben bunu dikeli. Yine salaş, yine değişik dökümlü bir hırka istiyordum. Önce harika bir yünlü kumaş ile ona uygun yapay deri bir parçaya gitti elim. Aslında, aramızda kalsın da, gerçek deri bulsam hiç acımadan onu kullanacağım.


Yıllardır binbir şekle dönüştürdüğüm kruvaze hırka kalıbımı aldım, oradan çekiştirdim buradan yapıştırdım, ortaya iki yakası bir araya gelemeyen enteresan bir hırka çıktı. 
modanı kendin yarat
Her zamanki fermuar aşkımla yandan bir de upuzun bir fermuarı geçirdim. Yetmedi, üstüne bir deri şerit ekledim. Neden bilmiyorum; işte öyle içimden geldi.
dikiş blog

Kapanınca ortaya enteresan görüntüler çıkıyor :D Fotoğrafı sadece yandan değil, önden de çekmeliymişim... 
 Ah bir de rahat rahat poz verebilsem! Dış mekanlarda zaten kasılıp, kazulet fotoğraflar çektiriyorum. İç mekanlarda ise 5 dakika rahat bırakanım yok! 
fashion sewing blog cardiganInstagram'dan takip edenlerin tanıyacağı üzere, hayatımıza yeni bir oğlan çocuğu girdi 1 ay önce. Adı Vanilla. Bırak biraz dağınık kalsın dedim. Sürekli temizlik ve düzen takıntısından çocukları hayvan sevgisinden uzak tutmaya içim daha fazla el vermedi. Bu huzursuz anne daha gözünü açmadan evi temizlemeye başladı bu miniğin arkasından ama olsun! Bunun da aşkı bambaşkaymış :)

maltese puppy
Bir sonraki yazıda bu kalıbı nasıl çıkarttığımı ve diğer dikiş detaylarını anlatacağım ama göstermeden rahat edemeyeceğim. Kollarımın yarısı da deriden. Tamamını deri yapmak biçimsiz geldi nedense. Yakam çok biçimli olduğundan sanırım! 
deri kol, kendin dik, kendin yap, moda, tasarım
Meraklısına son bir notum var. İçteki penye elbise de Kendin Dik marifeti ;) Ama yazacak zaman bulamadım bir türlü. O da başka bahara artık! 
asimetrik ceket, asimetrik hırka, deri detaylı,
Öğren Çekirge notlarını merak edenleri bir sonraki yazıya beklerim!