"BÜYÜLÜ DENİZ" İSİMLİ ÇOCUK ROMANIM 8 YAŞ ÜSTÜNDEKİ TÜM HAYALPERESTLER İÇİN ARTIK KİTAPÇILARDA! :)

ÖĞREN ÇEKİRGE: YAKALARA YIRTMAÇ

16 Eylül 2013
Dikişe ilk başladığım zamanlarda yakalardaki yırtmaçlara bakarken parlak cisme sabitlenmiş sazan balığı gibi olurdum. Nasıl bu kadar düzgün ve güzel dikilebiliyordu? İlla hazır giyimde mi elde edilebiliyordu? Bu işin sırrı neydi? 
yırtmaç yaka giysi bluz moda model


Kendi giysilerini üretme konusundaki Amerika'yı yeniden keşfetme maceram, sitenin birçok okuru için aşikar. Ben her öğrendiğimi kendi kendime ve internetten baka baka öğrendim. O nedenle, bu yakaların sırrını çözmek de benim için gerçekten Amerika'yı keşfetmek gibi oldu. 

Meğer ne de kolaymış! Üstelik bu yaka yırtmacı meselesi sadece dekoltede değil, yakaların arkasında da yapılabilir olup, eldeki dikiş işini kolayca bitirmenizi sağlıyormuş. 

İşte böyle:

1- Yaka pervazı için kullanacağımız kumaşı ve telayı hazırlıyoruz. 
Bu yazıdan takip edilebilecek detaylarla birbirine dikiyoruz:
http://www.kendindik.com/2013/04/ogren-cekirge-eksik-yaka-pervazn-tamamla.html
yaka pervazı pervaz dikme dikiş teknikleri
2-Yakayı giysiye düz tarafları birbirine gelecek şekilde iğneleyip dikiyoruz. (Not: resimde yakayı bu kadar derinden dikmemin sebebi, modeli kestikten sonra benim için fazla sıkı bir yuvarlak yaka olduğunu fark etmem ve kısa yoldan genişletme yapma gayretimden dolayıdır.)
diy, moda, dikiş blog
3- Yırtmacımızı ne kadar uzun istiyoruz? Bunu sadece sırt açıklığı olarak kullanacağım için ben fazla derin tutmadım. Yırtmaç çizgisinin aşağıdaki dikdörtgenin ortasından geçtiğini farz edelim. Yaklaşık 0.5 cmlik yanlardan düz dikiş ile dikdörtgen bir dikiş elde ediyoruz. 
dikiş teknikleri pervaz yaka yırtmaç hazırlama
Not:
Eğer yırtmacın kenarları yuvarlak gelsin istiyorsanız, dikdörtgen başlangıcınızı biraz daha yuvarlak dikebilirsiniz. 

4- Şimdi bu dikdörtgenle yırtmaç yerini bluza sabitledikten sonra, dikdörtgenimizin tam ortasından itibaren makasla kesiyoruz.  
dikiş teknikleri evde dikiş öğrenme kendi modanı yarat
Önemli Not: Yırtmacı tam ortadan keserken, uca doğru 1 cm yaklaşınca duruyoruz. Köşe dikişlerine dogru 2 verev kesik atıyoruz ve çeviriyoruz ki potluk yapmasın (Teşekkürler Çiğdem ;) - Bu kısmı anlamamış olanlar Çiğdem'in yorumlar kısmına eklediği resme ve/veya Öğren Çekirge bölümünden "kol pervazı" yapımı yazısına bakabilir )

5- Eğer yırtmacı sırt için açtıysanız, bir tarafına minik bir lastik, diğer tarafında da düğme dikerek güzel bir detay ekleyebilirsiniz. 
moda bluz dikişi

6- Elbette son adım olarak da giysinizi üstünüze geçirip, havalı pozlar vermelisiniz...
moda fashion bluz modelleri geometrik desenler


Herkese iyi haftalarrrr :)))
23 yorum

 1. yine yine yine benim için altın değerinde bir bilgi daha. Bu yırtmaç da merak ettiğim konulardan biriydi ne kadar da kolaymış, sanırım artık yapabilirim. Ama illa tela kullanmamız şart mı?

  YanıtlaSil
 2. bak şimdi! niye? tela özel bir rahatsızlık mı yaratıyor sizde? :P
  tela kullanmak daha kolaylaştırıyor dikişi biiirrr
  telasız o yakalar yamuk yumuk olup bir de habire dışarı çıkabilir yırtmaçtan bu da ikiiii
  :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok güzel şeyler dikmişsiniz ellerinize sağlık :)) biz arkadaşımla daha tek bir dikiş bile dikmeden dikiş makinası aldık sayenizde de yaparız herhalde dedik kendi kendimize :))) takiptekiz lütfen böyle devam:))

   Sil
 3. Teşekkürler çok güzel olmuş...

  YanıtlaSil
 4. çok kolaymış gerçekten, çok tşekkürler :))

  YanıtlaSil
 5. VAYYYY e kolaymış bu iş :D yıldızlı afferriimm iremciğe xxxxx :)

  YanıtlaSil
 6. Ne bilim kes ütüyle yapıştır vs sanki uğraştırıcı gibi geliyor bana, kolayı seviyorum sanırım biraz ;) Bu işe gönül verdik bir kere mecbur yapacağız. :) Bunu da öğrendik sayenizde İrem, bilgi için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 7. tam ortadan kesiyoruz .1 cm yaklaşınca duruyoruz .köşe dikişlerine dogru 2 verev kesik atıyoruz ve çeviriyoruz ki potluk yapmasın şimdide yapabilirsin

  http://4.bp.blogspot.com/-wyxKI5LT8NY/URDnbEtIbWI/AAAAAAAASUM/JeXK93yXQ_4/s1600/IMG_0055.JPG  bak burada var istersen bak cep dikişi nin kenarlarıda böyle oluyor

  YanıtlaSil
 8. Merve Denlikol17 Eylül 2013 11:48

  Yepyeni faydalı bir bilgi daha. Emeklerinize sağlık. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 9. çok teşekkürler Çiğdem! bu detayı ben de kol pervazı fotoğraflarımdan ekleyecektim. sonra vazgeçtim ama bilgiyi de not olarak yazıya eklemeyi unutmuşum. Hemen düzenleyeyim :)

  YanıtlaSil
 10. Evet geldi :) Yorum programı bazen eklentili yorumları ve link içerenleri onay kutusuna atıyor önce. Teşekkürler tekrar. yukarıdaki bilgiyi yeniden düzenliyorum hemen

  YanıtlaSil
 11. Bu kumaştan bol bol var bu arada. Yollayayım sana da ;)

  YanıtlaSil
 12. Yıldızlı teşekkürlerrrr :)

  YanıtlaSil
 13. satın alabilirim .emin ol satmaya başlasan talipleri çok olur:)

  YanıtlaSil
 14. yaa tabii. önce metresi 1-3 tl'ye kumaşlar nerede satılıyor diye milleti seferber edeyim, sonra da kendim satayım. eminim 1'e 10 kazandıran bir iş olur :P


  o iş bir süredir aklımda ama. ingilizce sitemi yeniden aktive etmeye zamanım olduğunda düşünüyorum bunu yapmayı ama yurtdışına. burada isteyen ulaşır zaten öyle kumaşlara...


  sen onu boşver de adresini mesaj at bana... yollayacağım dedim bir kere satış matış olmaz şimdi ;)

  YanıtlaSil
 15. KarTaLiçe yuVası20 Eylül 2013 03:40

  Peki dikdortgenin ortasindan kesiyoruz ya kesik oldugu icin iplik iplik olmaz mi öylemi drucak kestigimiz gibi mi yani

  YanıtlaSil
 16. E yakayı çevirince içerde kalacak o kısım zaten... Hem de tela eklediğimiz için öyle iplik iplik terbiyesizce gezen kumaş parçaları kalmıyor ortalıkta...

  YanıtlaSil
 17. birde benim gibi süper acemiler için bu bluzun kalıbı dikim aşaması olsaydı keşke :P

  YanıtlaSil
 18. Cigdem Aksoy12 Ekim 2013 09:04

  yorumum geldimi .internetim gitti pc den .tekrardan yazayım http://4.bp.blogspot.com/-wyxKI5LT8NY/URDnbEtIbWI/AAAAAAAASUM/JeXK93yXQ_4/s1600/IMG_0055.JPG


  şimdi diktin böyle bir yakayı .ortasından kesiyorsun .uçlara dogru 1 cm kala verev kesikler atıyorsun .verdigim link cep için ,sonuçta sonuçta aynı işlemi yapıyoruz .birde iki dikiş arasını 0,3mm kalmalı


  bedende hafif tela koy saglama al .destek telası olsun mesela .1 cm kadar yeterli .alt kısıma.
  bu arada gömlek gerçekten gerçekten çok hoş duruyor . güle güle giy .hatta böyle kumaşları bulursan sat :)

  YanıtlaSil

Burada yayımlanan yazı ve görsellerin tüm hakları İrem Sunar Özat'a aittir. İzinsiz yayımlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.