"BÜYÜLÜ DENİZ" İSİMLİ ÇOCUK ROMANIM 8 YAŞ ÜSTÜNDEKİ TÜM HAYALPERESTLER İÇİN ARTIK KİTAPÇILARDA! :)

Öğren Çekirge - Peter Pan Yaka Yapımı 2

06 Ağustos 2012

Herkese Merhaba,
Peter Pan yaka (nam-ı diğer Bebe Yaka) yapımı ile ilgili yazımı hatırlayanınız var mı? Yazı o kadar çok tepki aldı ki sizlere bir kez daha bu sefer her adımını tek tek fotoğraflayarak bir yazı daha hazırlamak istedim. 
Yazı oldukça detaylı anlatımlar / fotoğraflar içeriyor. Bu nedenle yazının bir bölümünü ya da tamamını kullanacaksanız KendinDik.Com’a referans vermenizi rica edeceğim :)
Hadi bakalım, keyfini çıkarın!  :D

PETER PAN YAKA YAPIMI AŞAMALARI

İhtiyacınız olanlar:
 • makas
 • kalem
 • patron kağıdı
 • metre
 • yapışkan bant
 • yaka için kullanılacak kumaş


Bluz için seçtiğim kumaş: mavi ve nil yeşili çiçek desenli şifon 
Yaka için seçtiğim kumaş: deri dokusuna benzer kabartmaları olan koyu lacivert ve şaşırtıcı derecede esnek bir kumaş :)
1- Yakayı ekleyeceğiniz bluz / elbisenin kalıbı elinizde VARSA çok iyi! (YOKSA da ağlamayın, Adım 6’dan itibaren takip edin…)
Kalıbı masanın üzerine düzgünce koyun. Benim ilk fotoğrafta görmüş olduğunuz bluz için kullandığım kalıp Burda Dergisinin Mart /2012 sayısından 119 no.lu bir model. 
2- Ön ve arka parçaları birbirine yapıştırın ve kalıbı masanızın üzerine sabitleyin. Bunu  bant yardımıyla yapabilirsiniz (resimde kırmızı çizgilerle renklendirilmiş yerlerden)
3- Patron kağıdını kalıbın üzerine koyun ve siz üzerinde çizim yaparken kaymamasını sağlayın. 
4- Yakanın kalınlığına karar verin ve ne kadar kalın olmasını istiyorsanız o ölçüde orijinal yaka çizgisinin altından çizin. Aşağıdaki fotoğrafta yakanın arka parçası çizili. 
peter pan bebe yaka yap yapımı öğren bedava adım adım yapım aşamaları
5- Aynı şekilde, ön parça için önce orijinal yaka çizgisini çizin ardından istediğiniz kalınlıktaki Peter Pan yaka alt çizgisini geçin. İki parçanın birleştiği yere gelirken, istediğiniz kıvrımı vererek yakayı tam ortadan kapatın. 
6- Eğer mevcut bir bluz/ elbisenize ekleme yapmak istiyorsanız, elbisenizi masanın üzerine düzgünce yerleştirin ve kaymasını engelleyin. Kolay çıkabilen yapıştırıcı bantlar bu iş için de kullanılabilir. Ardından üzerine patron kağıdını koyun ve kağıdın kaymasını engellemek için iğneleyin ya da üzerine ağırlık koyun.  
 
7- Aynı bir dikiş kalıbı kullanırmışsınız gibi, elbisenizin yaka açıklığını kağıdın üstüne dikkatlice aktarın. Daha sonra istediğiniz kalınlıktaki Peter Pan yaka kalıbını ön ve arka parçalar için çizin. 
peter pan bebe yaka yap yapımı öğren bedava adım adım yapım aşamaları
8- Kalıbı çıkardıktan sonra ön parçalar için iki, arka parça için tek kumaş kesin. Yakanızın alt ve üst kısmı ayrı renklerde olsun istiyorsanız bu işlemi farklı bir kumaşla tekrarlayın. Aynı renkten yapacaksanız da iki defa kesin. 
9- Önce omuz dikişlerini kapatın. Ardından alt ve üst parçaları birbirine kumaşın düz tarafı üst üste gelecek şekilde  C harfinin dış kısmını dönerek dikin. İç kısmını dikmeyin (sonra nasıl döndüreceksiniz değil mi ya? :P )
10- Dikişinizi tamamladıktan sonra dikiş paylarını olduğu gibi bırakırsanız, yakayı içe çevirdiğinizde köşeli ve biçimsiz bir dikiş ortaya çıkacaktır. Yani sakın bu aşamada işiniz bitti sanmayın!
11- Köşeli ve biçimsiz bir yakanız olmasın istiyorsanız, dikiş paylarını mümkün olduğunca kısa kesmelisiniz. Bunu yaparken de kumaşın yuvarlak bir kenar dönerken toplanmasından kaynaklı biçimsiz durmasını engellemek istiyorsanız, dikiş payını ya zigzag (sülfile) makası ile temizlemeli ya da küçük bir makasla minik çentikler atarak rahat kıvrılmasını sağlamalısınız. 
12- İki parçayı birbirine diktikten sonra (kullandığınız kumaş kalın ve sertse buraya özellikle dikkat edin…) bir de iç dikiş yapmanız gerekebilir. Bunun için, dikiş payını yakanın içte kalacak kısmına doğru iki kumaşı birleştiren dikiş çizgisine mümkün olduğunca yakın şekilde dikmenizde fayda var. 
13- Şimdi yakayı ters çevirip bir de ütüledikten sonra C’nin iç kısmını da düz dikişle kapatabilirsiniz. 
14- Tamamladığınız yakayı bluzunuza / elbisenize iğnelemeye geldi sıra. 
peter pan collar making sewing steps sew-along tutorial how to
15- Bu aşamada, yakayı teyelleyebilirsiniz. Ama ben teyel ve el dikişleri konusunda son derece tembel olduğumdan doğrudan dikişe geçiyorum!
18- İşte oldu! Artık yepyeni bir giysiniz var. Yakayı ekleyeceğiniz giysinize zıt bir renk / desen seçerek daha hip bir kıyafet de elde edebilirsiniz isterseniz! 
peter pan bebe yaka yap DIY yapımı öğren bedava adım adım yapım aşamaları
Aman, unutmadan….. Hmmm, bu bluza tam tamına uyan kolye ve bileziğimi okuyucuya nasıl vurgulasam acaba?
Yakalarla oynayarak mevcut gardrobunuzu nasıl renklendirebileceğinizi bir düşünsenize!
Bu arada son bir not: Yok ben bu kadarıyla da uğraşamam, armut piş yakama düş diyorsanız da bir başka dikiş blogger’ı Shelby sizin için bir Peter Pan yaka kalıbı hazırlamış. Ona buradan da ulaşabilirsiniz: http://colorante-bea.blogspot.com/2012/08/bebe-yaka-kalb.html
Keyifli günler hepinize!

5 yorum

 1. süpersiniz !!! bu bluza yada böyle bir elbiseye astar geçirdinizmi? kolay yöntem arıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler :) bu epey eski bir yazı. arama kutusundan astar diye aratırsanız birkaç öğren çekirge yazısı çıkacaktır. tam hatırlayamıyorum birebir bununla ilgili yazı var mı diye...

   Sil
 2. Fkir ve açıklamalar için çok teşekkürler ,acemi terzi olarak deniycem bebe yakayı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. oooo durduğunuz kabahat :)) çok kolay gerçekten de ;-)

   Sil
 3. Merhabalar İrem hn eger sizin icin uygunsa bende paylasimlarinizi sayfamda gormek isterim

  YanıtlaSil

Burada yayımlanan yazı ve görsellerin tüm hakları İrem Sunar Özat'a aittir. İzinsiz yayımlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.