EVET AMA FUŞYA!

28 Kasım 2013

A.- İyi günler Hanımefendi. Biz sizi ZıttırıPıttırı Gazetesinden arıyoruz. İlk paltonuzu dikmiş olduğunuza dair gazetemize bir ilan vermek istediğinizi söylemişsiniz. O sebeple arıyoruz. 

Ben- A evet... İlan Servisi mi?

A.- Yok hayır. İlan Servisindeki arkadaşlar ulusal ilan bedelini sizden ayrıca temin edecekler.  Biz kim bu kadar gerzekçe birşey yapabilir diye merak ettik de sizinle röportaj yapmak için arıyoruz. 

fuşya
Ben- Yaa, sormayın. Gerçekten çok heyecanlandım ve sosyal medya yetmedi... Basılı medyayı da kullanmak istedim mutluluğumu duyurmak için. 

A.- Ciddisiniz yani? Peki bu çok önemli palto çalışmanızı fotoğraflayabilir miyiz biz de?

Ben- Tabii buyrun. Normalde biraz utangacımdır fotoğraf çektirmede ama alışıyorum zamanla işte. Güzel bir oyun parkı var bizim oralarda. Orada çekim yapabiliriz.

dikiş moda tasarım


A.- Yani şimdi yapa yapa bunu mu yaptınız? Bunun her yerinden hatalar fışkırıyor!

Ben- Evet ama birçok yerine de belli belirsiz fuşya detayları koydum. Fark etmediniz mi?


fuşya detaylı palto

A.- Peki yakadaki o yamukluğa ne diyeceksiniz?

Ben- O modelin kendinden. Asimetrik geliyor öyle. İnanmazsanız Burda dergisinin 08/2013 sayısındaki 102 no.lu modele bakın.


A.- İyi de paçalarda bolluk var. Kazak mı palto mu belli değil. Nasıl giyeceksiniz bunu gönül rahatlığıyla?

Ben- Evet ama cepler var. Cepleri gizli cep şeklinde yaptım. Hem de fuşya!

fuşya palto model


A.- O iliklere ne demeli? İlikleri parçalı ilik şeklinde yapmaya çalışmışsınız ama olmamış. Üstelik içte kalan kısımları da ayrı bir rezalet. Öyle ki, bazı yerlerde ön ve arka ilikler birbirine zorla denk geliyor...

Ben- O konuda haklısınız. Ben de bir heves dünya kadar fotoğraf çekmiştim yapım aşamalarında. Sonradan güzel bir "Öğren Çekirge" yazısı yazarım diye heveslendim.  Yine de dert değil. Nasıl olsa ilk denemem. Daha güzel yaparım zamanla. Üstelik ilik parçaları da fuşya! :)


moda tasarım palto modelleri


A. - Yalnız düğmelerinize bayıldığımı itiraf etmeliyim. Demirden dantel gibiler. Nereden buldunuz onları?

Ben- Tuhaf Tuhafiye diye şahane bir mağaza var. Orada çok ucuza bulabilirsiniz ;)

dikiş moda tasarım palto kaban


A.- Astara ne yaptınız öyle? Benim gördüğüm kadarıyla yakaların iç kısmında uzunca bir pervaz parçası varmış. Onu kullanmamışsınız. 

Ben.- Bilerek eklemedim onu. Kumaşım Ankara kışları için biraz ince. Ama öne o parçaları eklersem de baharlık kullanım için fazla kalın olacaktı. Ben de ceket gibi bıraktım. Doğru yaptığımdan emin değilim hala. :/

kaban palto modelleri özel tasarım


A.- Peki o belinizdeki kuşak nedir öyle? Düğümleyince hediye paketi gibi oluyorsunuz sanki...

Ben - Gerçekten de bir hediye paketinden kalan kurdelaydı kullandığım ;) 

kış modası palto modelleri fuşyaA.- Bilemedim. Yani içinde gümüş ışıltıları olması da kumaşı güzel göstermiş. Astarın uyum falan da fena değil. Sanki baktıkça gözüm mü alıştı ne?

BenSiz deyin Beymen, ben diyeyim Max Mara... Tasarım işte!


A.- Yani gazetemize ilan verecek kadar sevdiniz bu paltoyu öyle mi? 

Ben - Evet! Hem de çok :) Üstelik, belirtmeme gerek var mı bilmiyorum ama... fuşya!

moda blog elişi

52 yorum

 1. gülay Cansever28 Kasım 2013 18:11

  Ay ne diyeyim ben sana...
  Ellerine yüreğine sağlık.
  Seni dikerken görmek isterdim :)
  Allah bilir nasıl eğleniyorsundur dimi :)
  Yazıda her zaman ki gibi muhteşem :)
  Çok öpüyorum..

  YanıtlayınSil
 2. ornitorenk handmade28 Kasım 2013 18:18

  evet gerçekten fuşya ve tüm bu hataları sen saysanda ben göremedim. ben diyeyim beymen sen de max mara

  YanıtlayınSil
 3. Çok tatlısın yaaaa yine çok eğlendim okurken. Ellerine sağlık muhteşem olmuş :))

  YanıtlayınSil
 4. yasemin uzunoğlu28 Kasım 2013 18:41

  harika :)) muhteşem kadın....

  YanıtlayınSil
 5. nurtenbegendi.blogspot.com28 Kasım 2013 18:56

  Çok eğlenceli bir yazı olmuş. Bu kadar fuşyanın üstüne, astarı da fuşya beklerdim (gerçi o zaman da biraz cıvırdı olay). Bu fuşya aşkı da nerden böyle ki kendisi en sevdiğim renklerdendir; yoksa bahara ve yaza fuşya mı moda olacak? Duyum mu aldın, nedir, öğrenelim yani. Resimli anlatımlarını, uslu bir çekirge gibi oturdum, bekliyorum:)

  YanıtlayınSil
 6. Neslihan Eryuksel28 Kasım 2013 19:02

  ::))Yine güldürdün İrem..Ellerine sağlık..Öyle havalı markalarda satışa sunulsa yok satar emin ol..

  YanıtlayınSil
 7. süpeeeerrrrrr ellerine sağlık...ince zevk bu işte.hatalar burdan görünmüyor.canlıda görünse de ne gam! senin ışığın yeter:))takipteyim...Not:kurdele fikri şahane.benim de zamanında karton poşetin sapı olan grogren kurdeleyi elbiseye takmışlığım vardır.severim böyle güzellikleri

  YanıtlayınSil
 8. Hobby Dünyası28 Kasım 2013 20:29

  Valla İrem Hanım aynı mantodan bende diktim ama ne yalan söyleyeyim,siz söylemeseniz aynı model olduğunu anlamazdım.Fuşya olayı bayağı değiştirmiş...Bravo size parçalı ilik çalışıp,üstelikte ilk kez çalışıp, birde altını çizmek için fuşya çalışmak,işte bu tam sayfa ilan vermeyi gerçekten hak etmiş.....Sizi canı gönülden alkışlıyorum...........şak şak şak şak şak şak şak şak...
  Bravo ( hatta şu an ayağa kalktım)...............Sevgilerimi gönderiyorum ve bol dikişli günler diliyorum....Diktiğini giymenin hazzını hiç bir marka veremez....

  YanıtlayınSil
 9. Valla o saydığınız hataların hiçbirini ben bulamadım.Hele o fuşya parçalar nasıl güzel olmuş! Bayıldım...Anlatımında bir o kadar güzel :))) Ellerine sağlık, güle güle giy canım....

  YanıtlayınSil
 10. Sizin gibi çok şeker bir yazı olmuş.manto tasarım harika.gerçekten çok cesaretlisiniz.çok güzel olmuş fuşya ilik tasarımı ,mantoya camın arkasında ki fuşya çiçek gibi yaşam sevinci katmış,yani bu tasarım tam yerinde ve dozunda çok hoş..mutlu kalın.

  YanıtlayınSil
 11. İrem Hanım siz Dünyanın sayılı harikalarından birisiniz Mantonuz da aynen öyle olmuş.Ellerinize sağlık. Grinin ve kış mevsiminin sıkıcılığına inat fuşya renk tercihiniz olağanüstü.Ne de olsa zevklerimiz aynı :)

  YanıtlayınSil
 12. hata dedikerini yazılarını okurken görmedim bile :)tek kusuru telasız olması başka hiç bir şeycigi yok ,sen ne mantolar dikersin bundan sonra ,zoru aşmışsın ,tamamdır .
  kumaş enfes fusya ile birleşimi muteşem ikili gibi olmuş .
  güle güle kullan .Ankaranın soguğu için içine kapitone astar alır yenisini dikersin :)
  bizede burada burnumuzu çeke çeke bakmak kalır :)

  YanıtlayınSil
 13. Tulin Ertuncay29 Kasım 2013 03:11

  Çoooooooooook güzel olmuş bayıldım. Fuşya ayrı bir hoş durmuş ceketinizde. Vallahi sizin yerinizde olsam astarı da fuşya yapardım. Çok beğendim...

  YanıtlayınSil
 14. Çooooooooook teşekkürler Tülin! :))

  YanıtlayınSil
 15. E tabii biz de senin o enfes beyaz paltona az burnumuzu çekmedik zamanında!!
  Kapitone astar öyle mi? Hmmmm... Tela gibi birşey galiba. Ama tela tek taraflı yapışıyor. Nasıl kullanmalı onu örtmenim?

  YanıtlayınSil
 16. Azcıcık abarttınız gibi geliyor... Bilemedim ama öyle gibi geliyor... Nedense?... :))

  YanıtlayınSil
 17. Ne güzel bir dilek! Siz de mutlu kalın sevgili Nurhan :)

  YanıtlayınSil
 18. Fuşya da fuşya! :))
  Sevgiler Miraycık!

  YanıtlayınSil
 19. Ne güzel söylediniz! Gerçekten de diktiğini giymenin hazzını hiçbir marka vermiyor!

  YanıtlayınSil
 20. Teşekkürler Ülkü! Çok merak ettim ama; siz nasıl kullanmıştınız o kurdelayı?

  YanıtlayınSil
 21. Teşekkürler Neslihan! max mara'yla görüşme ayarlamaya çalışıyorum :))

  YanıtlayınSil
 22. Teşekkürler Nurten :) Fuşya astar biraz abartırdı gibi geldi bana durumu. Böylesi hem daha sakin hem daha şık olur gibi geldi dikerken.

  YanıtlayınSil
 23. Çok teşekkürler Aycan :D Sevdim ben de keratayı gerçekten...

  YanıtlayınSil
 24. Hala dikiş dikerken 2 iler 1 geri şeklinde 2 doğru 1 yanlış yapıyorum. O yüzden yer yer huysuzlandığım çok olur aslında :))

  YanıtlayınSil
 25. Abartmak ve ben! Asla...Bir insan hem bu kadar yetenekli ve becerikli olacak hemde bu kadar alçak gönüllü ve tevazu sahibi olacak birbiriyle örtüşmüyor İrem hanımcım. Marifet iltifata tabidir derler nedeni bu :))

  YanıtlayınSil
 26. teşekkür ederim :) o sizin güzelliğiniz :)

  YanıtlayınSil
 27. Merhaba İrem hanım, paltonuz çok güzel olmuş, fuşya detaylarına bayıldım. Bir sorum olacak size, kullandığınız kumaş nasıl bir kumaş? belli bir ismi var mı?

  YanıtlayınSil
 28. İşte benim tekstil konusundaki engin bilgim bu kumaşı ancak yünlü kumaş olarak sınıflandırabiliyor :/

  YanıtlayınSil
 29. Çok tatlı olmuş, paltonun iliklerine mi kemerine mi bakayım şaşırdım çok hoşuma gitti. ama en çok röportajı sevdim çok eğlendim :)

  YanıtlayınSil
 30. Tumbler dan buldum seni bayildim bloğuna. Inceleme altina aldim ama uzun surecek hemen pc basina gecip daha rahat bir pozisyon alip basliyorum incelemeye :) bana da beklerim bu arada piiboutique.blogspot.com :)

  YanıtlayınSil
 31. Teşekkürler Pınar! Uğradım bile :)

  YanıtlayınSil
 32. Ben cevap vermek istiyorum:) Bursa Kumaş Pazarı'nda (üst kattaki) abiye kumaşların olduğu yerden ev tekstili bölümüne doğru giderken sol tarafta oluyorlar. Elyaf ve genelde satenin kapitone (kare kare) dikilmiş hali oluyor. https://www.google.com.tr/search?q=kapitone+astar&espv=210&es_sm=122&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=AHeYUueUBtKGswb-hoHICA&ved=0CEQQsAQ&biw=1920&bih=954

  YanıtlayınSil
 33. Bence süper olmuş! Açıkçası astarın da fuşya olmasını beklerdim ben. Çok sabır gerektiren bir iş palto dikmek. Harikasın!

  YanıtlayınSil
 34. fazla bağırır gibi geldi astarı da fuşya yapsaydım... Ama içine fuşya birşeyler giymek gerekebilir ;)

  YanıtlayınSil
 35. Oylum Dil Bitir29 Kasım 2013 15:53

  Ya bosuna üstat demiyorum .kışın sikici renklerinden gri bu kadar sicak ve ssevimli hale getirikebilir. Insanin taşıdığı ruh hali diktiklerine de yansiyor her yaptigin dikis projesinde cok hos ince detaylar var bu yuzden .ince çooook ince :))

  YanıtlayınSil
 36. Aklın yolu bir valla İrem bende balıksırtı kalın bi kumaş aldım onu hangi kalıba göre diksem diye düşünürken ya senin yaptığın kalıptan ya da Eylül 2012 Model 103 den yaparım diye düşünmüştüm. Güle güle giy bence çok yakışmış eline sağlık. Yandaki kemerleri koymayı bende düşünmüyorum dikişleri de kot dikişi şeklinde kapatıcam inş. Kendi yaptığını kullanmak kadar güzeli yok. Bende bloğuma beklerim bu arada http://neon35.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 37. eveet! merakla bekliyorum sizin versiyonunuzu da :)

  YanıtlayınSil
 38. biç ki dikesin30 Kasım 2013 14:35

  Aa ben bunu nasıl kaçırmışım ki? Cesursunuz kumaş karıştırmacada, tebrikler :) Fotoğraflardan anladığım kadarıyla kalın ipli bir dokuma, parça ilik bunlarda canına okuyor insanın. Hem biz olduğu kadarıyla da seviyoruz diktiğimizi giymeyi. Güle güle giyinin, sevgiler :)

  YanıtlayınSil
 39. Bu ne cesaret tebrik ederim. İlk çalışmanızda parçalı ilik yapmışsınız. Ayrıca ne renkli bir ruha sahipsiniz. 40 yıl düşünsem fuşya bir detay aklıma gelmez. Bravo diyorum. Ayrıca kendinizle bu kadar dalga geçmeniz beni kopardı gükmekten. Süpersiniz :)))))

  YanıtlayınSil
 40. Evet evet... hem hata yapınca hırs da yapıyorum; devamı geliyor bu vesileyle :))

  YanıtlayınSil
 41. yazıyı okuyup espirilere keh keh gülmekten paltonun hatalarına bakamadım:D
  bunu özellikle yapıyosunuz di mi:D
  millet espirilere gülsün bu arada palto da milletin gözüne süper görünsün :D
  şaka bi tarafa da gerçekten güzel olmuş palto,fuşya detayı da süper düşünülmüş:)
  başarıalr:)

  YanıtlayınSil
 42. yok. hataları çekmedim zaten bilerek :)))
  çoook teşekkürler Dikiş Kutusu! :D

  YanıtlayınSil
 43. Pudra rengi,aynı renginde floş kabartma çiçkleri olan çok güzel bir elbise dikiyordum.Bel dikişi yüksek.Daha doğrusu göğüs altında.O dikişin üzerine birşey koymak istedim.Birden gözüme karton poşet(0 zamanlar romanmağazalarının poşeti aynı renkti) çarptı:))hemen iki tanesinin saplarını çıkardım .Hem dikişin üzerinden geçtim,hem deçok hoş bir fiyonk yaptım.Ayyy nasıl sevmiştim.Kendimi nasıl yaratıcı hisstmiştim.Sen de Yıldırm Mayruk, ben diyeyim Coco Chanel...öyle yani:))

  YanıtlayınSil
 44. taşınma telaşıyla ben de kaçırmışım "fuşya"yı, inanamadım kendime! her zamanki neşeli üslubun ve güler yüzünle harikasın canım :))

  YanıtlayınSil
 45. oooo o! sen taşınırken neler oldu neler! ;-) taşınma işiniz bitti mi? gelmişken çekilişe de katıl bari :D

  YanıtlayınSil
 46. bayıldım bayılldımmm :))

  YanıtlayınSil

Burada yayımlanan yazı ve görsellerin tüm hakları İrem Sunar Özat'a aittir. İzinsiz yayımlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.