"BÜYÜLÜ DENİZ" İSİMLİ ÇOCUK ROMANIM 8 YAŞ ÜSTÜNDEKİ TÜM HAYALPERESTLER İÇİN ARTIK KİTAPÇILARDA! :)

ÇOK DA FARFALA!

16 Kasım 2013

dikiş moda blogAntik Yunan'da "havalı kadın" anlamına gelen farfala, zaman içinde "farfalalamak, farlalalasana, farfalayamadın mı hala?!" gibi farklı şekillerde kullanılmaya başlanmıştır. Nasıl olduysa, günün birinde İtalyanların ünlü makarna çeşidi olan farfalle'ye dönüşmüştür. 

Milattan sonra 21. yüzyıla gelindiğinde ise kelimenin "benim havamın yanında kim takar seni?" vurgusunu içeren "çok da farfala!" gibi bir kullanıma evrildiği görülmektedir. 

abiye hırka modelleri

Bu saçma tarih notu uydurması dahi, yaygın şekilde fırfır olarak bilinen bir tekniğin Burda dergisinde bir anda farfala kelimesine dönüşme saçmalığı yanında hiç kalır. Ancak kelimenin gizemli hikayesi burada da bitmez.

Günlerden bir gün, kahraman terzimiz yeni bir maceraya atılmanın heyecanı içinde kendisine ilk kez bir hırka dikmeye karar verir. Hemen kendisine uygun bir model arayışına girişir. 

Burda'nın 01/2012 sayısında 107 no.lu modelin kendisi için uygun havada bir model olduğuna karar verir. Zira model, yakasındaki tüm havalı farfalasına rağmen, oldukça basit görünmektedir.


Moda yan ürünleri tasarlayanların yarattığı mucizevi bir detaya sahip olan kahramanımız, dikişe ilk heveslendiği tarihlerde aldığı yünlü kumaş iğnesi paketini ilk günkü hevesiyle açar ve dikmeye başlar. 

Ortaya çıkan sonuç içler acısıdır:


Doğru vurguyla ifade etmek gerekirse "anane" hırkasına dönüşen bu garabeti hemen havalı bir hale getirmek için farfalasal bir dokunuş yapmaya karar verir.

fırfır

İlk olarak,upuzun bir dikdörtgen kumaşın kenarlarını overlok dikişle kapatır. Farfalalar minik dalgalar halinde ortaya çıkmaya başlamıştır. 

Ardından dikdörtgen parçanın tam ortasından en geniş dikiş aralığında düz dikiş geçer ve dikişi büzmeye başlar. 

Ne var ki, modelde önerilen farfalaların kabarıklığı, kahramanımızın model tanıtımda kullanılan at kadar bile ilgisini çekmemiştir. (O ne yaa?!)

"Bu kadar farfala bana fazla" dese de, hırkanın daha hala biraz farfalalanmaya ihtiyaç duyduğunu da inkar edemez.

Bunun üzerine olaya biraz ışıltı katmak amacıyla evde bulduğu simli bir kurdelayı ikiye keser ve farfalalara farfala çıkartacak bir havada detay yaratır. 


Hemen farfala parçasının ortasından geçen dikişin üzerine bu ışıltılı parçayı diken kahraman terzimiz, bir de farfalanın bitim noktasına takı malzemeleri satan boncukçulardan bulduğu kancayı ekleyiverir. 

dikiş moda blog


Yaptığı son ışıltılı dokunuşla, hırkası giyilebilecek kıvama gelmiştir bile. Yünlü kumaş iğnesini dikiş kutusunun en nadide köşesine yerleştirir ve bir sonraki macerası için gün saymaya başlar. Aaa, o da ne? O farfalaların ardında süper havalı bir gece kıyafeti mi gizli yoksa?

Bir sonraki macerada görüşmek üzere! ;)

siyah abiye elbise model


Meraklı çekirgelere notlar:

Büzgü yapımı için bu adrese: http://www.kendindik.com/2013/08/adm-4-buzgu-borek-sutlu-corek.html

Işıltılı bir kurdelanın hayat kurtaran bir başka uygulaması için de bu adrese: http://www.kendindik.com/2013/01/ogren-cekirge-dantel-etek-yapm.html

Daha da ışıltılı kolyeden bir parça da ben alırım diyenler ise dükkanıma buyursunlar:
http://www.tuhaftuhafiye.com/urun/yapay-elmas-tasli-kolye-an002/135094

37 yorum

 1. oooooo bu ne şıklık bu ne güzelliik !!!!!

  YanıtlaSil
 2. Çok tatlı anlatmışsınız yine okumaya bayılıyorum sizin yazıları :) Hırka çok hoş olmuş aslında fena değil diyeyim :) Burda'nın böyle sorunlu kalıpları var işte. Sonsayıdaki degaje yaka kolsuz bir elbise vardı onu yapmaya çalışıyorum ama sonuç ordaki gibi olmayacak. Bende kumaşı kurtarmaya çalışıyorum. Siz kurtarmışsınız :)

  YanıtlaSil
 3. yok canım, durumu çok farfaladın. :))

  YanıtlaSil
 4. bence benim bu modelde tek eksiğim attı! :)) Burda sağolsun, yine de alıyoruz işte :D

  YanıtlaSil
 5. voguenun elbise kalıbı degil mi .hala yapacagım ben bu modeli .hoş senden görmüştüm yinede:)
  hırkayı dikmiştim .blogda paylaşmamıştım .kendin dik aklında olsun omuza kaydırılan gögüs pensleri büyük memişliler için ideal .yoksa başka türlü çirkin görüntü oluyor.güle güle kullan

  YanıtlaSil
 6. biç ki dikesin16 Kasım 2013 15:36

  yünlü kumaş iğnesi ha! alırız bir ara onu da bulaştık madem!
  Hırka da olmuş işte misss gibi. Gayet farfalicious :)
  yalnız elbiseyi görünce farfalası söndü mü hırkanın ne;)

  YanıtlaSil
 7. kesin almalısın! acayip kolaylaştırıyor hayatı! :) hırka hikaye... kötü bir kalıp bu kadar yumuşak bir kumaş için. Ama elbisenin farfalası konusunda hemfikiriz.
  "farfalicious" kelimesini de sözlüğümüze kazandırdığınız için ayrıca teşekkür ederiz :D

  YanıtlaSil
 8. eveet! :)) daha doğrusu üst kalıp vogue. altı ben uydurdum.


  kalıp hayalkırıklığı oldu gerçekten de. neyse, hayatıma bir farfala katmış oldu yine de.. :))

  YanıtlaSil
 9. PINAR SAKİN ÇALĞAN16 Kasım 2013 18:37

  Islık ıslık:)son fotoğrafa ıslık çaldım:) Nasıl yazılır bilemedim ıslık sesini ben de direkt yazdım.Elbise çok sexi durmuş üstünüzde. Hırka dan rol çaldım ama elbiseye bayıldım.

  YanıtlaSil
 10. Ard arda gelen F, L ve R harflerinden oluşan bir kelimeyi okurken de zorlandım, söylerken de zorlanıyorum. Son L harfinde dilim uyuşuk gibi, tutuk gibi, gıdıklanır gibi oluyor. Garip değil mi? Ben buna takılınca, takılmam gereken diğer şeyleri atlıyorum:) Galiba bu model, kaşmir gibi daha dik ve hacimli bir kumaşla iyi olurmuş. "Kaşmirim olsaydı, babam da dikerdi" dememiş, trikoyu da pek güzel kurtarmışsın, ellerine sağlık:) Elbiseyi bekliyorum ben de herkes gibi.

  YanıtlaSil
 11. Yalnız gece elbisesine bayıldım ben! Hırka da çok güzel ama elbisenin yanında farfalanmış :)

  YanıtlaSil
 12. Ahahaha, sesli gülerek okudum farfala maceranı! Fotoğraf çektirirken yanında bir at olsaymış muhteşem olacakmış:) Elbise çok güzel görünüyor ama, yazısını merakla bekliyorum. O kolyeden anlamıştım ben güzel bişeylerin ortaya çıkacağını:)


  Bu da benden gelsin: Bu yoğurdu farfalalasak da mı saklasak, farfalalamasak da mı saklasak?

  YanıtlaSil
 13. ha ha i love your farfala:) Elbiseyle çok güzel olmuş. Güle güle giyin...

  YanıtlaSil
 14. Oylum Dil Bitir18 Kasım 2013 11:18

  Ya bu kadar olmaz hirka kumaşı almıştım neredeyse seninki ile ayni renkre ve aynı modelden yapmaya niyetleniyordum farfalanmalari gorunce zormus vazgectim :) sanırım yillardir aradigim dikiş kardeşimsin sen :))) hirka farfarane elbise gerçekten şahane

  YanıtlaSil
 15. çok tatlısınız :)

  YanıtlaSil
 16. ornitorenk handmade19 Kasım 2013 09:40

  daha farfala kelimesini telaffuz edememenin şokunu atlatamamışken yünlü kumaş iğnesinden bi haber oluşumla dağıttın beni

  YanıtlaSil
 17. Singer 110/18 2020 diye geçiyor. Yünlü kumaşlarda çok farfalasal bir etki yaratıyor! Feci şekilde öneririm.

  YanıtlaSil
 18. teşekkürler :))) o sizin güzelliğiniz!

  YanıtlaSil
 19. hihihiii. telepatik blogger!
  farfalanmalar zor değil de, pek de gerekli bir model gelmedi bana açıkçası ya da farfalalar benim ruhuma hitap etmedi diyeyim.

  YanıtlaSil
 20. Senin yaşın tutar mı şu espriyi anlamaya?:
  "Bir kalem, bir pergel, bir de farfala alacağım..."
  :P

  YanıtlaSil
 21. Elbiseyi giydikçe ben de kendimi çok farfala hissediyorum gerçekten de :D

  YanıtlaSil
 22. Yaa hiç de aklıma gelmedi kaşmirle dikmek! :)) ben aslında palto dikişi öncesi yünlü birşeyler dikme provası yapayım niyetiyle girişmiştim farfalalara...

  YanıtlaSil
 23. fiyuvt fiyvutttt olsa gerek :)))
  çok teşekkürler!

  YanıtlaSil
 24. Tutmaz mı:)))) 30'uma şurda kalmış 1,5 ay:( yalnız paranın 3/5'iyle almalısın farfalayı:)

  YanıtlaSil
 25. ahahahaaaa :)
  o asık surat şekli yakışmadı ama! 30'lar çok daha güzeldir! 20'lerin gelgitleri olmadan, daha keyifle daha kendinden emin daha rahat yaşarsın hayatını ;)

  YanıtlaSil
 26. ben herşeyi bıraktım da şu FARFALA ateriks ve oburikste oburiksin aşık olduğu kız değilmiydi yahu yoksa o FARFARA mıydı, ahahahah :D

  YanıtlaSil
 27. aaaa.... hiç aklıma gelmedi! bilemedim şimdi.. o araştırmacı blogger etkisini de sen yarat. bizi de merakta bırakma ;)

  YanıtlaSil
 28. Antik yunanda havalı kadın demişsin ya ordan aklıma geldi. Şimdi baktım Farfara'ymış, ama aslında Obelix olan ismin bizde Oburiks olarak çevirildiğini düşününce Farfara'nın da aslında Farfala olması %100 gibi geldi bana :) Sonuçta Farfara'yı oynayan Laetitia Casta'ydı ;)

  YanıtlaSil
 29. Gerçekten çok değerli bilgiler bunlar! çok teşekkürler Mervecik :)))

  YanıtlaSil
 30. berrin özensoy19 Kasım 2013 14:10

  annemler,yunanistan göçmeni onlar farbela derler bende sizin yazınızı okuyana kadar farbela olarak bilirdim ve kullanırdım.
  oldukça yaratıcı ve şık olmuş emeğinize sağlık,keşke sizin komşunuz olsaydım

  YanıtlaSil
 31. benim de ince yumuşak triko kumaşlarım var.hırka bana iyi bir fikir oldu.kadife elbise de çok güzel.yünlü iğnesi çok iyiymiş.haberimiz oldu.

  YanıtlaSil
 32. Çoook farfala olmuşş :) ellerine sağlık :) elbiseyi daha çok sevdim :) acaba esnek kumaşların dikimiyle ilgili bir kaç püf nokta yazar mısın? penye,jarse beni çok korkutan kumaşlar :(

  YanıtlaSil
 33. Penye / jarse dikişiyle ilgili ara ara yazdım aslında. ama tek bir yazıda toplamadım bilgileri. buraya 2 tanesini ekleyeyim. penye / jarse dikişlerinde acilen bir penye iğnesi edinmek gerek. gerisi sadece biraz el pratiğine kalıyor.
  1- bu yazının bir bölümünde penye dikişinin püf noktası yazıyor:
  http://www.kendindik.com/2013/07/selvi-boylum-al-yazmalm.html
  2- bu yazıda da penye yakasının nasıl pratik dikilebileceğinden bahsetmiştim:
  http://www.kendindik.com/2013/07/ogren-cekirge-tshirt-yakasn-temiz-ve.html

  YanıtlaSil
 34. Aman diyim bu modelle yazık etmeyin yumuşak trikolarınızı!

  YanıtlaSil
 35. :))) bunu kesin mızmız komşularıma söylemeliyim! :)))
  sevgiler!

  YanıtlaSil

Burada yayımlanan yazı ve görsellerin tüm hakları İrem Sunar Özat'a aittir. İzinsiz yayımlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.