"BÜYÜLÜ DENİZ" İSİMLİ ÇOCUK ROMANIM 8 YAŞ ÜSTÜNDEKİ TÜM HAYALPERESTLER İÇİN ARTIK KİTAPÇILARDA! :)

PEMBELERDEN PEMBE BEĞEN

20 Ağustos 2015
tafta etek

Hiç sevmezdim ki pembe rengini... Kız çocuğu olarak bana sevmem için dayatılmasından mütevellit, çocukluğumdan beri ayrı durmuştum pembelerden. 

Yaş ilerledikçe, başkalarının benim için ne beğendiği değil, benim kendim için neler beğendiğim hayatımda daha fazla yer tutmaya başlayınca, diğer birçok şeyle birlikte pembeler de öne çıkmaya başladı göz zevki dosyalarımda.

renkli bobinler


Şöyle inceden inceden, fuşya üzerinden gönlümü  almaya durdular. ("Evet ama fuşya!" yazısını hatırlayanlarınız var mı? ;) 

Bu etek bir anda, kendimi pek fuşya hissettiğim bir başka dönemde çıktı ortaya. Evde bir an önce dikiş dikmeliyim diye ellerim titrerken, uzun zaman önce (kimselere söylemeyin ama perdelik parça olarak satılan) bir parça kumaşa takıldı gözüm. 
dikiş dikmek


Eh dedim; madem kendimi bu kadar pembe tonlarına layık gördüm , bari cici bici bir etek çıkartayım şundan...
tafta etek dikiş blog

O anda bulabildiğim tek cici bici model, daha önce çok severek diktiğim ve nedense pek fazla giyemediğim kışlık balon eteğimde kullandığım modeldi. (Bu yazının şarkısını kimler mırıldanmaya başladı şimdiden? :P)
dikiş öğren

Yalnız bu sefer, fermuarı önden değil, arkadan yapmayı istedim. Patlet fermuar değil, gizli fermuarla tafta eteğin daha hoş duracağını düşündüm nedense.  Taftayı astarsız dikmek olmaz; özellikle de yazın. Bu nedenle güzel ve ince bir pamukluyu astar yaptım kendime. Ama astarlı giysiye fermuar geçirmek ilk kez yapacaklar için biraz zahmetli olabiliyor. Belki bu yazı bazılarınıza yardımcı olabilir: Öğren Çekirge: Astarlı Elbiseye Fermuar Takma
etek dikmek istiyorum

Eveeeett, şahane bir fotoğraf çekimi sonucunda hayallerimizin prenses kostümü görüntüsünü elde edemiyoruz. Tamam... Ama sonuçta, bol pilili güzel bir balon eteğimiz olduğu ana fikrine eriştiniz öyle değil mi? ;) 

Benim parça kumaş nasıl olduysa istediğimden 2 cm kısa olunca, her zamanki kestirme çözüm bir kez daha imdadıma yetişti. Benzer renkte bir kurdela, eteğin katlı kenarının üstüne dikilince, hem etek ucunun temiz görünme derdi ortadan kalktı hem de eteğim istediğim boya ulaştı. 

Modelin orijinalinde yandan cepleri vardı. Çok seviyorum böyle cepleri. Ne yazık ki, balon eteğin balonsu etkisini kalem eteklerle bile elde edebilen vücut yapımdan dolayı (!) genelde etek, pantolon gibi alt parçalarda mümkün olduğunca vücuda yapışan modeller kullanmak zorunda kalıyorum. Böyle modellerde de, eller rahat rahat cepte gezemiyor ne yazık ki. Bu etek modelinin en sevdiğim yanı cepleri oldu her iki seferde de.   

etek dikişi

Bu eteğin farklı okazyonlardaki maceralarına ilişkin fotoğraflar paylaşmayı isterdim. Ama bence en güzeli, sakince fotoğraflamaya uğraşırken, benim yercücesinin kadraja bir havayla girdiği an oldu. 
kendi giysilerini kendin dik
Neşeli elbiseler, neşeli bir ruh halini de beraberinde getiriyor! Benden söylemesi ;)


Meraklısına linkler:
Burada kullanılan etek modeli hakkında daha fazla yazılar burada:
İyi Kızlar Cenneteeeğee
- Hanım Kızımız Eteği: Dikiş Detayları

Yazıdaki penye bluza dikkat eden incelikli gözler için "nasıl yapılır" yazısı tam şu köşede:

- Kolay penye bluz yapımı

Fuşya rengiyle aranızı ısıtacak bir yazı denemesi ise burada:
- Evet ama Fuşya!

Bir takım "Öğren Çekirge" notları ise buralardan temin edilebilir:
- Temel Etek Dikimi
- Astarlı Elbiselere Fermuar Takma
- Pantolon fermuarı nasıl takılır


E daha ne olsun! Madem buraya kadar okudun sevgili okur, bu yazıyı sosyal medya ortamlarında da paylaş ki bu garip yazar da mutlu olsun ;)23 yorum

 1. Cıvıl cıvıl enerji veriyor. güle güle kullanın. fermuarı arkada düşünmeniz daha da güzel kurdele işini sevdim.kızımın elbiseleri için iyi fikir oldu çok sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Yine çok güzel bir çalışma olmuş bu arada pembe ve fuşyanın size çok yakıştığını söylemeden geçemeyeceğim, Cep çalışmasından biraz anlatsanız biz çekirgelerde faydalansak:((👏🏻👏🏻👏🏻

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa onu yazarken fark ettim ben de. Cep yapımıyla ilgili fotoğraflarım vardı. Yayın yaptım sanıyordum. Bir sonraki Öğren Çekirge yazısı cep yapımı olsun o halde ;)

   Sil
 3. çok başarılı her zmaan ki gibi :) etek baskısında kurdela olduğunu söylemeseniz kumasın devamı sanabilirdik :)

  YanıtlaSil
 4. çok şık olmuş... rengin zaten albenisi çok yüksek :) sevgiler

  YanıtlaSil
 5. E pembe de yakışıyormuş hani ;)) Ellerine sağlık Model süper taşıyan süper daha ne olsun :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tombik model biraz daha zayıf olsun, dahası da bu olsun sevgili Aycan :)

   Sil
 6. çok şık ve neşeli, ellerine sağlık :))

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel dikmişsiniz.Çok ta yakışmış.Renkler çok güzel.Bluzun modeli de güzel.Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 8. Çok güzel bir etek olmuş, bence renkler de çok güzel. Güle güle kullan:=)
  Sevgilerle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok severek giyiyorum sevgili Necla. Teşekkür ederim :)

   Sil
 9. Etek çok güzel olmuş! Birşey soracağım: tafta kumaş ile çalışmak kolay mı? Sanki hep kayarmış gibi geliyor.
  Bu arada bende bloglar alemine geri döndüm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oooo Miray yeşil sahalara dönüş yapmış! harika! :)

   Sil
 10. Irem hanim dikisleriniz cok guzel.cok guzel bir etek olmus.ellerinize saglik

  YanıtlaSil
 11. Yaaa demek bu "Bir an önce dikiş dikmeliyim!" diye ellerin titremesi bir tek bende olmuyormuş! Etek çok çok şık olmuş. Pembe güzeldir her zaman:)

  YanıtlaSil

Burada yayımlanan yazı ve görsellerin tüm hakları İrem Sunar Özat'a aittir. İzinsiz yayımlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.