"BÜYÜLÜ DENİZ" İSİMLİ ÇOCUK ROMANIM 8 YAŞ ÜSTÜNDEKİ TÜM HAYALPERESTLER İÇİN ARTIK KİTAPÇILARDA! :)

6 DAKİKADA NELER YAPILIR?

22 Ocak 20186 dakikada neler yaparsınız?  Bugüne kadar hiç düşünmediniz mi? Biraz fikir vereyim:

6 dakikada, bir arkadaşınızı arayabilir ve günlük laklağınızı yapabilirsiniz. Otobüs/dolmuş sırasında bekleyebilir, taksinin gelmesi için yolları gözleyebilirsiniz. 6 dakikada biraz patates soyabilir veya buzdolabını açıp akşama ne pişireceğinizi düşünerek hayallere dalabilirsiniz. Biraz göbeğiniz çıkmışsa, 6 dakikayı ceketinizin önünü en düzgün şekilde kapatmakla geçirebilirsiniz. 6 dakika, kuşkusuz, bir gün içinde pek de önemli bir süre değil. Hele bir ay içinde hiç değil, öyle değil mi? Nasıl da yanılıyorsunuz! 


O düşünmeden harcadığınız 6 dakika, dünyanın başka bir köşesinde altın değerinde bir süre olabilir. Hazır başlamışken, biraz daha fikir vereyim:

Mesela Moskova'da yaşayan garipler için, 6 dakika Aralık 2017 ayında  görüp görecekleri güneş ışığı süresiydi. Ben demiyorum. Devletin Meteoroloji İşleri Başkanlığı söylüyor. Gün içinde demiyorum, bildiğiniz 31 günlük ay süresince diyorum! Oturup ölçmüşler. Ay boyunca sokaklarda görülen güneş ışığı dakikası 6 rakamına denk geliyormuş. Daha diyeyim mi?  


ceket dikişi, tasarım, moda, kendin dik
6 dakika... Az değil. Göz kırpmaya gelmez. 

Mesela siz, 6 dakikayı Burda dergisinin 10/2013 tarihli sayısındaki 129 no.lu ceket modeline bakmakla harcayabilirsiniz. Bir Burda klasiği olarak, çekilen model fotoğrafından pek bir şey anlamanız mümkün değil zira. 

Biz mankene, manken bize dertli dertli bakadursun, teknik çizimden anlayabildiğimiz kadarıyla, bu ceketi kısa tutup, bel kısmındaki havasıyla dikiş becerilerimizi geliştirebiliriz. Ceketin bel kısmında katlanan bölümü, "Aman biraz daha zayıf görüneyim" derdiyle tek parça kumaşı katlamak yerine, üç ayrı kumaştan yapıp keyfimize bakabiliriz. 

ceket detay, kırmızı, baharlık, kendin yap, evde dikiş
O cep   kapağı sizi yanıltmasın. Bel kumaşının içinde kalan cep astarı -ki kendileri pek melodiktir- gerçek ceptir. Öyle boş boş hava yapıyor sanmayın sakın. Ne uğraştırdı beni onlar. Kaç 6 dakikam gitti, bir bilseniz!

irem sunar özat, kendin dik, tasarım, blog
Cep astarım melodik derken laf cambazlığı yapmıyordum. Bildiğiniz müzik akıyor astardan! Bu neşeli astarlara olan düşkünlüğümü kaç kişiye bulaştırdım acaba? Parmak kaldırabilir mi okurlar arasında benimle aynı fikirde olanlarınız?

Baktım ki o şahane cepleri doğrudan ceketin üst kısmına monte etmem gerekiyor, bel parçaları da düdük gibi kaldı ortada, "amaaan" dedim. Kendimi mi üzeceğim bunun için, yazık değil mi 6 dakikalarıma? Baktım ki dikiş paylarını gizleyemiyorum. "Üstten mis gibi siyah biye geçerim, soran olursa da bilerek yaptım tarz olsun diye derim" dedim. Aramızda kalsın, hem çok kolay hem de çok güzel oldu kerata. 
astar, melodi, nota, kumaş, tasarım
Havalar iyice kapalı giderken, ben alı al moru mor giyinip  günlerime renk vereyim, siz siz olun 6 dakikalarınızın kıymetini bilin. Bol güneşli günlerde yeniden görüşmek dileğiyle! 

kırmızı, beyaz, ceket, ev, moda, tasarım, kendin dik17 yorum

 1. yine keyifli bir yazı okudum kaleminizden...yüreğinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Ben de yazmayı özlemişim :)

   Sil
 2. Astar müthiş😍😍😍

  YanıtlaSil
 3. çok hoşsunuz gerçekten �� 6 dakika güneş fenaymış . elinize sağlık güzel olmus

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok yok. Bu ay neredeyse 40 dakikaya çıktı. Bizzat şahidim :D

   Sil
 4. Özlemişim yazılarını yine zevkle okudum 6 dk güneş görmek kabus gibi ama melodik astar çok tatlış!... :)

  YanıtlaSil
 5. kırmızı her zaman en sevdiğim... süper olmuş güle güle giyinin. bu cebin yapılışını bir "öğren çekirge" yazısıyla öğreniversek güzel olmaz mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buna benzer bir cep çalışmasının videosu var da oturup edit edilmeyi bekliyor :)) Ama bu cebi bir daha dikersem söz videosunu da çekeceğim ;)

   Sil
 6. bu arada saçlarınızı ilk defa bu kadar uzun görüyoruz galiba, çok çok yakışmış ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Haklısınız yıllardır bu kadar uzun saç kullanmıyordum. Daha bakımlı gezmeyi öğrensem süper olacak tabii. Uzun saçı şekle sokması epey zoruma gidiyor :)

   Sil
 7. Ceket müthiş.Astara zaten laf yok tam benlik.Bu arada verilen kilolarda goźumüzden kaçmıyor.Sonuç:mükemmelisimo ��
  .

  YanıtlaSil
 8. Kaçırıyorum yazıları bu aralar :(( Efsane bir ceket ve sana da çok yakışmış kırmızı parmak kaldırıyorum bu arada çünkü senin astarlara bayılıyorum;)) ama bulamıyorum böyle sevimli güzel astarlar :) güzel günlerde kullan..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eposta listesine üye olursan, sen kaçırmadan onlar adresine geliverir;)

   Sil
 9. Çok başarılı bir blogunuz var tebrikler.

  YanıtlaSil
 10. Merhaba, blogunuzu yeni keşfettim ve çok başarılı buldum,benim gibi iyi rusça konuşan ve dikiş dikme hobisi olanlar için iyi kaynak olabilecek düzeyde, ellerinize sağlık. Bir sorum olacak, bu ceketin kalıbını kendi ölçülerinize göre duzelttiniz mi, benim gozlemlediğim kadarıyla burda kalıplarını bedene oturtmak oldukça zor.Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum.Sevgiler...

  YanıtlaSil

Burada yayımlanan yazı ve görsellerin tüm hakları İrem Sunar Özat'a aittir. İzinsiz yayımlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.