"BÜYÜLÜ DENİZ" İSİMLİ ÇOCUK ROMANIM 8 YAŞ ÜSTÜNDEKİ TÜM HAYALPERESTLER İÇİN ARTIK KİTAPÇILARDA! :)

HAFİF TAKINTILI BİR KİŞİLİK ÖZELLİĞİNİZ Mİ VAR?

28 Ağustos 2013
Hafif takıntılı bir kişilik özelliğiniz mi var?
Onlarca şeyle aynı anda ilgilenip, hepsinin de aynı anda düzenli olmasını mı istiyorsunuz?
Hunharca harcadığınız paralarla edindiğiniz dikiş kalıplarınız bir türlü istediğiniz terbiyeyle hareket etmiyor mu?

Üzülmeyin!
Yalnız değilsiniz...
Ruh hastası olabilirsiniz... ama yalnız değilsiniz...


kalıp çıkarma

Son 3 yıldır, her bulduğu fırsatta ödev yapar gibi kalıp çıkartıp dikiş diken bir insanın sadece dikiş yayıntılarına ayırabildiği bir odası yoksa ne olur? Aşırı sistemli bir masası olur. 

İşte size bir anda  atölyeye dönüşebilen çalışma masasını takdim edeyim:
Çok masum bir dolap görüntüsü var değil mi? Raflarda birkaç dosya ve kutu.
Halbuki orada bir atölye gizli!
en çok okunan


Üstünde ise masum birkaç dosya, renkli birkaç kutu, dantelli metal bir saksı ve minik bir çöp kutusu bulunuyor...

Oradan göz kırpan bizim Gamlı Baykuş olmasın sakın?

DİKİŞ MASASINI DÜZENLİ TUTMANIN YOLLARI:


 • Makaslarım (kumaş makası, zigzag makas, kağıt makası, küçük makas, iplik makası), dikiş dikmediğim zamanlarda gamlı baykuşumla birlikte çok sevdiğim dantel desenli saksıda beklerler beni. 
 • Çöp kutum dikiş dikerken yanımdan ayrılmaz. Kesip biçtiğim parçaları oraya atarım yerlere düşmesin diye. 
 • Kumaş kalitesine göre değiştirdiğim makina iğnelerim ile el dikişi için gereken 1-2 iğne, kelebek efektli mıknatısımın üzerinde - masa lambamın altında durur. Kelebekli mıknatıs aslen bir buzdolabı magnetidir. Kutular ise bir dünya saklar benim için! Her bulduğum kutuya birşeyler tıkıştırırım. 

 • Her zaman tuhafiyeciye gidecek vaktim olmadığından, toptan aldığım fermuarlar bir kutuda... 
 • Tela, dantel parçaları, balen vs gibi ıvır zıvırlar bir başka kutuda...Peki ya hazır kalıplar? 

 • Yabancı kalıplar kendi zarflarıyla satılıyor. Onların ebatları minik olduğundan elbise / ceket vb gruplamayla dar kutuya. 
 • Kalıp dergileri ise bir başka kutuya... 
Peki bu kadar çok kalıp dergisi olunca aradığım modeli nasıl bulacağım? 

 • Dergi "Modellere Toplu Bakış" sayfasından katlanır ve şeffaf bir torbaya / şeffaf dosyaya sokulur. 
 • Oradan da kutuya...
KESTİĞİNİZ KALIPLARI DÜZENLİ TUTMA: 


 • Bir dünya kalıp kestikten sonra onları derli toplu tutması büyük dert haline gelince, içinde 20-30 şeffaf dosya olan sunum klasörleri aldım. 
 • Kestiğim kalıbı katlayıp ataçladıktan sonra dosyaya yerleştirdim. Bir süre sonra kesilen kalıpların sayısı çoğalıp, hangi kalıp nedir diye hatırlamakta zorlanınca, basit bir etiketleme yöntemiyle dosyanın içindeki kalıbı not etmeye başladım.  
Daha önce çıkartmış olduğum bir kalıbı kullanmak istediğimde işim çok kolay oluyor. Hatta arsızlık edip, birden fazla kalıp çıkarttıysam - kalıp karıştırmaca yapmaya bayırım da - çıkarttığım yerleri unutmayayım diye renkli etiketler kullanırım :)
irem sunar özat kendin dik blog DIY moda tasarım dikiş

Nasıl? Hafif ürkmeye mi başladınız? :))) Yok, sordum ben doktora. İnsan içine çıkabilirsin dedi...  

Ne yapayım, hem iş hem dikiş tek masada olmak durumunda kalınca ve evde her yere burnunu sokan bir yercücesiyle birlikte yaşayınca, çareyi aşırı organize olmakta buldum. İşimde de böyleyimdir ben :)

Sizin dikiş masanız / odanız ne durumda? Sizin kullandığınız düzenleme yöntemleri neler?  
Takıntılı olanların yorum bırakması teşvik edilir. Sayının çok olması kendimizi güvende hissetmemizi sağlıyor da... 

41 yorum

 1. BeyzElif Desing28 Ağustos 2013 18:32

  merhaba :)
  sizin düzeninizi görünce kendimi daha kötü hissettim amaa :(
  hayran kaldım ne güzel herşeyin bir yeri var,artık düzeni kurmuşsunuz siz :)
  ben 2 yıldır dikiş dikiyorum ve zaten dağınık biriydim iyice dağıldım ve atölye için ayrılmış bi odam olmadan asla bir düzen sağlıyacağımı sanmıyorum :)

  YanıtlaSil
 2. :)))) belki biraz ilham alıp benzer bir düzenleme yaparsınız bu yazıdan sonra...
  nasıl?
  ümit var mı?

  YanıtlaSil
 3. biç ki dikesin28 Ağustos 2013 21:11

  dergileri şeffaf zarflama işini çok tuttum, aydınlandım yeminle :)

  YanıtlaSil
 4. çok tatlısınız ya anlatımınıza bayılıyorum:) benim sadece tuhafiye malzemesi olsa iyi hırdavat,kırtasiye. . .ben napayım :/

  YanıtlaSil
 5. BeyzElif Desing28 Ağustos 2013 21:56

  çok özendim yapmaya çalışıcam :)

  YanıtlaSil
 6. daha fazla kutu... daha fazla kutu... daha fazla kutu... :D

  YanıtlaSil
 7. evet, ışığın buraya kadar geliyor :P

  YanıtlaSil
 8. gügüyle hersey28 Ağustos 2013 23:06

  Wow,süper vallahi ne kadar düzenli ne kadar tertiplisiniz hele calisma odanizi daha cok begendim sevgiler♥

  YanıtlaSil
 9. ben misafir yatak odasına kurdum dikiş masamı takım taklavatı.senin masayı düzeni görünce gözlerim yaşardı.alllaaahımmm dedim milletin kadınları neler yapıyor,nasıl böyle bir düzen tutturuyor:)mesela kumaşları hiiiççbirzaman-bak hiçbirzaman ama- düzenli tutamıyorum,koyduğum iğneleri asla yerinde bulamıyorum,kalıpları kaybedip herseferinde yeniden çıkarmak zorunda kalıyorum,bazen telalara kendim dolanıyorum o derece vahim yani beni halim:) ama hepsi için bi bahanem var,ben daha acemiyim canıııım:)

  YanıtlaSil
 10. bir de iremciğim,senden bişey rica edebilir miyim?eteklere fermuar dikerken fermuarın bitiminde potluk oluşmaması için ne yapmamız lazım-la ilgili bir post yayınlayabilir misin? şimdiden teşekkür ederim:)

  YanıtlaSil
 11. Benim atölye gibi kullandığım bir odam var. Aslında minik bir atölyem var ama bende asla böyle bir düzen yok. Bazen gaza gelip düzenlediğim oluyor ama asıl olan düzenlemek değil onu koruyabilmek. Benim gibi dağınık biri için her ikiside imkansız. Sizi tebrik ederim. Bir ara atolyecik haline getirdiğim odamın fotoğrafını atayım size.
  Asuman
  www.dikiyorum.com

  YanıtlaSil
 12. Eşimin yalnız yaşadığı döneme ait ufak 3 kapılı bir gardrop var evde. İlk zamanlar kumaşlar için raflı küçük bölmesini kullanıyordum. Sonradan kumaşlar fazlasıyla arttığı için raflı bölmeye sığmamaya başladılar. Ben de Bauhaus'tan dolabın elbise asılan geniş kısmının ölçülerine uygun 2 adet sunta kestirdim. Bana kocaman bir kumaş stok alanı oluşturdu. Şimdi kışlık kalın kumaşlar en üstte (kürkler solda, ortada buklet ve tüvitler var, sağda da yünlü kumaşlar, jarseler var). Orta rafta yazlık kumaşlar (en solda satenler, bir sağda şifonlar ve ipekler, yanında yazlık ince jarseler ve en sağda pamuklular, empirmeler var.) Bir alt rafta kutular içinde boncuklar, boncuklar, boncuklar, telalar, astarlar ve deriler var.


  Yine eşimin bekarlık dönemine ait dolaplı bilgisayar masası artık dikiş masası. İkea'nın bölmeli kutularından aldım 2-3 tane, makaslar, iğneler, ipler, makine ayakları ayrı ayrı bölmelerde duruyor.


  Dergiler için magazinliklerden aldım bi kısmı eğik kesik. Dergiler yıllarına ve markalarına göre sıralı. Ama senin poşetli yöntemini daha çok sevdim. Ben de öyle yapacağım. Model aradığımda dergilere bakarken çok zaman harcıyorum çünkü. Kalıplar ise klasörlerde ama katlanmış toplu kalıplar a4 ten küçük oldukları için dosyada güzel durmuyor. Onlar için de askılı dosya sistemi düşünüyorum:)


  Çıkarılmış kalıplar ise kabusum, katlamak istemiyorum ama başka çare yok gibi görünüyor. En sonunda poşet dosyalara girecekler:)


  Hayran oldum düzenine. Ama bu yetmez bize. Kumaşları da görmek isteriz:))) Kitap gibi de yorum yazdım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kumaşları da görmek isterim. Ayrıca malzemelerin devami dantel dugme vs onlarida
   Sevgiler

   Sil
  2. olmaaazzzz olamaaazzzz! :D

   Sil
 13. Oylum Dil Bitir29 Ağustos 2013 11:16

  Boşuna üstat demiyorum :) dergileri sefaf torbaya koyma fikri super çalacagim ben piyano odası dedigim odama yayiliyorum resmen ama zaten iki piyano var nerede kaldı rahat keyifli dikis:( arka odasa bu sistemi deneyeceğim

  YanıtlaSil
 14. hemen isterim o fotoğrafı :) yorum kutucuğunun sol altında bir resim ikonu var. oraya bastığınızda resim ekleyebiliyorsunuz sayfanın altına. merakla bekliyorum :D

  YanıtlaSil
 15. olur, öğren çekirge listesine ekleyeyim onu :) bir dahaki fermuarlı etek projesinde çekerim artık!

  YanıtlaSil
 16. Yanlış anlaşma olmasın... Benim yalnızca çalışma masam düzenli... Evin gerisi değil ;)

  YanıtlaSil
 17. dikiş işi keyif işidir... tez zamanda o oda toplana!
  -imza: psikopat blog yazarı...

  YanıtlaSil
 18. Bir öneri, ben burda dergilerinin teknik Çizim sayfalarının fotokopilerini alıp tarih sırasına göre dosyaladım. Artik burdalari tek tek karıştırmak yerine dosyamı alıp bakıyorum.tavsiye ederim.
  Asuman
  www.dikiyorum.com

  YanıtlaSil
 19. Şehir dışında ufak bir tatildeyim. Döner dönmez göndereceğim. Bu arada yazılarınızdan gördüğüm kadarı ile pek bir eğlencelisiniz. Hergün takip ettiğim bloglar arasında birinci sıradasınız. Neşeniz ve düzeniniz hep daim olsun.

  YanıtlaSil
 20. ooohhh pek bir güzel geldi bu şimdi :D çok teşekkürler! - dönüşte resimleri bekliyorum ;)

  YanıtlaSil
 21. Tamam ama ben aşırı dağınığım. Düzeni koruyamıyorum. Aldığım şeyi yerine koyma gibi bir huyum yok:)Bi toparladığımda ben de yazı yazayım bari:)


  Bu arada sen fotoğraf makineni mi değiştirdin? Fotoğraflar daha bi net sanki.

  YanıtlaSil
 22. dergileri şeffaf dosyada saklama fikrine bayıldım ben de. ve itiraf ediyorum: ben de düzen takıntılı bir tipim! özellikle dikiş diktiğim odada (bkz. çalışma odası, dikiş odası, çamaşır odası, misafir yatak odası gibi çok sayıda ismi olan en küçük ve en sıcak oda!) herşey yerli yerinde olsun isterim. sık sık dolapları indirir farklı düzen sistemleri kurmaya çalışırım. hatta bu aralar yine düzenleme çalışmaları içindeyim. deneyip kullanışlı bulduğum yöntemleri paylaşayım bari ben de. yalnız ben de şöyle bembeyaz bir Expedit'in raflarına rengarenk kutu ve dosyalar yerleştirebilmeyi isterdim. bizim yercücesi kalıplarımı ve dergilerimi yırtma hobisinden sıkılınca artık.
  seviyorum senin yazılarını. sevgiler...

  YanıtlaSil
 23. "küçük ve en sıcak oda..." :)))) evet.. anlıyorum! :D

  YanıtlaSil
 24. bunları telefonla çektim... ama evet! dün yepyeni bir makina aldım ve şu an onunla büyük bir aşk yaşamaktayım!

  YanıtlaSil
 25. ben de başta fotokopi yapıyordum sonra onunla da baş edemedim. ama onları ayrı bir yerde tutmak aklıma gelmemişti benim de :)

  YanıtlaSil
 26. emine
  çok çok faydalı oldu bu post bana :)harika fikirmiş kutular.yazılarını beğeniyle takip ediyorum harika bişeysin sen :) birde çok merak ediyorum kursa gittin mi?gittiysen hangisine :)

  YanıtlaSil
 27. teşekkürler :) ben hiç kursa gitmedim. herşeyi internetten öğrendim. bu nedenle de her öğrendiğimi ben de internete yazmaya başladım ;) bir gün gidersem onu da yazarım :D

  YanıtlaSil
 28. İtiraf ediyorum benim de kestiğim kalıplar şeffaf sayfalı sunum dosyalarımın içinde duruyor. Düğmeler de taa anneannemden kalan eski teneke kutuların içinde. Arada hepsini yere döküp oynuyorum biraz:) Ama kalıp dergilerini model sayfasından katlayıp kilitli poşetlerle saklamak çok iyi fikirmiş. İçindeki patron eki sürekli kayıp duruyordu, kaybolacak diye korkuyordum. Güzel bir yazı olmuş bu, tek takıntılı ben değilmişim hi hiii:) Teşekkürler İrem Hanım...

  YanıtlaSil
 29. oh oh ne güzel yalnız değilim takıntılarımda :))

  YanıtlaSil
 30. Ohh. Valla yanliz degilmisim. Balik burcu bir bayan olarak yeterince takintiliyim. Cok duzenli degilim (sartlarda zorluyor tabi. İs,ev isi,yemek,cocuk...) ama kalabalik daginik olan bi yerde daralirim. Kendi evim olunca tasinirken atacagim bi kamyon sey var. Ve yerine almayi dusunduklerim. Hayali bile beni mutlu ve sabirsiz kiliyor. Ogrenen cekirge olarak listeme bu organizer raf dolap klasor postit miknatis gibi malzemeleride hemen ekliyorum. İyilesince acilin alisveris icin ben geliyorum. :)) ha bide stok huyum var benim. Nasilsa kullanicam diye ikiser falan en az alirim. Urune gore degisir tabi. Bu blogu ve azimli hanimlar sizleri en cok ta irem hanimcim sizi seviyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o stoklama işi pek sakat zaten! sanki dünya harbi var da yağ, un stoklamak zorundaymışız gibi bu kumaş/kalıp stoklama çılgınlığı neden? neden? :/

   Sil
 31. Ohh. Valla yanliz degilmisim. Balik burcu bir bayan olarak yeterince takintiliyim. Cok duzenli degilim (sartlarda zorluyor tabi. İs,ev isi,yemek,cocuk...) ama kalabalik daginik olan bi yerde daralirim. Kendi evim olunca tasinirken atacagim bi kamyon sey var. Ve yerine almayi dusunduklerim. Hayali bile beni mutlu ve sabirsiz kiliyor. Ogrenen cekirge olarak listeme bu organizer raf dolap klasor postit miknatis gibi malzemeleride hemen ekliyorum. İyilesince acilin alisveris icin ben geliyorum. :)) ha bide stok huyum var benim. Nasilsa kullanicam diye ikiser falan en az alirim. Urune gore degisir tabi. Bu blogu ve azimli hanimlar sizleri en cok ta irem hanimcim sizi seviyorum.

  YanıtlaSil
 32. :( ne dikiş odam ne dikiş dolabım var çok güzel bayıldım hep poşetler içinde çok kötü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o da olur! niye üzülüyorsunuz... evinizin bir köşesinde bir dolabı hak ediyorsunuz bence ;-)

   Sil
 33. harikasınız ben cok hevesliyim daha ilk baslıyorum hiçbirşey bilmiyorum sadece elimde yaka vb ürünleri olan kıyafetlerıme dikip değiştiriyorum.ama tasarıma ve modaya çok meraklıyım sitenizi takip ediyorum sizi bugün kesfettim tüm yazılarınızı not alacağım ve tasarım yapacağım yaklasık ne kadar zamanımı alır ürün dikip bir tasarım yapmam ?

  YanıtlaSil

Burada yayımlanan yazı ve görsellerin tüm hakları İrem Sunar Özat'a aittir. İzinsiz yayımlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.