"BÜYÜLÜ DENİZ" İSİMLİ ÇOCUK ROMANIM 8 YAŞ ÜSTÜNDEKİ TÜM HAYALPERESTLER İÇİN ARTIK KİTAPÇILARDA! :)

Anlayan varsa...

23 Temmuz 2013
Bu işi anlayan varsa bir de bana anlatsın.


Konumuz Burda'nın Temmuz 2013 sayısındaki -internetten bedava yayımlanan- pareo kalıbı. Bunun daha pareo olduğunu anlamadan modelin üzerindeki duruşuna bayılarak, bu ayki dergiyi almadığıma üzülmüştüm. 

Sonra birden bunun bir elbise değil, dikdörtgen bir kumaşın akıllı şekilde vücuda dolanarak ortaya çıkan bir pareo olduğunu anladım. 


Daha da güzeli bunun Burda dergisinin sitesinde ücretsiz kalıp olarak verildiğini fark ettim ve hemen "download" linkine zıpladım. 

Meğer sadece dikdörtgen bir kumaşı nasıl farklı şekillerde kullanabileceğimizi anlatıyormuş. Çizim ise şundan ibaret. 
Oradan bakıyorum, buradan çekiştiriyorum, yok... dikdörtgen kumaşın nasıl bu şekilde bağlanabileceğini algılayamıyorum. 

Anlayanınız varsa bana da anlatabilir mi lütfen? Benim mi aklım sıcaktan bulandı? Bakıyorum bakıyorum, modellerin üzerindeki duruşu sadece dikdörtgen bir kumaştan nasıl elde edeceğimizi çıkartamıyorum.  

Buyrunuz açıklama sayfası burada (İngilizce):
http://assets.burdastyle.com/patterns/instructions_pdfs/000/002/603/125AB_Dresses_drafting_and_sewing_instructions_original.pdf?1374255629

Modellerin tanıtım sayfaları ise şöyle:

http://www.burdastyle.com/pattern_store/patterns/wrap-dress-072013
http://www.burdastyle.com/pattern_store/patterns/bangle-dress-072013


Anlatın şu garibe de (fotoğraflarsanız yeme de yanında yat olur tabii...) sebeplenelim. 

Sevgiler!
irem

20 yorum

 1. boyuna baglanan kısma ek bır parca yapmıslar uzun bence oyle yoksa olmaz baska turlu nasıl olcak ki

  YanıtlaSil
 2. sanırım B yi anladım. şöyle; kumaşın üzerindeki delikten kolları geçiriyoruz aynı hırka giyer gibi. sonra üstte kalan uçları gögüs altında bağlıyoruz ve arkaya döndürüp tekrar bağlıyoruz.
  oldu mu :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sanki ince uzun bir parça olması gerekmiş gibi geldi bana onun için. ..

   Sil
 3. Dikdörtgenin üst kısmındaki oyuğa kafa giriyor. Bütüm kısım (ki AB resminde dikişli gibi görünen yer)sırta geliyor. Açıktaki üst uçları seyyar tokadan geçiriyoruz, geri döndürerek sırtta düğümlüyoruz. Oluyor sana variente A. Tam tersini yapınca da variente B! Ama çok esnek bir kumaş lazım bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Variante B'de toka yok.. Ben zaten ilk o nasıl oluyor diye bitmiştim duruma... Esnek kumaş konusunda ayrıca haklısınız.. benim aklıma gelmemişti o da...

   Sil
 4. Ben dergiyi almıştım şimdi inceliyorum. Yakaya lastik falan takılıyor. Değişik bir şey çözmeye çalışıyorum. Jarje kumaşım olsa deneyecektim. Çarşafla denedim olacak gibi ancak esnemediği için tam form veremedim :)
  Denemeye devam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araştırmacı kişiliklere bayılırım! Dikkat edin çarşafı yırtmayın... Deneme sonuçlarını bekliyorum :))

   Sil
 5. Hemen bir mühendis olarak atlamalıyım:)
  A1: Kesik kısmı sırtımıza doğru getirerek kesikten kafamızı ve kollarımızı geçiriyoruz. Kesiğin ince tarafını başımızdan geçirip ensede bırakıyoruz. Yeleğimsi bir şey elde ettik. Üstte kalan köşeleri bir halkadan geçirip geriye doğru uzatıp sırtta bağlıyoruz.

  A2: Kesik kısmı öne getirerek kesikten kafamızı geçiriyoruz. A1 de olduğu gibi ama bu defa halkayı arkada kullanıyoruz. Kumaş köşelerini halkadan geçirip önde bağlıyoruz.

  B: A1'deki gibi kesik kısmı arkaya getirip aynı yeleğimsiyi yapıyoruz. Kumaş köşelerini yine halkadan geçirip bu defa kumaşı aldığımız yöne doğru ters çevirmeden göğüslerin üzerinden geçiriyoruz (göğüsler üzerindeki kalp kesim efekti buradan geliyor.) Uçları sırtta bağlıyoruz.

  Umarım doğru olmuştur:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süper mühendis!! Anladım valla böyle anlatınca! Esnek kumaş bulur bulmaz deniycem!

   Sil
 6. Yalnız açık kenar öne de gelse arkaya da, etrafta paparazi var mı kolaçan ediyoruz. Neme lazım fit bedenimizle ikoncan falan zannederler de haftalarca çarşaf çarşaf "frikik verdi" haberleri okunur nette, magazinlerde:)

  YanıtlaSil
 7. youtube da " esarbinizi giymenin 5 farkli yolu" yaz o videoyu izle lutfen,bence yardimci olur video sana

  YanıtlaSil
 8. Çooooooook tatlısınız :) Yeni yeni öğreniyorum dikişi, bir makyaj çantası ve bir etek diktim acemice.. Siz paylaştıkça "Evet, yapabilirim" diyorum. Lütfen devam edin. Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. oooo makyaj çantası büyük marifet! bence "evet, yapabilirim" değil, "yapıyorum bile" demelisiniz artık! ;)

   Sil
 9. ben de tam olarak bunları çözmeye çalışıyordum,mümkünse öğrendiğinizde uygulamalı olaraktan bi fotoğraflar mısınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kumaşlarımdan ve dikiş masamdan uzak bir hafta geçiriyorum : / Haftaya işi çözebilirsem fotoğraflayarak anlatırım.

   Sil
 10. Yanıtlar
  1. Bu hafta kumaşlarımdan ve dikiş masamdan ayrı düştüm :/ döner dönmez sizin de önerilerinizle yapabilecek gibiyim :) zaten becerebilirsem fotoğraflayıp koyacağım siteye

   Sil

Burada yayımlanan yazı ve görsellerin tüm hakları İrem Sunar Özat'a aittir. İzinsiz yayımlanamaz. Blogger tarafından desteklenmektedir.